Technescan LyoMAA

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaAlbumina ludzka

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Technescan LyoMAA?

Ten lek służy wyłącznie do celów diagnostycznych.

Lek Technescan LyoMAA stosowany jest w czasie badania obrazowego w celu zbadania:
• płuc
• przepływu krwi przez żyły

Lek ten ma postać proszku. Po jego zmieszaniu przez osobę wykwalifikowaną z roztworem substancji radioaktywnej, (99mTc) nadtechnecjanem sodu powstają makroagregaty albuminy ludzkiej znakowane technetem [99mTc]. Po wstrzyknięciu do organizmu, gromadzi się on w pewnych narządach, takich jak płuca. Tę radioaktywną substancję można sfotografować stosując specjalną kamerę znajdującą się poza organizmem pacjenta. Na uzyskanym w ten sposób obrazie ocenia się rozkład substancji radioaktywnej w poszczególnych narządach i całym organizmie. Obraz taki zapewnia także lekarzowi cenne informacje dotyczące budowy i czynności poszczególnych narządów.

Jaki jest skład Technescan LyoMAA, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną są makroagregaty albuminy ludzkiej.
Każda fiolka zawiera 2 mg makroagregatów albuminy ludzkiej.
Krew użyta do wyprodukowania tego leku została przebadana pod kątem określonych zakażeń wirusowych, takich jak zapalenie wątroby typu B i C, zakażenie HIV, z zastosowaniem zatwierdzonych testów.

• Ponadto lek zawiera: cyny(II) chlorek dwuwodny, sodu chlorek, sodu octan bezwodny, albuminę ludzką, kwas solny 1 M do ustalenia pH.

Dawkowanie preparatu Technescan LyoMAA – jak stosować ten lek?

Lek Technescan LyoMAA jest zawsze stosowany w warunkach szpitalnych lub zbliżonych do szpitalnych.
Do jego podawania są uprawnieni wyłącznie wykwalifikowani członkowie personelu medycznego, którzy zostali przeszkoleni w zakresie bezpiecznego posługiwania się materiałami radioaktywnymi. Decyzję o ilości leku Technescan LyoMAA, którą należy zastosować u określonego pacjenta, podejmuje lekarz. Dawka ta zależy od zastosowanej procedury.

Zostanie zastosowana możliwie jak najmniejsza dawka, zapewniająca odpowiednio wyraźne dane obrazowe.

Zwykle dawka wynosi:
Przybliżona dawka dla osób dorosłych wynosi:
• 37-185 MBq we wstrzyknięciu dożylnym.

MBq jest jednostką stosowaną do pomiaru radioaktywności. Określa ona aktywność danej ilości materiału radioaktywnego.

Dzieci w wieku poniżej 18 lat
W przypadku dzieci stosuje się dawki mniejsze, zależne od masy lub powierzchni ich ciała.

Liczba obrazowań
Zwykle wystarczające jest wykonanie jednego wstrzyknięcia.

Przed i po terapii pacjent powinien możliwie jak najwięcej pić. Zapobiegnie to gromadzeniu się substancji czynnej w pęcherzu moczowym.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie jest mało prawdopodobne, ponieważ ten lek jest podawany pod nadzorem lekarza.
Jednakże, gdyby doszło do przyjęcia większej dawki, lekarz zapewni odpowiednią terapię.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Technescan LyoMAA – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Technescan LyoMAA w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Pacjentki w ciąży lub podejrzewające ciążę powinny powiadomić o tym lekarza. Lekarz zaleci stosowanie leku Technescan LyoMAA w okresie ciąży jedynie wtedy, gdy będzie to bezwzględnie konieczne, ponieważ lek ten może przynieść szkodę nienarodzonemu dziecku.

Karmienie piersią
Pacjentki powinny poinformować lekarza o fakcie karmienia piersią. Lekarz może podjąć decyzję o opóźnieniu terapii do chwili zakończenia karmienia piersią. Może także polecić pacjentce przerwanie karmienia piersią na okres 12 godzin i odrzucenie wydzielanego w tym okresie mleka, aż do chwili, kiedy środek radioaktywny przestanie być obecny w organizmie.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Technescan LyoMAA – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Technescan LyoMAA przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Technescan LyoMAA m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Technescan LyoMAA w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Technescan LyoMAA - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Technescan LyoMAA? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz