Sylvie

Sylvie to doustny lek antykoncepcyjny, który zawiera dwie substancje czynne: etynyloestradiol (estrogen) i gestoden (progestagen). Dzięki temu, że zawiera małą dawkę hormonów, jest uważany za lek antykoncepcyjny o niskiej dawce. Głównym wskazaniem jest zapobieganie ciąży. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Sylvie. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Sylvie jest złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym przeznaczonym dla kobiet w wieku rozrodczym. Lek Sylvie 20, Sylvie 30 jest stosowany do zapobiegania ciąży. Każda mała tabletka hormonalna zawiera niewielką ilość dwóch hormonów żeńskich, mianowicie estradiol (estrogen) i gestoden (progestagen).

Lek Sylvie, tak jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem HIV (AIDS) ani przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jaki jest skład Sylvie, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi są:
– etynyloestradiol: 20 mikrogramów i gestoden: 75 mikrogramów (Sylvie 20)
lub
– etynyloestradiol: 30 mikrogramów i gestoden: 75 mikrogramów (Sylvie 30)

Inne składniki leku to:

Rdzeń tabletki:
Wersenian sodowo-wapniowy
Laktoza jednowodna
Skrobia kukurydziana
Magnezu stearynian
Pówidon 25

Substancje powlekające:
Sacharoza
Powidon 90 F
Węglan wapnia
Makrogol 6000
Talk
Glikolowy wosk Montana

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Sylvie – jak stosować?

Lek należy przyjmować codziennie, o tej samej porze dnia przez kolejnych 21 dni; następnie należy zrobić 7-dniowa przerwę zanim rozpocznie się kolejne opakowanie.

W opakowaniu kalendarzowym na każdej tabletce widnieje nadruk z kolejnym dniem tygodnia, w którym dana tabletka powinna być zażyta.

Okres (krwawienie z odstawienia) powinien rozpocząć się w czasie 7 – dniowej przerwy w stosowaniu tabletek. Ósmego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki Sylvie(tj. po 7 dniach przerwy w przyjmowaniu tabletek) należy rozpocząć następny pasek tabletek, nawet jeśli krwawienie nie skończyło się. To oznacza, że pacjentka zawsze rozpocznie nowe opakowanie tego samego dnia tygodnia, a krwawienie z odstawienia wystąpi w tym samym dniu lub około tego samego dnia każdego miesiąca.

Antykoncepcja hormonalna nie była stosowana w poprzednim miesiącu

Pierwszą tabletkę należy przyjąć w pierwszym dniu miesiączki. Przyjmowanie złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych można także rozpocząć w 2-5. dniu naturalnego cyklu; w tym przypadku przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek należy stosować mechaniczne metody zapobiegania ciąży.

Zmiana z innego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego

Pierwszą tabletkę należy przyjąć po zakończeniu 7-dniowej przerwy, jeśli poprzedni środek antykoncepcyjny zawierał 21 tabletek lub po zakończeniu 6-dniowej przerwy, jeśli poprzedni środek antykoncepcyjny zawierał 22 tabletki lub bez robienia przerwy, jeśli poprzednio stosowany środek antykoncepcyjny zawierał 28 tabletek.

Jeśli nie wystąpiło krwawienie z odstawienia w czasie 6 lub 7 dni po zaprzestaniu poprzednich tabletek, zanim rozpocznie się leczenie należy upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży.

Zmiana ze środka antykoncepcyjnego zawierającego tylko progestagen (pigułka zawierająca tylko proeestagen. wstrzykniecie, implant)

Sylvie należy przyjąć dzień po zakończeniu stosowania poprzedniej metody. Może to nastąpić w dowolnym dniu cyklu. Zmiana z implantu jest możliwa w dniu jego usunięcia, a zmiana z wstrzyknięcia w dniu następnego,
zaplanowanego wstrzyknięcia. W każdym przypadku zalecane jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek.

Stosowanie po poronieniu w I trymestrze

Możliwe jest zastosowanie preparatu natychmiast po poronieniu bez konieczności stosowania dodatkowych środków antykoncepcyjnych.

Stosowanie do porodzie lub po poronieniu w II trymestrze

Ponieważ bezpośredni okres po porodzie jest związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej, w ciągu 21-28 dni po porodzie lub po poronieniu w II trymetrze ciąży, nie należy rozpoczynać stosowania złożonych doustnych preparatów antykoncepcyjnych. Zalecane jest stosowanie dodatkowej, mechanicznej metody antykoncepcyjnej przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek. Jeżeli jednak stosunek płciowy miał już miejsce, to przed rozpoczęciem przyjmowania złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych należy wykluczyć ciążę tub też zaczekać na pojawienie się pierwszej miesiączki.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Po zażyciu kilku tabletek naraz mogą wystąpić nudności, wymioty lub krwawienie z dróg rodnych.

Należy skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sylvie – czy mogę spożywać alkohol?

Nie wydaje się, aby pokarm i płyny wpływały na wchłanianie hormonów zawartych w leku Sylvie 20, Sylvie 30

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Sylvie w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Leku Sylvie nie należy przyjmować w ciąży lub gdy istnieje przypuszczenie, że pacjentka jest w ciąży. Jeśli pacjentka podejrzewa, że jest w ciąży, powinna zaprzestać stosowania leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania leku Sylvie podczas karmienia piersią. Jeśli pacjentka chce nadal stosować lek, powinna skontaktować się z lekarzem.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Sylvie

Ulotka Sylvie – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Sylvie przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Sylvie m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Sylvie w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Sylvie

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Sylvie? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Sylvie. Podziel się doświadczeniami na forum.