Roticox

Na niniejszej stronie znajdziecie Państwo najistotniejsze informacje dotyczące leku Roticox. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który wykazuje skuteczne działanie w przypadku niektórych dolegliwości, jak bóle i obrzęki wynikające z reumatoidalnego zapalenia stawów czy też związane z dną moczanową.

Zamieszczone niżej informacje pozwolą zapoznać się z podstawowymi informacjami, dotyczącymi wskazań, składu preparatu, jego dawkowania, a także potencjalnych przeciwwskazań, o których powinien wiedzieć każdy sięgający po dany lek. Jest to skrócona wersja ulotki, którą można znaleźć niżej na stronie w formacie PDF. W tej zaś zawarte zostały uszczegółowione informacje dotyczące leku Roticox.

Dla Państwa wygody przygotowaliśmy również wykaz zamienników prezentowanego preparatu, o maksymalnie zbliżonym działaniu, a także aktualne ceny, w jakich można produkt znaleźć w aptekach oraz informacje dotyczące refundacji wybranego preparatu. Ponadto pod podanymi informacjami można też przeczytać opinie pacjentów, którzy przyjmowali lek, co pozwoli dowiedzieć się więcej o jego skuteczności.

Co to jest lek Roticox?
Lek Roticox należy do wybiórczych inhibitorów cyklooksygenazy 2 (COX-2) i jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Jego substancją czynną jest etorykoksyb, który nie hamuje syntezy prostaglandyn w żołądku, a także nie ma wpływu na czynność płytek krwi.

W jakim celu stosuje się lek Roticox?
Wskazaniem dla przyjmowania preparatu jest objawowe leczenie bólu i obrzęków związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów (ChZS), reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), a także leczenie bólu i objawów wynikających z ostrej dny moczanowej oraz symptomów zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Lek może być stosowany również przy leczeniu bólu o umiarkowanym nasileniu, który wynika z przeprowadzonego stomatologicznego zabiegu chirurgicznego. Preparat przeznaczony jest dla dorosłych i młodzieży od 16. roku życia.

Jaki jest skład Roticox, jakie substancje zawiera?

Czynną substancją preparatu jest etorykoksyb. Lek dostępny jest w tabletkach powlekanych o zawartości 30, 60, 90 i 120 mg substancji.
Oprócz tego w skład preparatu wchodzą: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia wodorofosforan bezwodny, kroskarmeloza sodowa, sodu stearylofumaran, krzemionka koloidalna bezwodna w rdzeniu tabletki oraz alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3000, talk oraz żelaza tlenek żółty (E 172) w tabletkach 60 mg i żelaza tlenek czerwony (E 172) w tabletkach 90 mg i 120 mg.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Roticox – jak stosować?

Preparat Roticox zażywa się doustnie. Zaleca się, aby lek był przyjmowany jak najkrócej i w jak najmniejszej skutecznej dawce dobowej. W przypadku każdej choroby należy stosować się do zawartych w ulotce wskazań, dotyczących dobowego zażywania preparatu. Ważne jest, aby obserwować reakcje organizmu na przyjmowany środek i, w razie konieczności, zwiększyć jego dawkę według określonych zaleceń. Lek należy odstawić w momencie ustąpienia objawów.

Stosowanie tego środka należy również co jakiś czas konsultować z lekarzem, gdyż jego przedawkowanie może wiązać się z ryzykiem wystąpienia zawału serca lub udarów.

Zalecana dawka

Choroba zwyrodnieniowa stawów
W przypadku ChZS zaleca się przyjmować 30 mg jeden raz na 24 godziny. W razie konieczności dawkę można zwiększyć maksymalnie do 60 mg na dobę.

Reumatoidalne zapalenie stawów
Przy RZS zaleca się branie 60 mg w ciągu doby ze zwiększeniem do maksymalnie 90 mg.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Przy tej dolegliwości najniższa skuteczna dawka wynosi 60 mg raz na dobę. Jeśli objawy nie ustępują lub zmniejszyły się nieznacznie, może być zwiększona do maksymalnie jednego przyjęcia 90 mg na dobę.

Ostre zespoły bólowe
Środek Roticox zawierający etorykoksyb zaleca się przyjmować wyłącznie w momencie pojawiania się ostrych bólów.

Dna moczanowa
Przy dnie moczanowej optymalna dawka wynosi 120 mg na dobę, przy czym wskazaniem do brania preparatu jest wyłącznie okres występowania ostrego bólu. Nie należy przyjmować leku dłużej niż przez 8 dni.

Ból po stomatologicznym zabiegu chirurgicznym
W przypadku tego rodzaju dolegliwości zaleca się zażywanie maksymalnie 90 mg preparatu nie dłużej niż przez 3 dni.

Sposób podawania
Lek Roticox jest dostępny w formie doustnych tabletek powlekanych. Stosuje się je wyłącznie raz na dobę, między posiłkami lub niezależnie od nich.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy zawsze przyjmować dawkę zaleconą przez lekarza. Jeśli preparat został zażyty w większej ilości, niż wskazano, konieczne będzie zwrócenie się o pomoc medyczną.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Roticox – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Roticox można przyjmować niezależnie od posiłków, jednak zaobserwowano szybsze działanie w przypadku zażycia preparatu na czczo.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Roticox w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Lek nie powinien być stosowany przez kobiety w okresie ciąży, w przypadku jej podejrzenia lub przy planowaniu. Jeśli w trakcie przyjmowania doszło do zapłodnienia, należy natychmiast odstawić preparat i skonsultować się z lekarzem.

Karmienie piersią
Nie ma informacji dotyczących przenikania preparatu Roticox do mleka kobiet karmiących piersią. Profilaktycznie jednak, przy zażywaniu środka, nie zaleca się karmienia piersią. Kobiety karmiące natomiast, które chcą rozpocząć terapię lekiem, powinny zwrócić się po poradę do lekarza jeszcze przed zastosowaniem kuracji.

Wpływ na płodność
Kobiety planujące zajście w ciążę nie powinny stosować leku Roticox.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Roticox

Ulotka Roticox – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Roticox przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Roticox m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Roticox w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Roticox

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Roticox? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

20 komentarzy do “Roticox”

  1. Wzięłam 5 tabletek. Po 2 ból bardzo się zmniejszył. Po 3 tabletkach zaczęłam chodzić. 4 tabletka zeszłam schodami i byłam na spacerze. Chodzę dobrze. Ból ustąpił.

    Odpowiedz
  2. Biorę ten lek od siedmiu dni i jest trochę lepiej. Nie mogłam chodzić bolało mnie w okolicy prawego kolana .Dalej boli ale o wiele mniej.

    Odpowiedz
  3. Czy można brać ten lek skoro jest cukrzyca ?
    . Lekarz przepisał ale nie mówił nic, ze przy cukrzycy nie wolno tego leku barć..
    Jeśli ktoś coś wie…proszę napisać.. dziekuje

    Odpowiedz
    • Chodze regularnie na basen z powodu chorego kręgoslupa, brałem teraz 90 mg z powodu silnego bólu i nie dosc ze nie pomaga to jeszcze mnie tak wysypało po chlorowanej wodzie jakbym miał ospę. W dzialaniach niepożądanych tego leku pisze o mozliwych wysypkach lub pokrzywce, tak ze na pewno to z tego.

      Odpowiedz
  4. Biorę już ósmy dzień roticox 60 i po siedmiu dniach nie było żadnej poprawy.
    Ósmego dnia czyli wczoraj wziąłem podwójną dawkę 120 mg I mam wrażenie że jest jakiś efekt.

    Odpowiedz
    • Brałem przez 2 miesiące – i nie mam zdania – nie potrafię opisac bo nie „zauważałem poprawy ! Więc na co jest ? i po co brać?

      Odpowiedz
    • Źle po tym leku zażywać nie da się jak się popija za bardzo wodą to pszez gardło się rozpuszcza odrazu i wywołuje wymioty bule gardła i brzucha zawroty głowy i duszności nie polecam jak ktoś ma przszepòchline pszełykową groźne skutki uboczne i inne leki lepiej brać sama się przekonałam nie polecam.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Roticox. Podziel się doświadczeniami na forum.