Riarify

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyChiesi Farmaceutici S.p.A.
Kod ATCR03AL09
ProceduraCEN
SubstancjaBeklometazon, Formoterol, Glikopironium

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Riarify?

Riarify jest lekiem pomagającym w oddychaniu i zawierającym trzy substancje czynne:
• beklometazonu dipropionian,
• formoterolu fumaran dwuwodny oraz
• glikopironium.

Beklometazonu dipropionian należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami, które działają w celu zmniejszenia obrzęku i podrażnienia płuc.

Formoterol i glikopironium są lekami zwanymi długo działającymi lekami rozszerzającymi oskrzela. Działają one w różny sposób w celu rozkurczenia mięśni w drogach oddechowych, dzięki czemu rozszerzają drogi oddechowe i ułatwiają oddychanie.

Regularne leczenie tymi trzema substancjami czynnymi pomaga w złagodzeniu i zapobieganiu objawom, takim jak: duszność, świszczący oddech i kaszel u dorosłych pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Lek Riarify może zmniejszać częstość zaostrzeń (nawrotów) objawów POChP. POChP jest ciężką, przewlekłą chorobą, w której drogi oddechowe ulegają zablokowaniu, a pęcherzyki płucne ulegają uszkodzeniu, co prowadzi do trudności w oddychaniu.

Reklama

Jaki jest skład Riarify, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: beklometazonu dipropionian, formoterolu fumaran dwuwodny i glikopironium.

Każda dostarczona dawka (dawka opuszczająca ustnik) zawiera 87 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 5 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego oraz 9 mikrogramów glikopironium (w postaci 11 mikrogramów glikopironiowego bromku).

Każda odmierzona dawka (dawka opuszczająca zawór) zawiera 100 mikrogramów beklometazonu dipropionianu, 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego oraz 10 mikrogramów glikopironium (w postaci 12,5 mikrograma glikopironiowego bromku).

Pozostałe składniki to: etanol bezwodny, kwas solny, gaz nośny: norfluran.

Dawkowanie preparatu Riarify – jak stosować ten lek?

Dorośli

Zalecana dawka to dwa rozpylenia rano i dwa rozpylenia wieczorem.

Jeśli pacjent uważa, że lek jest niezbyt skuteczny, powinien zwrócić się do lekarza. Jeśli wcześniej pacjent stosował inny inhalator zawierający beklometazonu dipropionian, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ skuteczna dawka beklometazonu dipropionianu zawarta w leku Riarify w leczeniu POChP może być mniejsza niż w przypadku innych inhalatorów.

Droga podania
Lek Riarify jest przeznaczony do podawania wziewnego. Lek należy wdychać przez usta, co spowoduje dostarczenie leku bezpośrednio do płuc. Lek ten znajduje się w pojemniku ciśnieniowym w plastikowym inhalatorze z ustnikiem.

Lek Riarify jest dostępny w trzech wielkościach pojemników:
• pojemnik dostarczający 60 dawek
• pojemnik dostarczający 120 dawek
• pojemnik dostarczający 180 dawek

Jeśli pacjentowi przepisano pojemnik dostarczający 60 dawek lub 120 dawek
W tylnej części inhalatora znajduje się licznik dawek, który wskazuje, ile dawek pozostało. Każdorazowe naciśnięcie pojemnika ciśnieniowego powoduje rozpylenie leku, a licznik pokazuje o jedno rozpylenie mniej. Należy uważać, aby nie upuścić inhalatora, ponieważ może to spowodować odliczenie kolejnej dawki.

Jeśli pacjentowi przepisano pojemnik dostarczający 180 dawek
W tylnej części inhalatora znajduje się wskaźnik dawek, który wskazuje, ile dawek pozostało. Każdorazowe naciśnięcie pojemnika ciśnieniowego powoduje rozpylenie leku, a wskaźnik dawki nieznacznie się obraca. Liczba pozostałych rozpyleń jest wskazywana w odstępach co 20. Należy uważać, aby nie upuścić inhalatora, ponieważ może to spowodować odliczenie kolejnej dawki.

Więcej szczegółowych informacji na temat prawidłowej obsługi inhalatora, znajduje się w załączonej ulotce w dolnej części tej strony.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ważne jest, aby przyjmować dawkę zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przyjmować dawki większej od przepisanej bez konsultacji z lekarzem. Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Riarify może spowodować wystąpienie działań niepożądanych opisanych w punkcie 4. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Riarify i jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z tych objawów. Lekarz może chcieć wykonać określone badania krwi.

Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy powiedzieć o tym lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Riarify – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Riarify w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Riarify należy stosować w okresie ciąży tylko wtedy, gdy zalecił tak lekarz. Zaleca się unikanie stosowania leku Riarify podczas porodu ze względu na hamujące działanie formoterolu na skurcze macicy.

Nie należy stosować leku Riarify podczas karmienia piersią. Pacjentka i lekarz muszą podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać leczenie lekiem Riarify lub z niego zrezygnować, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla pacjentki.

Prowadzenie pojazdów

Nie jest prawdopodobne, aby lek Riarify wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ulotka Riarify – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Riarify dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Riarify dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz