Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. |
Kod ATC | A10BD15 |
Procedura | DCP |
Substancja | Dapagliflozyna, Metformina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest RASKAL?
RASKAL to lek zawierający dwie substancje czynne: dapagliflozynę i metforminę, które należą do grupy doustnych leków przeciwcukrzycowych. Jest wskazany w leczeniu cukrzycy typu 2 u pacjentów dorosłych (w wieku 18 lat i starszych). Lek ten działa poprzez złożony mechanizm – dapagliflozyna usuwa nadmiar glukozy z organizmu wraz z moczem i pomaga obniżyć stężenie cukru we krwi, może również wspierać profilaktykę chorób serca. Z kolei metformina hamuje produkcję glukozy w wątrobie.
Stosowanie leku powinno być połączone z odpowiednią dietą i programem ćwiczeń fizycznych. Jest przepisywany w sytuacjach, gdy kontrola glikemii za pomocą innych leków przeciwcukrzycowych jest niewystarczająca. Lekarz może zalecić stosowanie RASKAL samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, w tym insuliną lub agonistą receptora GLP-1.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład RASKAL, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu RASKAL – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania RASKAL – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować RASKAL w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Skutki uboczne RASKAL, jakie są działania niepożądane?
- 7 Interakcje leku RASKAL z innymi lekami
- 8 Ulotka RASKAL – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 9 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład RASKAL, jakie substancje zawiera?
Lek RASKAL występuje w dwóch wariantach dawek:
- Tabletki 5 mg + 850 mg zawierają 5 mg dapagliflozyny i 850 mg metforminy chlorowodorku
- Tabletki 5 mg + 1000 mg zawierają 5 mg dapagliflozyny i 1000 mg metforminy chlorowodorku
Pozostałe składniki leku to:
- W rdzeniu tabletki: celuloza mikrokrystaliczna (PH102 i PH101), mannitol, kopowidon K28, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian
- W otoczce tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk, żelaza tlenek żółty (E172), a w przypadku tabletek 5 mg + 850 mg dodatkowo żelaza tlenek czerwony (E172)
Dawkowanie preparatu RASKAL – jak stosować ten lek?
Zalecana dawka to jedna tabletka przyjmowana dwa razy na dobę. Tabletki należy przyjmować podczas posiłków – jedną rano (podczas śniadania) i jedną wieczorem (podczas kolacji). Jest to istotne, ponieważ przyjmowanie leku z jedzeniem zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony żołądka.
Tabletkę należy połykać w całości, popijając połową szklanki wody. Dawkowanie powinno być dobrane indywidualnie przez lekarza w zależności od stanu pacjenta oraz aktualnie przyjmowanych dawek metforminy i/lub dapagliflozyny.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku może wystąpić kwasica mleczanowa, która jest stanem zagrażającym życiu. Do objawów należą: silne nudności lub wymioty, ból brzucha, kurcze mięśni, ciężkie zmęczenie lub trudności z oddychaniem. W takiej sytuacji należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania RASKAL – czy mogę spożywać alkohol?
Podczas stosowania leku należy przestrzegać zaleceń dietetycznych przekazanych przez lekarza. Istotne jest stosowanie odpowiedniej diety i regularna aktywność fizyczna. Jeśli pacjent stosuje dietę cukrzycową mającą na celu utrzymanie prawidłowej masy ciała, powinien ją kontynuować podczas leczenia.
Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej – groźnego powikłania, które może prowadzić do śpiączki i wymaga natychmiastowej hospitalizacji.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować RASKAL w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie zaleca się stosowania leku w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku, powinna przerwać jego przyjmowanie i skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia najlepszego sposobu kontroli glikemii podczas ciąży.
Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią. Metformina przenika do mleka ludzkiego w niewielkich ilościach, natomiast brak jest danych dotyczących przenikania dapagliflozyny do mleka. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub planach dotyczących karmienia.
Skutki uboczne RASKAL, jakie są działania niepożądane?
Podczas stosowania leku mogą wystąpić różne działania niepożądane. Do najpoważniejszych należą:
- Kwasica mleczanowa – bardzo rzadkie (może wystąpić u mniej niż 1 na 10 000 osób), ale poważne powikłanie objawiające się wymiotami, bólem brzucha, kurczami mięśni, ogólnym złym samopoczuciem z silnym zmęczeniem i trudnościami w oddychaniu
- Cukrzycowa kwasica ketonowa – rzadkie powikłanie (może wystąpić u mniej niż 1 na 1000 osób) charakteryzujące się szybką utratą masy ciała, nudnościami, wymiotami, bólem brzucha i nietypowym zapachem z ust
- Zakażenia układu moczowego – częste działanie niepożądane (może wystąpić u mniej niż 1 na 10 osób)
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku RASKAL z innymi lekami
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Szczególnie ważne jest poinformowanie o stosowaniu:
- Leków zwiększających wytwarzanie moczu (moczopędnych)
- Innych leków zmniejszających stężenie cukru we krwi, takich jak insulina lub pochodne sulfonylomocznika
- Leków stosowanych w leczeniu chorób żołądka (np. cymetydyna)
- Kortykosteroidów stosowanych w leczeniu stanów zapalnych
- Leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (NLPZ i inhibitory COX-2)
- Leków na nadciśnienie (inhibitory ACE i antagoniści receptora angiotensyny II)
Ulotka RASKAL – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
RASKAL - 5 mg + 850 mg, 5 mg + 1000 m, Tabletki powlekane (Dapagliflozinum + Metformini hydrochloridum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
RASKAL - 5 mg + 850 mg, 5 mg + 1000 m, Tabletki powlekane (Dapagliflozinum + Metformini hydrochloridum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?