Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Viatris Ltd |
Kod ATC | A02BC02 |
Procedura | DCP |
Substancja | Pantoprazol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Pamyl?
Pantoprazol jest selektywnym „inhibitorem pompy protonowej”, lekiem, który zmniejsza ilość kwasu wytwarzanego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit mających związek z kwasem żołądkowym.
Pamyl 20 mg jest stosowany w leczeniu:
Dorośli i młodzież od 12 lat:
– Leczeniu objawów (np. zgaga, kwaśne odbijanie, ból przy przełykaniu) związanych z chorobą refluksową przełyku wywołaną cofaniem się kwasu z żołądka.
– Przewlekłym leczeniu refluksowego zapalenia przełyku (zapalenie przełyku, któremu towarzyszy zarzucanie kwasu żołądkowego) i zapobieganiu jego nawrotom.
Dorośli:
– Zapobieganiu owrzodzeniom dwunastnicy i żołądka wywoływanym przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ, na przykład ibuprofen) u pacjentów zagrożonych ryzykiem ich występowania wymagających ciągłego przyjmowania NLPZ.
Pamyl 40 mg jest stosowany w leczeniu:
Dorośli i młodzież od lat 12 :
– Refluksowego zapalenia przełyku – zapalenia przełyku (odcinek łączący gardło z żołądkiem), któremu towarzyszy zarzucanie kwasu żołądkowego.
Dorośli:
– Zakażenia bakterią zwaną Helicobacter pylori u pacjentów z owrzodzeniami dwunastnicy i owrzodzeniami żołądka w połączeniu z 2 antybiotykami (terapia eradykacyjna). Celem jest pozbycie się bakterii i zmniejszenie w ten sposób prawdopodobieństwa nawrotu owrzodzeń.
– Owrzodzeń żołądka i dwunastnicy
– Zespołu Zollingera-Ellisona i innych stanów przebiegających z wytwarzaniem zbyt dużych ilości kwasu w żołądku.
Spis treści [ukryj]
- 1 Jaki jest skład Pamyl, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Pamyl – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pamyl – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Pamyl w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Pamyl – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Pamyl, jakie substancje zawiera?
Pamyl 20 mg
Substancją czynną leku jest pantoprazol sodowy półtorawodny, co odpowiada 20 mg pantoprazolu.
Pozostałe składniki to: sodu węglan bezwodny, mannitol, krospowidon, powidon (K-90) i wapnia stearynian. Otoczka zawiera kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), sodu laurylosiarczan, polisorbat 80, trietylu cytrynian, hypromelozę, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400 i żelaza tlenek żółty (E172). Tusz do nadruku zawiera szelak, żelaza tlenek czarny (E172) i amonowy wodorotlenek.
Pamyl 40 mg
Substancją czynną leku jest pantoprazol sodowy półtorawodny, co odpowiada 40 mg pantoprazolu.
Pozostałe składniki to: sodu węglan bezwodny, mannitol, krospowidon, powidon (K-90) i wapnia stearynian. Otoczka zawiera kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), sodu laurylosiarczan, polisorbat 80, trietylu cytrynian, hypromelozę, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400 i żelaza tlenek żółty (E172). Tusz do nadruku zawiera szelak, żelaza tlenek czarny (E172) i amonowy wodorotlenek .
Dawkowanie preparatu Pamyl – jak stosować ten lek?
Kiedy i jak należy stosować Pamyl 20 mg
Tabletki należy przyjmować na godzinę przed posiłkiem. Nie należy ich żuć ani kruszyć. Tabletki należy połykać w całości popijając niewielką ilości wody.
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zalecana dawka wynosi:
Dorośli i młodzież od 12 lat:
W leczeniu objawów (takich jak zgaga, kwaśne odbijanie, ból przy przełykaniu) związanych z chorobą refluksową przełyku
Zalecana dawka to 1 tabletka dziennie. Dawka ta zwykle powoduje złagodzenie objawów w ciągu 2-4 tygodni – najpóźniej po 4 następnych tygodniach. Lekarz określi, jak długo należy stosować lek. Po tym okresie wszelkie nawracające objawy można kontrolować przyjmując 1 tabletkę dziennie, w razie potrzeby.
W długoterminowym leczeniu i zapobieganiu nawrotom refluksowego zapalenia przełyku:
Zalecana dawka to 1 tabletka dziennie. Jeśli choroba nawraca, lekarz może podwoić tę dawkę. W takim przypadku można przyjmować tabletki Pamyl 40 mg raz dziennie. Po wyleczeniu można ponownie zmniejszyć dawkę do 1 tabletki 20 mg raz dziennie.
Dorośli:
W zapobieganiu owrzodzeniom dwunastnicy i żołądka u pacjentów wymagających ciągłego stosowania NLPZ
Zalecana dawka to 1 tabletka dziennie.
Szczególne grupy pacjentów:
– Jeśli pacjent ma chorobę wątroby, nie powinien przyjmować więcej niż 1 tabletkę 20 mg dziennie.
– Dzieci poniżej 12 lat. Nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci poniżej 12 lat.
Kiedy i jak należy stosować Pamyl 40 mg
Tabletki należy przyjmować na godzinę przed posiłkiem. Nie należy ich żuć ani kruszyć. Tabletki należy połykać w całości popijając niewielką ilości wody.
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zalecana dawka wynosi:
Dorośli i młodzież od 12 lat:
W leczeniu refluksowego zapalenia przełyku
Zalecana dawka to 1 tabletka dziennie. Lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 2 tabletek dziennie. Długość leczenia w refluksowym zapaleniu przełyku wynosi zwykle od 4 do 8 tygodni. Lekarz określi, jak długo należy stosować lek.
Dorośli:
W leczeniu zakażenia bakterią zwaną Helicobacter pylori u pacjentów z owrzodzeniami dwunastnicy i owrzodzeniami żołądka, w połączeniu z 2 antybiotykami (terapia eradykacyjna).
1 tabletka 2 razy dziennie plus 2 antybiotyki w tabletkach (spośród następujących: amoksycylina, klarytromycyna i metronidazol (lub tynidazol)), które należy przyjmować 2 razy dziennie razem z tabletką leku Pamyl 40 mg. Pierwszą tabletkę leku Pamyl 40 mg należy przyjąć na godzinę przed śniadaniem zaś drugą tabletkę na godzinę przed wieczornym posiłkiem. Należy przestrzegać zaleceń lekarza i zapoznać się z ulotkami informacyjnymi stosowanych antybiotyków. Leczenie trwa zwykle 1 do 2 tygodni.
W leczeniu owrzodzeń żołądka i owrzodzeń dwunastnicy
Zalecana dawka to 1 tabletka dziennie. Po konsultacji z lekarzem dawkę tę można podwoić. Lekarz określi, jak długo należy stosować lek. Leczenie owrzodzeń żołądka trwa zwykle od 4 do 8 tygodni. Leczenie owrzodzeń dwunastnicy trwa zwykle od 2 do 4 tygodni.
W długoterminowym leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona i innych chorób przebiegających z wytwarzaniem zbyt dużych ilości kwasu w żołądku
Zalecana dawka początkowa to 2 tabletki dziennie. Obie tabletki należy przyjmować na godzinę przed posiłkiem. Lekarz może później zmienić dawkę w zależności od ilości kwasu wytwarzanego w żołądku. Jeśli lekarz zaleci więcej niż 2 tabletki dziennie, tabletki należy przyjmować 2 razy dziennie.
Jeśli lekarz zaleci dawkę dobową większą niż 4 tabletki, powie dokładnie, kiedy należy przerwać przyjmowanie leku.
Szczególne grupy pacjentów:
– Jeśli pacjent ma chorobę nerek lub umiarkowaną lub ciężką chorobę wątroby, nie powinien stosować leku Pamyl 40 mg w celu eradykacji Helicobacter pylori.
– Jeśli pacjent ma ciężką chorobę wątroby, nie powinien przyjmować więcej niż 1 tabletkę leku Pamyl 20 mg dziennie (w tym celu dostępne są tabletki zawierające 20 mg pantoprazolu).
– Dzieci poniżej 12 lat. Nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci poniżej 12 lat.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie są znane objawy przedawkowania.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pamyl – czy mogę spożywać alkohol?
Brak odrębnych zaleceń.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Pamyl w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie ma odpowiednich danych na temat stosowania leku Pamyl 20 mg u ciężarnych kobiet. Stwierdzono przenikanie substancji czynnej leku do ludzkiego mleka. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek należy stosować, wyłącznie jeśli lekarz uzna, że korzyści ze stosowania są większe w stosunku do potencjalnego zagrożenia dla nienarodzonego dziecka czy noworodka.
Ulotka Pamyl – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Pamyl 20 mg - 20 mg, Tabletki dojelitowe (Pantoprazolum) |
Pamyl 40 mg - 40 mg, Tabletki dojelitowe (Pantoprazolum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Pamyl 20 mg - 20 mg, Tabletki dojelitowe (Pantoprazolum) |
Pamyl 40 mg - 40 mg, Tabletki dojelitowe (Pantoprazolum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Z przyjemnością podzielę się moją pozytywną opinią dotyczącą zamiany leku Pamyl na Controloc. Od kiedy przeszłam na Controloc, moje doświadczenia są zdecydowanie lepsze. Lek skutecznie spełnia swoją funkcję terapeutyczną, a co najważniejsze – nie występują przy nim żadne niepożądane skutki uboczne. Jest to dla mnie ogromna ulga i poprawa komfortu życia w porównaniu z poprzednim preparatem. Mogę z czystym sumieniem polecić rozważenie tej alternatywy innym pacjentom, którzy nie są zadowoleni z obecnie stosowanego leku.
Od listopada jestem w trakcie kuracji lekiem Pamyl, który wykazał wysoką skuteczność w leczeniu moich problemów żołądkowych. Z satysfakcją mogę potwierdzić, że wszystkie wcześniejsze dolegliwości ze strony układu pokarmowego całkowicie ustąpiły. Niestety, w trakcie terapii pojawiły się dwa istotne skutki uboczne, które znacząco wpływają na moje samopoczucie. Pierwszym z nich jest zdiagnozowana anemia, a drugim – uporczywe uczucie obrzęku w okolicy gardła, które towarzyszy mi przez większość dnia. Te działania niepożądane stanowią pewien kompromis między skutecznością leku w leczeniu problemów żołądkowych a jego wpływem na inne aspekty mojego zdrowia. Warto zaznaczyć, że objawy te pojawiły się wyraźnie w trakcie stosowania preparatu.