Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Dienogest, Etynyloestradiol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Omisson?
Lek Omisson jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym dla kobiet (złożony doustny środek antykoncepcyjny, powszechnie określany jako „pigułka”). Zawiera on progesteron (dienogest) oraz estrogen (etynyloestradiol).
Badania kliniczne dowodzą, że lek Omisson łagodzi objawy trądziku u kobiet, u których jest on wynikiem zwiększonego stężenia męskich hormonów (zwanych androgenami).
Lek Omisson jest stosowany:
-w zapobieganiu ciąży,
-w leczeniu trądziku o umiarkowanym nasileniu u kobiet, u których nie występują przeciwwskazania do stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, a odpowiednie leczenie miejscowe było nieskuteczne.
Jaki jest skład Omisson, jakie substancje zawiera?
– Substancjami czynnymi leku są: dienogest i etynyloestradiol. Jedna tabletka powlekana zawiera 2,0 mg dienogestu i 0,03 mg etynyloestradiolu.
– Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, magnezu stearynian, skrobia kukurydziana, powidon K-30.
Otoczka: hypromeloza 2910, makrogol, tytanu dwutlenek (E 171).
Dawkowanie preparatu Omisson – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze przyjmować według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
O ile lekarz nie zaleci inaczej, zalecana dawka to 1 tabletka leku Omisson na dobę.
Jak stosować lek Omisson
Tabletkę należy połknąć w całości, w razie potrzeby popijając płynem.
„Pigułkę” należy przyjmować każdego dnia, mniej więcej o tej samej porze. Pierwszą tabletkę należy wyjąć z miejsca na blistrze, z oznaczeniem dnia tygodnia, w którym pacjentka rozpoczęła przyjmowanie „Pigułki” , czyli zgodnie z napisem na blistrze (np. „Pn” poniedziałek). Tabletki należy przyjmować w kolejności wskazanej strzałką aż do zakończenia opakowania (to jest 21 kolejnych dni).
Po zużyciu opakowania następuje 7-dniowa przerwa w przyjmowaniu tabletek. Podczas tej 7-dniowej przerwy powinno wystąpić krwawienie (krwawienie z odstawienia), które zazwyczaj pojawia się w ciągu dwóch do czterech dni po przyjęciu ostatniej tabletki.
Przyjmowanie tabletek z następnego blistra należy rozpocząć 8. dnia, niezależnie od tego, czy krwawienie zakończyło się, czy nadal trwa. Oznacza to, że rozpoczęcie nowego blistra powinno wypadać zawsze tego samego dnia tygodnia oraz krwawienie z odstawienia powinno pojawiać się tego samego dnia każdego miesiąca.
Jeśli pacjentka będzie w ten sposób stosowała lek Omisson to ochrona antykoncepcyjna będzie zachowana w okresie 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek.
Dokładny sposób dawkowania zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia większej liczby tabletek niż przepisana, należy skonsultować się lekarzem lub farmaceutą.
Możliwe objawy przedawkowania obejmują nudności, wymioty (występujące zazwyczaj po upływie 12 do 24 godzin i utrzymujące się przez kilka dni), tkliwość piersi, zawroty głowy, bóle brzucha, senność/uczucie zmęczenia; u kobiet i dziewcząt może wystąpić krwawienie z pochwy. W przypadku przyjęcia znacznej ilości leku należy skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Omisson – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Omisson w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Leku Omisson nie wolno stosować podczas ciąży.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Omisson należy upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Omisson, musi natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem.
Karmienie piersią
Nie należy stosować leku Omisson podczas karmienia piersią, ponieważ może to spowodować zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka, a niewielkie ilości substancji czynnej mogą przeniknąć do mleka matki. W trakcie karmienia piersią należy stosować niehormonalne metody antykoncepcji.
Ulotka Omisson – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Omisson przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Omisson m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Omisson w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Omisson - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Omisson? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.