Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o. |
Kod ATC | N05AH03 |
Procedura | NAR |
Substancja | Olanzapina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Olzapin?
Olzapin należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpsychotycznymi.
Lek Olzapin jest stosowany w leczeniu schizofrenii objawiającej się tym, że pacjent słyszy, widzi lub odczuwa nieistniejące rzeczy, ma sprzeczne z rzeczywistością przekonania, jest nadmiernie podejrzliwy i wycofuje się z kontaktów z innymi. Pacjent może odczuwać depresję, lęk lub napięcie.
Lek Olzapin jest stosowany w leczeniu manii – stanu chorobowego, w przebiegu którego pacjenci mają nieuzasadnienie dobre samopoczucie, rozpiera ich energia, potrzebują dużo mniej snu niżzwykle, mówią bardzo szybko, mają gonitwę myśli i niekiedy są bardzo drażliwi. Lek ten jest również lekiem stabilizującym nastrój, zapobiegającym powtórnemu wystąpieniu skrajnych stanów nastroju – wzmożonego i obniżonego nastroju (depresja) – związanych z tą chorobą.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Olzapin, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Olzapin – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Olzapin – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Olzapin w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Olzapin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Olzapin, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku Olzapin jest olanzapina.
Jedna tabletka powlekana leku Olzapin zawiera 5 mg lub 10 mg olanzapiny.
Ponadto lek zawiera:
w rdzeniu tabletki: laktozę jednowodną, celulozę mikrokrystaliczną, krzemionkę koloidalną bezwodną, kroskarmelozę sodową, magnezu stearynian, sodu laurylosiarczan,
w otoczce tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek, lecytynę sojową, talk, gumę ksantan, lak aluminiowy żółcieni chinolinowej, lak aluminiowy żółcieni pomarańczowej, żelaza tlenek
żółty.
Dawkowanie preparatu Olzapin – jak stosować ten lek?
Lek Olzapin należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Lekarz zdecyduje, ile tabletek oraz jak długo należy zażywać lek Olzapin. Dawka dobowa leku Olzapin wynosi od 5 do 20 mg. W razie ponownego wystąpienia objawów choroby, należy powiadomić o tym lekarza. Nie należy jednak przerywać stosowania leku Olzapin, chyba że lekarz tak zdecyduje.
Tabletki Olzapin należy przyjmować raz na dobę zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy starać się przyjmować lek o tej samej porze każdego dnia. Nie ma znaczenia, czy tabletki zażywa się podczas posiłku czy nie. Tabletki powlekane Olzapin przyjmuje się doustnie. Należy połykać tabletki w całości, popijając wodą
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia większej dawki leku Olzapin niż zalecił lekarz (albo jeżeli ktoś inny zażył przeznaczone nie dla niego tabletki Olzapin), należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Opakowanie leku należy pokazać lekarzowi.
U pacjentów, którzy przyjęli większą niż zalecana dawkę leku Olzapin, występowały następujące objawy: przyśpieszone bicie serca, pobudzenie lub agresywne zachowanie, trudności w mówieniu, mimowolne ruchy (zwłaszcza mięśni twarzy i języka) oraz ograniczenie świadomości. Inne objawy to: ostre splątanie (dezorientacja), drgawki (padaczka), śpiączka, jednoczesne występowanie gorączki, szybkiego oddechu, pocenia się, sztywności mięśni i ospałości lub nadmiernej senności, zmniejszenie częstości oddechów, zachłyśnięcie, wysokie lub niskie ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Olzapin – czy mogę spożywać alkohol?
Osoby przyjmujące lek Olzapin nie mogą pić alkoholu pod żadna postacią, ponieważ Olzapin, w połączeniu z alkoholem, może wywoływać senność. Lek Olzapin może być stosowany niezależnie od posiłków, ponieważ pokarm nie wpływa na jego wchłanianie.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Olzapin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza.
Kobiety, będące w ciąży, kobiety podejrzewające, że są w ciąży lub planujące zajść w ciążę, powinny
poinformować o tym lekarza.
Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania olanzapiny u kobiet w ciąży.
W związku z powyższym, jeśli lekarz nie zdecyduje, że korzyści dla matki ze stosowania leku Olzapin
przewyższają ryzyko dla płodu, kobiety w ciąży nie powinny przyjmować leku.
U noworodków, których matki stosowały olanzapinę w ostatnim trymestrze (ostatnich trzech miesiącach) ciąży mogą wystąpić następujące objawy: drżenie, sztywność mięśniowa i/lub osłabienie, senność, pobudzenie, problemy z oddychaniem i trudności w pobieraniu pokarmu. Jeśli u dziecka wystąpi którykolwiek z powyższych objawów należy skontaktować się z lekarzem.
Ulotka Olzapin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Olzapin - 20 mg, Tabletki powlekane (Olanzapinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Olzapin - 20 mg, Tabletki powlekane (Olanzapinum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Czy ktoś z przyjmujących Olzapin mógłby podzielić się informacją odnośnie możliwości rozdrobnienia leku tak, aby nie był wyczuwalny dla chorego?
Mam ogromne trudności z przekonaniem wujka do przyjmowania leku Olzapin. Pomimo naszych usilnych prób i troski o jego zdrowie, kategorycznie odmawia przyjmowania tabletek. Wcześniejsze próby dodawania leku do posiłków zakończyły się niepowodzeniem i znacząco zwiększyły jego nieufność. Sytuacja jest dla całej rodziny bardzo trudna i stresująca. Czy istnieje jakiś sposób na rozpuszczenie tego leku w płynie w taki sposób, by nie został wykryty? Zależy nam na skutecznej pomocy i poprawie jego stanu zdrowia.