Olumiant

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyEli Lilly Nederland B.V.
Kod ATCL04AA37
ProceduraCEN
SubstancjaBaricytynib

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Olumiant?

Lek Olumiant zawiera substancję czynną baricytynib. Należy on do grupy leków zwanych inhibitorami kinaz JAK, pomagających zmniejszyć stan zapalny.

Lek Olumiant jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą zapalną stawów, o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, u których wcześniejsze leczenie nie było wystarczająco skuteczne lub było źle tolerowane. Lek można stosować samodzielnie lub razem z innymi lekami, takimi jak metotreksat.

Lek działa poprzez zmniejszenie aktywności enzymu zwanego „kinazą JAK”, który bierze udział w powstawaniu stanu zapalnego. Dzięki zmniejszeniu aktywności tego enzymu lek łagodzi ból, sztywność i obrzęk stawów, zmęczenie, a także spowalnia proces uszkadzania kości i chrząstki w stawach. Działania te pomagają w wykonywaniu codziennych czynności, a przez to poprawiają jakość życia związaną z chorobą u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Reklama

Jaki jest skład Olumiant, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest baricytynib. Każda tabletka zawiera 2 lub 4 miligramy baricytynibu.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, mannitol, żelaza tlenek czerwony (E 172), lecytyna (sojowa) (E 322), makrogol, alkohol poliwinylowy, talk i tytanu dwutlenek (E 171)

Dawkowanie preparatu Olumiant – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka leku wynosi 4 mg raz na dobę. Lekarz może przepisać mniejszą dawkę 2 mg podawaną raz na dobę, szczególnie jeśli pacjent ma ponad 75 lat lub jeśli występuje u niego zwiększone ryzyko zakażeń. Jeśli lek będzie działał odpowiednio, lekarz może zadecydować o zmniejszeniu dawki.

Jeśli u pacjenta występuje zaburzenie czynności nerek, zalecana dawka leku wynosi 2 mg raz na dobę.

Olumiant należy przyjmować doustnie. Tabletkę należy połknąć i popić wodą.

Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłku. Aby łatwiej było pamiętać o stosowaniu leku

Olumiant, zalecane jest przyjmowanie go o tej samej porze każdego dnia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem. Mogą wystąpić niektóre z działań niepożądanych opisanych w punkcie 4.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Olumiant – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Olumiant w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji aby uniknąć zajścia w ciążę w czasie przyjmowania leku i przez co najmniej tydzień po zakończeniu leczenia. Należy poinformować lekarza o zajściu w ciążę, ponieważ leku nie należy stosować w czasie ciąży.

Pacjentka nie powinna przyjmować leku podczas karmienia piersią, ponieważ nie wiadomo, czy lek przenika do mleka. Wspólnie z lekarzem pacjentka powinna podjąć decyzję, czy będzie kontynuowała karmienie piersią, czy przyjmowanie leku. Należy wybrać tylko jedną z możliwości.

Ulotka Olumiant – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Lek Olumiant dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Lek Olumiant dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.6 na 5 gwiazdek (na podstawie 9 opinii)

Znakomity
33%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
56%
Słaby
11%
Fatalny
0%

15 komentarzy do “Olumiant”

  1. ★★★★★

    Jako osoba zmagająca się z przewlekłą chorobą reumatyczną od 1993 roku, chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami z rocznej terapii Olumiantem. Ten lek okazał się dla mnie wyjątkowo skuteczny – stosowałam go w monoterapii, bez dodatkowych leków na stawy. Efekty były naprawdę imponujące – jedyny dyskomfort dotyczył stóp, co jest zrozumiałe ze względu na wieloletnie zmiany i deformacje w ich strukturze. Przez rok mogłam funkcjonować bez bólu, nie potrzebując ani sterydów, ani innych środków przeciwbólowych, co było dla mnie ogromnym osiągnięciem. Niestety, po roku stosowania pojawiły się pewne komplikacje – zaobserwowałam wzrost poziomu cukru we krwi oraz rozwinęło się u mnie intensywne grzybicze zapalenie pochwy. Te skutki uboczne zmusiły mnie do rozważenia zmiany terapii. Mimo to, nadal uważam Olumiant za bardzo wartościowy lek i polecam go osobom, u których nie występują przeciwwskazania do jego stosowania. Ten rok życia bez chronicznego bólu był dla mnie niezwykle cenny.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    Stosuję Olumiant od około pięciu miesięcy i niestety nie zauważam znaczącej poprawy stanu zdrowia. Co więcej, pojawiły się niepokojące skutki uboczne w postaci przyrostu masy ciała oraz czerwonych rozstępów na nogach. Mimo że lekarz nie wiąże tych objawów z przyjmowaniem leku, ich pojawienie się zbiegło się z rozpoczęciem terapii. Sytuacja jest frustrująca, biorąc pod uwagę długi okres stosowania leku i brak oczekiwanych rezultatów przy jednoczesnym wystąpieniu dodatkowych dolegliwości.

    Odpowiedz
  3. ★★☆☆☆

    Od 27 sierpnia 2021 roku rozpoczęłam terapię lekiem Olumiant i z ogromną nadzieją oczekuję na poprawę mojego stanu zdrowia. Zmagam się z reumatoidalnym zapaleniem stawów od dwóch dekad, a choroba znacząco wpłynęła na pogorszenie jakości mojego życia. Szczególnie uciążliwe są bezsenne noce spowodowane bólem i dyskomfortem. Mam ogromną nadzieję, że ten lek przyniesie mi wreszcie ulgę i pozwoli na prowadzenie normalnego życia, a przede wszystkim umożliwi mi spokojny sen. Dwadzieścia lat zmagania się z RZS pozostawiło znaczący ślad na moim organizmie, dlatego z niecierpliwością czekam na pierwsze efekty działania Olumiantu.

    Odpowiedz
  4. Czy mogłaby mi Pani udzielić informacji na temat aktualnej ceny leku Olumiant? Planuję rozpoczęcie terapii tym preparatem i chciałabym poznać koszty związane z zakupem tego leku, aby odpowiednio zaplanować budżet na leczenie.

    Odpowiedz
    • W nawiązaniu do pytania o cenę leku Olumiant, zgodnie z aktualnym wykazem leków refundowanych obowiązującym od 1 listopada 2020 roku, cena hurtowa brutto za opakowanie zawierające 35 tabletek w dawce 4 mg wynosi 5454,39 zł. Jest to istotna informacja dla pacjentów rozważających terapię tym lekiem, szczególnie w kontekście planowania kosztów leczenia. Warto zaznaczyć, że jest to cena hurtowa, co oznacza, że cena detaliczna w aptece może być odpowiednio wyższa.

      Odpowiedz
      • Interesuje mnie możliwość refundacji leku Olumiant, ponieważ jego cena jest niezwykle wysoka. Chciałabym dowiedzieć się, czy istnieje możliwość otrzymania tego leku w ramach standardowej refundacji przez NFZ, gdyż pełna odpłatność stanowi znaczące obciążenie finansowe dla pacjenta.

        Odpowiedz
      • Zwracam się z kilkoma istotnymi pytaniami dotyczącymi leku Olumiant. Przede wszystkim interesuje mnie jego dostępność i kwestie finansowe – jaki jest aktualny koszt terapii tym preparatem i czy jest objęty refundacją przez NFZ? Dodatkowo chciałabym uzyskać informacje dotyczące procesu przepisywania leku – czy może być zalecony podczas standardowej wizyty w gabinecie lekarskim, czy też konieczna jest konsultacja w warunkach szpitalnych? Te informacje są dla mnie szczególnie ważne w kontekście planowania dalszego leczenia.

        Odpowiedz
        • W odpowiedzi na pytanie o cenę leku Olumiant, chciałabym poinformować, że aktualny koszt terapii w Polsce wynosi 5465,94 zł. Jest to istotna informacja dla pacjentów rozważających rozpoczęcie leczenia tym preparatem, szczególnie w kontekście planowania wydatków związanych z terapią. Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie refundacji, co znacząco obniża koszty leczenia.

          Odpowiedz
  5. Zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi prowadzonymi pod kierownictwem zespołu z Instytutu Karolinska w Szwecji, lek Olumiant wykazuje znaczące właściwości w leczeniu COVID-19. Badania wskazują na imponującą skuteczność – preparat może redukować śmiertelność wśród pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem aż o dwie trzecie. To bardzo obiecujące doniesienia w kontekście walki z pandemią, które mogą otworzyć nowe możliwości terapeutyczne dla pacjentów z COVID-19.

    Odpowiedz
    • ★★★☆☆

      Moja mama obecnie przebywa w szpitalu w związku z ciężkim przebiegiem COVID-19. Stan jest poważny – zmiany w płucach obejmują aż 80% ich powierzchni. Rozpoczęto u niej terapię lekiem Olumiant. Cała nasza rodzina pokłada w tym leku ogromną nadzieję i modlimy się o powrót mamy do zdrowia. Jest to dla nas niezwykle trudny i stresujący okres, ale wierzymy w skuteczność zastosowanego leczenia i siłę mamy w walce z chorobą.

      Odpowiedz
  6. ★★★☆☆

    Rozpoczęłam terapię lekiem Olumiant w dawce 4 mg dziewięć dni temu (05.10.2020) i obecnie odczuwam znaczny dyskomfort związany z bólami stawowymi. Pomimo stosowania zaleconej dawki, nie zauważyłam jeszcze wyraźnej poprawy samopoczucia. Chciałabym dowiedzieć się od osób, które mają doświadczenie z tym lekiem, po jakim czasie można spodziewać się pierwszych pozytywnych efektów terapii. Dolegliwości bólowe są na tyle intensywne, że zastanawiam się, czy jest to typowy przebieg początkowej fazy leczenia.

    Odpowiedz
    • ★★★★★

      Chciałabym przedstawić moje pozytywne doświadczenia z lekiem Olumiant po wcześniejszych, nieudanych próbach leczenia innymi preparatami, takimi jak metotreksat, salazopiryna czy Humira. Pierwsze zauważalne efekty działania Olumiantu pojawiły się po około trzech tygodniach stosowania. Najważniejszą zmianą jest całkowite ustąpienie obrzęków, które utrzymuje się już od czterech miesięcy terapii rozpoczętej 25 maja 2020 roku. Wprawdzie nadal odczuwam pewien dyskomfort i ból w całym ciele, ale jest on znacznie bardziej tolerowany niż wcześniej. Biorąc pod uwagę stosunkowo krótki czas terapii (4 miesiące), jestem optymistycznie nastawiona do dalszego leczenia i mam nadzieję na stopniowe ustępowanie pozostałych dolegliwości bólowych. Jest to znacząca poprawa w porównaniu z wcześniejszymi metodami leczenia, które nie przynosiły żadnych pozytywnych rezultatów.

      Odpowiedz
  7. ★★★★★

    Chciałabym podzielić się moim siedmioletnim doświadczeniem z terapią baricitinibem, który przyjmuję w ramach programu badawczego. Lek ten całkowicie odmienił jakość mojego życia, umożliwiając mi powrót do normalnego funkcjonowania. Przed rozpoczęciem tej terapii reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) znacząco ograniczało moje codzienne aktywności, powodując nie tylko fizyczne cierpienie, ale również wpływając negatywnie na moje samopoczucie psychiczne.

    Wcześniejsze próby leczenia, w tym terapia sterydami i innymi preparatami, przynosiły ograniczone efekty, a dodatkowo wiązały się z uciążliwymi skutkami ubocznymi. Dopiero baricitinib przyniósł realną poprawę – mogę teraz normalnie pracować, realizować swoją pasję ogrodniczą na działce, a przede wszystkim spokojnie przesypiać noce bez bólu i dyskomfortu.

    Jestem niezmiernie wdzięczna Pani doktor Katarzynie Kolosie oraz całemu zespołowi koordynatorów programu za ich profesjonalną opiekę i zaangażowanie w proces mojego leczenia. Mam ogromną nadzieję, że lek ten zostanie w przyszłości objęty refundacją, co umożliwi szerszemu gronu pacjentów z RZS dostęp do tej skutecznej terapii. Dla mnie osobiście możliwość uczestnictwa w tym programie badawczym okazała się przełomowym momentem w walce z chorobą.

    Odpowiedz
  8. ★★★☆☆

    Od trzech lat uczestniczę w badaniu klinicznym Baricitinibu (zarejestrowany jako Olumiant) i jestem zachwycona rezultatami. Lek pozwala mi normalnie funkcjonować w pracy i cieszyć się życiem rodzinnym. W tym roku byłam nawet w stanie wyjechać w góry. Obrzęki stawów całkowicie ustąpiły, nie mam bólu, widzę swoje kostki w nadgarstkach, stopach i kolanach. Mam tylko nadzieję, że lek będzie kiedyś dostępny w aptekach i refundowany przez NFZ, ponieważ wcześniejsze terapie (metypred, metotreksat i leflunomid) nie tylko nie pomagały, ale pogarszały mój stan.

    Odpowiedz
  9. ★★★☆☆

    Od ponad czterech lat uczestniczę w badaniach klinicznych firmy Eli Lilly dotyczących Olumiantu (Baricitinib) i mogę tylko wyrazić swoją ogromną wdzięczność. To właśnie dzięki temu lekowi moi lekarze pomogli mi wrócić do normalnego funkcjonowania – mogę cieszyć się życiem rodzinnym i zawodowym. Owszem, czasami zdarzają się zaostrzenia choroby, ale są krótkotrwałe i możliwe do opanowania. Oprócz Baricitinibu przyjmuję nadal Metotreksat w dawce 25 mg, ale co najważniejsze – po 8 latach mogłam wreszcie odstawić sterydy (Metypred 8 mg). Jestem niezmiernie wdzięczna Pani dr Katarzynie Kolossie i pozostałym lekarzom koordynatorom za ich opiekę i skuteczne leczenie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz