Methylprednisolone Teva

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaMetyloprednizolon

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Methylprednisolone Teva?

Metyloprednizolon jest substancją czynną leku Methylprednisolone Teva, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań.

Methylprednisolone Teva zawiera metyloprednizolonu sodu bursztynian. Metyloprednizolon należy do grupy leków zwanej kortykosteroidami (steroidy). Kortykosteroidy są naturalnie wytwarzane w organizmie i są ważne dla wielu czynności organizmu.

Dostarczenie organizmowi dodatkowych kortykosteroidów, takich jak Methylprednisolone Teva może pomóc pacjentowi po operacji (np. po przeszczepie narządów), podczas zaostrzenia objawów stwardnienia rozsianego lub innych czynników stresowych.

Metyloprednizolon stosuje się w leczeniu następujących chorób:

Choroby skóry: Ciężkie choroby zapalne skóry.

Choroby alergiczne: Astma oskrzelowa, Ostry, niezakaźny obrzęk gardła, Ciężki całoroczny alergiczny nieżyt nosa, Obrzęk jamy ustnej, języka i gardła mogący powodować trudności w oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy), Bardzo ciężka reakcja alergiczna (anafilaksja).

Najważniejsze fazy choroby żołądkowo-jelitowej: Zapalenie jelita grubego i zapalenie jelita cienkiego (choroba Crohna).

Choroby układu oddechowego: Aspiracja treści żołądkowej, Ciężka choroba zapalna płuc.

Zaburzenia neurologiczne: W niektórych przypadkach obrzęku mózgu, ostre urazy rdzenia kręgowego, pogorszenie lub nawrót stwardnienia rozsianego.

Inne choroby: W niektórych przypadkach zapalenia opon mózgowych wywołanych przez patogen odpowiedzialny za gruźlicę. W celu zmniejszenia reakcji układu odpornościowego w przypadku przeszczepów narządów.

Jaki jest skład Methylprednisolone Teva, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku Methylprednisolone Teva, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań jest metyloprednizolon.

Każda fiolka z proszkiem zawiera odpowiednio 40 mg, 125 mg, 500 mg, 1000 mg metyloprednizolonu (w postaci metyloprednizolonu sodu bursztynianu).

Inne składniki leku to:
Sodu wodorotlenek 2N, sodu wodorotlenek 3%, sodu diwodorofosforan dwuwodny, fosforan disodu bezwodny.
Methylprednisolone Teva, 40 mg, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań zawiera również laktozę jednowodną

Dawkowanie preparatu Methylprednisolone Teva – jak stosować ten lek?

Roztwór może być podany wyłącznie przez lekarza lub wykwalifikowany personel medyczny.

Proszek najpierw jest rozpuszczany w jałowej wodzie do wstrzykiwań i uzyskany w ten sposób roztwór podawany jest we wstrzyknięciu w mięsień (domięśniowo) lub do żyły (dożylnie), zazwyczaj preferowaną metodą stosowaną w sytuacjach nagłych, jest wstrzyknięcie dożylne.

Stosowana metoda, ilość i szybkość podania wstrzyknięcia, jest określona przez lekarza na podstawie stanu klinicznego i wieku pacjenta.

Dorośli:
Dawka początkowa wynosi zazwyczaj 10-500 mg w zależności od leczonej choroby. Większe dawki mogą być wymagane w przypadku krótkotrwałych, poważnych, ostrych stanów. Dawkę początkową, maksymalnie do 250 mg, należy podawać dożylnie w jednorazowym wstrzyknięciu przez okres co najmniej 5 minut, dawki większe niż 250 mg należy podawać w infuzji w okresie co najmniej 30 minut.

Niemowlęta i dzieci:
• U niemowląt, dzieci i młodzieży kortykosteroidy mogą powodować spowolnienie wzrostu. Efekt ten może być nieodwracalny. Leczenie powinno być ograniczone do podawania minimalnej skutecznej dawki przez możliwie jak najkrótszy okres czasu.

Osoby w podeszłym wieku:
• Leczenie jest zazwyczaj takie samo jak dla młodszych osób dorosłych. Niemniej jednak mogą być wymagane częstsze wizyty kontrolne, w celu sprawdzenia jak pacjent reaguje na lek.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku wrażenia, że pacjentowi podano zbyt dużą dawkę leku Methylprednisolone Teva należy natychmiast skonsultować się z lekarzem

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Methylprednisolone Teva – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Methylprednisolone Teva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, planuje ciążę lub karmi piersią przed zastosowaniem każdego leku powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Prowadzenie pojazdów

Brak danych.

Ulotka Methylprednisolone Teva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Methylprednisolone Teva przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Methylprednisolone Teva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Methylprednisolone Teva w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Methylprednisolone Teva - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Methylprednisolone Teva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz