Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Losartan |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Losartan Bluefish?
Lek Losartan Bluefish należy do grupy leków zwanych antagonistami receptora angiotensyny II. Angiotensyna II jest substancją wytwarzaną w organizmie, która wiąże się z receptorami w ścianach naczyń krwionośnych, powodując ich zwężenie. Powoduje to zwiększenie ciśnienia krwi. Lek Losartan Bluefish zapobiega wiązaniu się angiotensyny II z tymi receptorami, powodując rozkurcz naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi. Lek Losartan Bluefish spowalnia pogarszanie czynności nerek u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi i cukrzycą typu 2.
Lek Losartan Bluefish stosowany jest:
• w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia) u dorosłych oraz u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat,
• w celu ochrony nerek u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 oraz laboratoryjnymi objawami zaburzonej czynności nerek i białkomoczem ≥ 0,5 g na dobę (stan, w którym mocz zawiera nadmierną ilość białka),
• w leczeniu przewlekłej niewydolności serca, gdy leczenie lekami zwanymi inhibitorami enzymu konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE, stosowane w leczeniu podwyższonego ciśnienia krwi) nie jest uważane przez lekarza za odpowiednie. W przypadku, gdy niewydolność serca została ustabilizowana za pomocą inhibitora ACE, nie należy zmieniać leku na lek Losartan Bluefish;
• w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru mózgu u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi i przerostem lewej komory serca, („wskazanie LIFE”).
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Losartan Bluefish, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Losartan Bluefish – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Losartan Bluefish – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Losartan Bluefish w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Losartan Bluefish – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Losartan Bluefish, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest losartan potasowy.
Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg losartanu potasowego.
Inne składniki leku to:
rdzeń: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna i sodu stearylofumaran.
otoczka: hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, makrogolu stearynian i tytanu dwutlenek (E 171).
Dawkowanie preparatu Losartan Bluefish – jak stosować ten lek?
Lek Losartan Bluefish należy zawsze zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.
Lekarz zadecyduje o odpowiedniej dawce leku Losartan Bluefish, w zależności od stanu pacjenta oraz przyjmowanych innych leków. Ważne jest, aby kontynuować stosowanie leku Losartan Bluefish tak długo jak zalecił lekarz; ma to na celu uzyskanie stałej kontroli ciśnienia krwi.
Dorośli pacjenci z wysokim ciśnieniem krwi
Leczenie zwykle rozpoczyna się dawką 50 mg losartanu raz na dobę. Maksymalne działanie zmniejszające ciśnienie krwi powinno wystąpić od 3 do 6 tygodni po rozpoczęciu leczenia.
Dawka może być zwiększona do 100 mg losartanu raz na dobę.
W przypadku wrażenia, że działanie losartanu jest zbyt silne lub zbyt słabe należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku 6 do 18 lat)
Zalecana dawka początkowa dla pacjentów o masie ciała od 20 kg do 50 kg to 25 mg losartanu podawana raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę, jeśli ciśnienie tętnicze nie jest kontrolowane.
Zazwyczaj stosowana dawka u pacjentów o masie ciała powyżej 50 kg to 50 mg, raz na dobę. W wyjątkowych przypadkach dawka może być zwiększona do 100 mg raz na dobę.
Nie zaleca się stosowania leku Losartan Bluefish u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Dorośli pacjenci z wysokim ciśnieniem krwi i cukrzycą typu 2
Leczenie zwykle rozpoczyna się dawką 50 mg losartanu raz na dobę. Dawka może być następnie zwiększona do 100 mg losartanu raz na dobę w zależności od reakcji na leczenie.
Tabletki zawierające losartan można stosować jednocześnie z innymi lekami zmniejszającymi ciśnienie krwi (np. lekami moczopędnymi, lekami blokującymi kanały wapniowe, alfa- lub beta-adrenolitykami oraz lekami działającymi ośrodkowo), a także z insuliną i innymi często stosowanymi lekami o działaniu hipoglikemizującym (np. pochodnymi sulfonylomocznika, glitazonami i inhibitorami glukozydazy).
Dorośli pacjenci z niewydolnością serca
Leczenie zwykle rozpoczyna się dawką 12,5 mg losartanu raz na dobę.
Dawkę tę na ogół należy stopniowo zwiększać w odstępach jednotygodniowych (tj. 12,5 mg na dobę podczas pierwszego tygodnia, 25 mg na dobę podczas drugiego tygodnia, 50 mg na dobę podczas trzeciego tygodnia, 100 mg na dobę podczas czwartego tygodnia, 150 mg na dobę podczas piątego tygodnia) aż do osiągnięcia zwykle stosowanej dawki podtrzymującej, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Dopuszczalne jest stosowanie dawki maksymalnej wynoszącej 150 mg losartanu (np. trzy tabletki losartanu o mocy 50 mg lub jedna tabletka losartanu o mocy 100 mg i jedna losartanu o mocy 50 mg) raz na dobę.
W leczeniu niewydolności serca lek Losartan Bluefish jest zazwyczaj łączony z lekami moczopędnymi (leki zwiększające ilość moczu wydalanego przez nerki) i (lub) glikozydami naparstnicy (leki wzmacniające serce i zwiększające jego sprawność) i (lub) beta-adrenolitykami.
Dawkowanie w szczególnych grupach pacjentów
Lekarz rozpoczynając leczenie, może u niektórych pacjentów zalecić mniejszą dawkę. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów stosujących leki moczopędne w dużych dawkach, pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby oraz pacjentów w wieku powyżej 75 lat. Nie wolno stosować losartanu u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku omyłkowego przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek, lub, gdy tabletki zostaną połknięte przez dziecko należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala. Objawami przedawkowania są niskie ciśnienie krwi, zmiany akcji serca (przyspieszenie lub spowolnienie akcji serca).
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Losartan Bluefish – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Losartan Bluefish można zażywać z jedzeniem lub niezależnie od posiłku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Losartan Bluefish w okresie ciąży i karmienia piersią?
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka podejrzewa, że jest (lub może być) w ciąży. Zazwyczaj lekarz zaleci przerwanie stosowania leku Losartan Bluefish przed zajściem w ciążę i doradzi przyjmowanie innego leku, zamiast leku Losartan Bluefish. Lek Losartan Bluefish nie jest zalecany do stosowania we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ jego stosowanie w tym okresie ciąży może być przyczyną poważnego uszkodzenia dziecka.
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Ulotka Losartan Bluefish – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?