Locacid

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaTretynoina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Locacid?

Locacid jest lekiem przeciwtrądzikowym do stosowania na skórę, w postaci kremu. Zawiera substancję czynną tretynoinę, należącą do leków z grupy retynoidów.

Locacid stosowany jest w różnych postaciach trądziku (z wyjątkiem trądziku różowatego):
– trądzik pospolity: mieszane postacie trądziku, trądzik z zaskórnikami i mikrotorbielami,
– inne postacie trądziku (trądzik wtórny):
trądzik wywołany przez leki, np. kortykosteroidy, barbiturany;
trądzik zawodowy wywołany substancjami powodującymi powstawanie zaskórników, tj. oleje, halogenowe pochodne węglowodorów (trądzik chlorowy),
– choroba Favre i Racouchot: guzkowe zwyrodnienie tkanki sprężystej z torbielami i zaskórnikami.

Uwaga:
Locacid należy stosować przede wszystkim w następujących przypadkach:
– u pacjentów ze szczególnie delikatną i cienką skórą
– u pacjentów z jasną cerą.

Reklama

Jaki jest skład Locacid, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest tretynoina.
1 g kremu zawiera 500 mikrogramów tretynoiny.

Substancje pomocnicze to: etanol 96%, makrogol 600, alfa-tokoferolu octan, butylohydroksytoluen, butylohydroksyanizol, parafina ciekła, kremofor RH 40, karbomer (Carbopol 980 NF), kwas sorbowy, metylu parahydroksybenzoesan, substancja zapachowa 7151/1, trietanoloamina, woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Locacid – jak stosować ten lek?

Zwykle lek stosuje się raz na dobę, najlepiej wieczorem przed snem po uprzednim dokładnym umyciu i osuszeniu skóry w miejscu podania. W przypadku nadmiernego podrażnienia skóry po użyciu leku Locacid, należy poinformować lekarza – lekarz może zredukować częstość stosowania leku (np. do 1 podania co drugi dzień) Patrz punkt 4 załączonej poniżej ulotki.

W przypadku gdy w leczeniu początkowym nie zaobserwowano miejscowego podrażnienia skóry, lekarz może zwiększyć częstość stosowania do dwóch razy na dobę.

Leczenie powinno trwać od 8 do 12 tygodni przy zachowaniu tego samego schematu dawkowania.

Kiedy objawy choroby ustąpią lekarz może zalecić leczenie podtrzymujące. W leczeniu podtrzymującym lek stosuje się od 2 do 3 razy w tygodniu przez kilka miesięcy.

Zakończenie leczenia polega na stopniowym odstawianiu leku zgodnie z zaleceniami lekarza.

Sposób podawania:
– Do stosowania na skórę.
– Nie połykać Należy nakładać cienką warstwę kremu palcami.
– Po każdym użyciu leku należy dokładnie umyć ręce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Stosowanie leku w nadmiernych dawkach nie poprawia wyników leczenia, może spowodować podrażnienie: np. rumień, łuszczenie się skóry, świąd itp.

W razie omyłkowego spożycia leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Locacid – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Lixiana może być przyjmowany z posiłkiem lub bez.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Locacid w okresie ciąży i karmienia piersią?

Tretynoina (substancja czynna leku) stosowana doustnie ma działanie teratogenne, czyli uszkadzające płód.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ciąża
Lek Locacid jest przeciwwskazany u kobiet w okresie ciąży lub planujących mieć dziecko. Kobiety w wieku rozrodczym lekarz poinformuje o zagrożeniu dla płodu w przypadku zajścia w ciążę w trakcie stosowania tego leku oraz o konieczności stosowania skutecznej antykoncepcji w trakcie leczenia. Jeśli podczas leczenia lekiem Locacid pacjentka podejrzewa, że jest w ciąży powinna natychmiast zaprzestać stosowania leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Karmienie piersią
Podczas leczenia lekiem Locacid należy przerwać karmienie piersią. Nie wiadomo, czy tretynoina przenika do mleka ludzkiego.

Ulotka Locacid – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bibliografia

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Napisz opinię o Locacid. Podziel się doświadczeniami na forum.

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i rzetelność informacji, dlatego nasi redaktorzy dokonują moderacji opinii pacjentów o lekach z najwyższą starannością. Dokładamy wszelkich starań, aby publikowane treści były przede wszystkim bezpieczne i wiarygodne. Komentarze użytkowników podlegają także stałej moderacji pod kątem stylistycznym. Nasi redaktorzy sprawdzają gramatykę, ortografię i interpunkcję, zachowując pierwotny sens wypowiedzi. Komentarze wulgarne i obraźliwe są niezwłocznie usuwane.

Oferty sprzedaży, kupna lub odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane przez redakcję, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem może być niebezpieczne dla zdrowia. Szacuje się, że ponad połowa leków oferowanych w internecie to podróbki. W przypadku leków na receptę liczba ta sięga aż 96%.

Dodaj komentarz


Oceniaj lek wyłącznie po własnym doświadczeniu.

Nie znalazłeś/aś potrzebnych informacji? Pomocna może się okazać wyszukiwarka leków.