Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Escytalopram |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lexapro Meltz?
Lek Lexapro MELTZ zawiera substancję czynną escytalopram. Lek Lexapro MELTZ należy do grupy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. SSRI – Selective Serotonin Reuptake Inhibitors).
Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu przez zwiększenie stężenia serotoniny.
Zakłócenia czynności tego układu odgrywają główną rolę w rozwoju depresji i związanych z nią zaburzeń.
Lek Lexapro MELTZ zawiera escytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji (dużych epizodów depresyjnych), zaburzeń lękowych (takich jak zaburzenie lękowe z napadami lęku z agorafobią lub bez agorafobii, fobii społecznej, zaburzenia lękowego uogólnionego oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego).
Może upłynąć kilka tygodni leczenia zanim rozpocznie się poprawa. Należy kontynuować przyjmowanie leku Lexapro MELTZ, nawet jeśli upłynie jakiś czas do poprawy stanu pacjenta.
Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Lexapro Meltz, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Lexapro Meltz – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lexapro Meltz – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Lexapro Meltz w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Lexapro Meltz – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Lexapro Meltz, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest escytalopram. Każda tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej leku Lexapro MELTZ zawiera 10 mg escytalopramu.
Inne składniki leku to: mikrorystaliczna celuloza, hypromeloza, kopolimer metakrylanu butylu zasadowy, magnezu stearynian, mannitol, krospowidon, sodu wodorowęglan, kwas cytrynowy bezwodny, naturalny i sztuczny aromat miętowy i sukraloza (E955).
Dawkowanie preparatu Lexapro Meltz – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarzea lub farmaceuty.
Lek Lexapro MELTZ tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej przyjmuje się codziennie, w jednej dawce. Lek Lexapro MELTZ należy przyjmować bez posiłku.
Dorośli:
Depresja
Zwykle zalecana dawka leku Lexapro MELTZ wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 20 mg na dobę.
Zaburzenie lękowe z napadami lęku
Dawka początkowa leku Lexapro MELTZ wynosi 5 mg raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, następnie dawkę zwiększa się do 10 mg na dobę. Lekarz może zwiększyć następnie dawkę maksymalnie do 20 mg na dobę.
Fobia społeczna
Zwykle zalecana dawka leku Lexapro MELTZ wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Lekarz może następnie zmniejszyć dawkę do 5 mg na dobę lub zwiększyć maksymalnie do 20 mg na dobę, zależnie od reakcji pacjenta na lek.
Zaburzenie lękowe uogólnione
Zwykle zalecana dawka leku Lexapro MELTZ wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 20 mg na dobę.
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne
Zwykle zalecana dawka leku Lexapro MELTZ wynosi 10 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę maksymalnie do 20 mg na dobę.
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Zalecana dawka początkowa leku Lexapro MELTZ to 5 mg, przyjmowana jako jedna dawka na dobę.
Lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 10 mg na dobę.
Dzieci i młodzież
Leku Lexapro MELTZ nie należy zwykle stosować u dzieci i młodzieży.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Lexapro MELTZ, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala. Należy to uczynić nawet jeśli pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Do objawów przedawkowania zalicza się zawroty głowy, drżenia, pobudzenie, drgawki, śpiączkę, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, obniżenie ciśnienia krwi oraz zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Udając się do lekarza lub do szpitala należy zabrać ze sobą pudełko tekturowe leku Lexapro MELTZ.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lexapro Meltz – czy mogę spożywać alkohol?
Tak jak w przypadku wielu leków, nie jest zalecane jednoczesne przyjmowanie leku Lexapro MELTZ i spożywanie alkoholu, choć interakcje (oddziaływanie) leku Lexapro MELTZ z alkoholem nie są spodziewane.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Lexapro Meltz w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę, powinna poinformować o tym lekarza prowadzącego. Pacjentka nie powinna stosować leku Lexapro MELTZ będąc w ciąży oraz w okresie karmienia piersia, dopóki nie omówi z lekarzem zagrożeń i korzyści związanych z leczeniem.
Jeśli pacjentka stosuje lek Lexapro MELTZ w ostatnich 3 miesiącach ciąży, powinna zdawać sobie sprawę, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: trudności w oddychaniu, sina skóra, drgawki, wahania ciepłoty ciała, trudności w ssaniu, wymioty, małe stężenie glukozy we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, wzmożona pobudliwość odruchowa, drżenia, drżączka, drażliwość, letarg, ciągły płacz, senność i trudności w zasypianiu. Jeśli u noworodka wystąpi jakikolwiek z tych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
W okresie ciąży nie należy nagle przerywać stosowania leku Lexapro MELTZ.
Należy poinformować lekarza i (lub) położną o stosowaniu leku Lexapro MELTZ. Przyjmowanie podczas ciąży leków, takich jak Lexapro MELTZ, zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN). Stan ten objawia się przyspieszonym oddechem i sinicą i występuje zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i (lub) położną.
Przypuszcza się, że Lexapro MELTZ przenika do mleka kobiecego.
W badaniach na zwierzętach wykazano, że cytalopram, lek podobny do escytalopramu, obniża jakość nasienia. Teoretycznie może to wpływać na płodność, choć jak dotąd nie zaobserwowano oddziaływania na płodność u ludzi.
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Ulotka Lexapro Meltz – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?