Podmiot odpowiedzialny | medac Gesellschaft für klinische Spezialpräparate mbH |
Kod ATC | L04AA13 |
Procedura | CEN |
Substancja | Leflunomid |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Leflunomide medac?
Lek Leflunomide medac zawiera substancję czynną leflunomid, który należy do grupy leków przeciwreumatycznych.
Lek Leflunomide medac stosuje się u dorosłych pacjentów w leczeniu czynnego reumatoidalnego zapalenia stawów lub czynnej postaci artropatii łuszczycowej.
Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów obejmują zapalenie stawów, obrzęki, trudności w ruszaniu oraz ból. Inne objawy, które atakują całe ciało to utrata apetytu, gorączka, utrata energii oraz niedokrwistość (utrata czerwonych krwinek).
Objawy artropatii łuszczycowej obejmują zapalenie stawów, obrzęki, trudności w ruszaniu, ból oraz zaczerwienienie i złuszczanie skóry (zmiany skóry).
Jaki jest skład Leflunomide medac, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest Leflunomid.
1 tabletka Leflunomide medac 10 mg tabletki powlekane zawiera 10 mg, 15 mg lub 20 mg leflunomidu.
Inne składniki leku to: w skład rdzenia tabletki wchodzą: laktoza jednowodna, hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, kwas winowy, sodu laurylosiarczan i magnezu stearynian, w skład otoczki wchodzą: lecytyna (sojowa), alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E 171) i guma ksantan.
Dawkowanie preparatu Leflunomide medac – jak stosować ten lek?
Zazwyczaj stosowana początkowa dawka leku Leflunomide medac to 100 mg raz na dobę podawana przez pierwsze trzy doby. Następnie u większości pacjentów stosuje się dawki:
• w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów: 10 do 20 mg leku Leflunomide medac na dobę, w zależności od ciężkości choroby.
• w leczeniu czynnej postaci artropatii łuszczycowej: 20 mg leku Leflunomide medac na dobę.
Tabletkę należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody.
Odczuwalna poprawa stanu zdrowia może nastąpić po 4 tygodniach od rozpoczęcia leczenia.
Niektórzy pacjenci odczuwają dalszą poprawę po 4 do 6 miesiącach leczenia.
Lek Leflunomide medac przeznaczony jest do podawania przez długi czas.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku omyłkowego zażycia większej niż zalecana dawki leku Leflunomide medac należy skontaktować się z lekarzem lub postarać się uzyskać inną medyczną poradę. Jeżeli jest to możliwe, wskazane byłoby zabranie ze sobą opakowania z lekiem, by pokazać je lekarzowi.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Leflunomide medac – czy mogę spożywać alkohol?
Leflunomide medac może być stosowana z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.
Podczas leczenia lekiem Leflunomide medac zalecane jest powstrzymanie się od spożywania napojów alkoholowych, gdyż mogą spowodować uszkodzenie wątroby.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Leflunomide medac w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie stosować leku Leflunomide medac w ciąży lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży. Jeśli podczas stosowania leku Leflunomide medac kobieta jest w ciąży lub planuje zajście w ciążę wzrasta ryzyko wystąpienia ciężkich wad wrodzonych u dziecka. U kobiet w wieku rozrodczym nie wolno stosować leku Leflunomide medac, jeśli nie stosują skutecznej antykoncepcji.
Jeżeli kobieta planuje zajście w ciążę po zakończeniu leczenia lekiem Leflunomide medac, powinna wcześniej poinformować o tym lekarza prowadzącego. Po zakończeniu terapii lekiem Leflunomide medac należy odczekać 2 lata, czas ten można jednak skrócić do kilku tygodni, przyjmując leki przyspieszające wydalanie leku Leflunomide medac z organizmu. W każdym przypadku należy przeprowadzić odpowiednie badania krwi, by upewnić się, czy
eliminacja leku była wystarczająco skuteczna. Po uzyskaniu prawidłowego wyniku badania krwi i po miesięcznym okresie karencji można planować ciążę.
By uzyskać więcej informacji na temat testu laboratoryjnego należy zwrócić się do lekarza prowadzącego.
Zaleca się natychmiastowe poinformowanie lekarza i wykonanie badań ciążowych w przypadku podejrzewania ciąży u kobiety leczonej lekiem Leflunomide medac lub, gdy nie minęły 2 lata od zakończenia terapii. Jeżeli wyniki badań potwierdzą ciążę, pacjentka musi przedyskutować z lekarzem problem zagrożenia jakie leczenie lekiem Leflunomide medac stanowi dla płodu. Lekarz może zalecić zastosowanie leków, które szybko i skutecznie wydalą lek Leflunomide medac z organizmu.
Nie stosować w okresie karmienia piersią leku Leflunomide medac gdyż leflunomid przenika do mleka matki.
Ulotka Leflunomide medac – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Leflunomide medac przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lek Leflunomide medac dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Leflunomide medac m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lek Leflunomide medac dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność Leflunomide medac w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Leflunomide medac - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Leflunomide medac? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Mama po miesiącu przyjmowania: – przetoczenie krwi (anemia, brak płytek we krwi) – krwiste biegunki – rany wewnątrz jamy ustnej – zaburzenia świadomości – podejrzenie zapalenia nieswoistego jelit – wymioty krwią – ponad tydzień w szpitalu Nie wiem jeszcze, jaki czynnik zareagował w ten sposób z lekiem.
A ja od miesiąca mam biegunkę. Czy ktoś też ma taki problem?
Zaczęłam brać leflunomid w kwietniu ubiegłego roku. Po miesiącu zaczęły się problemy trawienne, później ostre biegunki. Brałam go przez 8 miesięcy i odstawiłam, chociaż na RZS mi pomagał, ale skutki uboczne były nie do opanowania. Obecnie biorę Equoral, zbyt krótko, by można mówić poprawnie na RZS, ale skutki uboczne już są w postaci podwyższonego ciśnienia.
Przez okres 7 lat brałam metotreksat w tabletkach, później w zastrzykach i oczywiście byłam na sterydach encorton 10 mg. Czułam się dobrze, ale musiałam z biegiem czasu zrezygnować z metotreksatu ze względu na dolegliwości układu trawiennego na moją prośbę. Nowa pani reumatolog odstawiła sterydy, i jak wcześniej wspomniałam, poprosiłam o zmianę leku. Otrzymałam leflunomid medac najpierw 20 mg, później 15 mg. Od ponad dwóch lat czuję się dobrze, wiadomo, że zdarza się, że coś zaboli, ale nie na tyle, żeby brać przeciwbólowe garściami, voltaren max jak już używam. Po 10 latach choroby czuję się dobrze, funkcjonuję normalnie póki co, jestem wyłącznie na leflunomid medac 15 mg bez sterydów (czego się obawiałam, że jak je odstawię, będzie niedobrze). Zobaczę, jak będzie dalej. Pozdrawiam.
Ja przez 18 lat brałam Trexan 15 mg raz w tygodniu, ale że względu, że bardzo źle się czułam, wymioty, poty, lekarz mi zalecił Leflunomide Medac 10. Dopiero od poniedziałku będę zażywać 1 tabletkę codziennie. Ciekawa jestem, czy moje samopoczucie powróci po tym leku. Pozdrawiam.
Rok temu zastosowano u mnie leflunomid po braku efektu leczenia arechinem i nietolerancji MTX. Po leflunomidzie nie mogłem się poruszać i miałem ciągłe bóle. Zastosowano u mnie quensyl, zaliczyłem klinikę reumatologii z tym lekiem i wszystko było ok, zacząłem żyć z bólami od czasu do czasu. Po wyjściu z kliniki zalecono kontrolę i lekarz, który kiedyś wprowadził leflunomid bez efektu, postanowił go dołożyć do quensylu, gdyż sam quensyl jest za słaby. Efekt – biorę leflunomid 17 dni i odstawiam na własną rękę, gdyż znowu nie mogę się poruszać i mam bóle.
Czy ten lek jest toksyczny
Brałam aravę 20 przez kilka lat na RZS. Czułam się bardzo dobrze. Objawy RZSu były minimalne. Włosy mi nie wychodziły i nie czułam specjalnie skutków ubocznych. Dopiero niedawno wykryto u mnie śródmiąższowe zapalenie płuc i włóknienie. Musiałam odstawić aravę /leflunamid/. Po kilku miesiącach choroba reumatyczna tak się zaostrzyła, że trudno mi funkcjonować i okropnie cierpię.
Lekarze twierdzą, że to włóknienie może być od metypredu ale jakoś mi się nie wydaje.
Wróciłam do leflunamidu. Teraz dano mi 10. Trudno, lepiej żyć krócej ale bez bólu.
Czy ktoś ma takie doświadczenia?
U mnie również stwierdzono śródmiąższowe zapalenie płuc (choruję na chorobę mieszaną tkanki łącznej). Było to w roku 2015, wtedy lekarze zdecydowali się zmienić terapię na Cellcept 200 mg dziennie i lek bardzo szybko mi pomógł, kaszlę rzadko. Z tego, co mnie lekarze mówili, MTX może powodować taki skutek uboczny, ale często jest to po prostu postęp naszej choroby.
U mnie było identycznie, chociaż lekarze twierdzili, że to od sterydów, a nie aravy. Teraz jestem na terapii biologicznej. Czuję się doskonale, prawie nic nie boli. Jest to terapia okresowa 1,5 roku. Z przerażeniem myślę, co będzie potem. Życzę zdrowia.
Brałam lek przez ostatnie kilka miesięcy , po kilku tygodniach brania poczułam się znacznie lepiej. Niestety włosy wychodzą garściami i dostałam silny świąd całego ciała. Nie pomagają żele ani smarowanie. Do tego mam dziwne mrowienia. Lek odstawiłam już 3 tygodnie temu ale świąd skóry nadal się utrzymuje. Czy ktoś ma takie sensacje?
Miałam to samo po Salazopyrin, okazało się, że jestem na niego po prostu uczulona.
Lek jest dobry nie mam nudności tak jak przy metatrexacie czy ebetreksat w zastrzykach ale ja jestem załamana wypadają mi włosy moja doktor mówi że t nie od tego ale od kiedy zaczęłam przyjmować leflunomide medac to mam o połowe włosów mniej ratunku c mam robić
Tez tak mam.Bardzo wypadają mi włosy .mam zawroty głowy i ciśnienie mi skoczyło w górę.Serce lata jak szalone.Niewiem co robić widze poprawę w chodzeniu ustąpiły bóle ale boje się .mam mrowienie w głowie ,rękach i jakieś lęki mnie dopadłyczy ktoś tak ma?
Mnie też wypadają włosy i mam lęki, boję się połykać tabletki i inne. Terapia leflunomidem nie pomaga a nawet jest gorzej
Brałam Leflunomide 4 lata. Stawy nie bolą, ale dostałam świąd skóry i sucha skóra aż się łuszczy. Przestałam brać. Zobaczymy, co będzie.