Podmiot odpowiedzialny | Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. |
Kod ATC | N03AX09 |
Procedura | MRP |
Substancja |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lamilept?
Lamilept należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpadaczkowymi. Stosuje się go w leczeniu dwóch schorzeń – padaczki oraz zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.
Działanie leku Lamilept w leczeniu padaczki polega na blokowaniu impulsów w mózgu wywołujących napady padaczkowe.
– U dorosłych i u dzieci w wieku 13 lat i powyżej, Lamilept może być stosowany pojedynczo lub w skojarzeniu z innymi lekami w leczeniu padaczki. Lamilept może być także stosowany w skojarzeniu z innymi lekami w leczeniu napadów padaczkowych związanych ze schorzeniem zwanym zespołem Lennox-Gastaut.
– U dzieci w wieku od 2 do 12 lat Lamilept może być stosowany w skojarzeniu z innymi lekami w leczeniu tych schorzeń. Może być stosowany pojedynczo w leczeniu rodzaju padaczki zwanego typowymi napadami nieświadomości.
Lek Lamilept leczy także zaburzenia afektywne dwubiegunowe
U osób z chorobą afektywną dwubiegunową (czasami nazywaną maniakalno-depresyjną) występują skrajne wahania nastroju, z okresami manii (pobudzenie lub euforia) na przemian z okresami depresji (smutek, rozpacz). U dorosłych w wieku 18 lat i powyżej, Lamilept może być stosowany samodzielnie lub z innymi lekami, w celu zapobieżenia okresów depresji, które występują w chorobie afektywnej dwubiegunowej. Nie jest jeszcze wiadomo, jaki wpływ wywiera Lamilept działając w ten sposób.
Jaki jest skład Lamilept, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest lamotrygina, odpowiednio 25 mg, 50 mg lub 100 mg.
Pozostałe składniki leku to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana kukurydziana, powidon K-30, krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian. Tabletki 100 mg zawierają dodatkowo żółcień pomarańczową (E110).
Dawkowanie preparatu Lamilept – jak stosować ten lek?
Zazwyczaj dawka efektywna u dorosłych i u dzieci w wieku powyżej 13 lat wynosi od 100 mg do 400 mg na dobę.
U dzieci w wieku poniżej 2 lat stosowanie leku Lamilept nie jest zalecane.
U dzieci w wieku od 2 do 12 lat dawka efektywna jest zależna od masy ciała – zwykle wynosi od
1 mg do 15 mg na każdy kilogram masy ciała dziecka, maksymalnie do 400 mg na dobę.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli to możliwe należy pokazać opakowanie leku Lamilept.
U osoby, która zastosowała zbyt dużą dawkę leku Lamilept mogą wystąpić:
– szybkie, mimowolne ruchy gałek ocznych (oczopląs)
– niezborność ruchów, brak koordynacji, niemożność utrzymania równowagi (ataksja)
– utrata przytomności lub śpiączka
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lamilept – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Lamilept można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Lamilept w okresie ciąży i karmienia piersią?
Należy poinformować lekarza prowadzącego, jeżeli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że jest w ciąży lub planuje zajście w ciążę.
Ważne jest, aby to zrobić, ponieważ może być zwiększone ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci, których matki przyjmowały w okresie ciąży Lamilept. Wady te obejmują rozszczep wargi lub podniebienia. Lekarz może zalecić dodatkowo przyjmowanie kwasu foliowego, jeśli pacjentka planuje ciążę lub jeśli jest w ciąży.
Ciąża może również wpływać na skuteczność Lamileptu, dlatego lekarz może zlecić pobieranie próbek krwi w celu monitorowania poziomu lamotryginy oraz może zmienić dawkę.
Ulotka Lamilept – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Lamilept przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Lamilept - 25 mg, Tabletki (Lamotriginum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Lamilept m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Lamilept - 25 mg, Tabletki (Lamotriginum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Lamilept w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Lamilept - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Lamilept? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Lek pomaga mi zarówno psychiatrycznie, jak i na padaczkę. Nie mam nawet efektów ubocznych.
Czy mozliwa jest utrata apetytu? Od kiedy biore lamilept zupelnie stracilam apetyt i caly dzien moge nie jesc, ale lubilam sobie podjadac. Lek jest bardzo dobry.