Lamilept

Lamilept to lek przeciwpadaczkowy zawierający substancję czynną lamotryginę. Jest stosowany w leczeniu różnych form padaczki, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi. Lamilept jest także stosowany w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, zwłaszcza w celu zapobiegania lub łagodzenia epizodów depresji. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lamilept należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpadaczkowymi. Stosuje się go w leczeniu dwóch schorzeń – padaczki oraz zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.

Działanie leku Lamilept w leczeniu padaczki polega na blokowaniu impulsów w mózgu wywołujących napady padaczkowe.
– U dorosłych i u dzieci w wieku 13 lat i powyżej, Lamilept może być stosowany pojedynczo lub w skojarzeniu z innymi lekami w leczeniu padaczki. Lamilept może być także stosowany w skojarzeniu z innymi lekami w leczeniu napadów padaczkowych związanych ze schorzeniem zwanym zespołem Lennox-Gastaut.
– U dzieci w wieku od 2 do 12 lat Lamilept może być stosowany w skojarzeniu z innymi lekami w leczeniu tych schorzeń. Może być stosowany pojedynczo w leczeniu rodzaju padaczki zwanego typowymi napadami nieświadomości.

Lek Lamilept leczy także zaburzenia afektywne dwubiegunowe
U osób z chorobą afektywną dwubiegunową (czasami nazywaną maniakalno-depresyjną) występują skrajne wahania nastroju, z okresami manii (pobudzenie lub euforia) na przemian z okresami depresji (smutek, rozpacz). U dorosłych w wieku 18 lat i powyżej, Lamilept może być stosowany samodzielnie lub z innymi lekami, w celu zapobieżenia okresów depresji, które występują w chorobie afektywnej dwubiegunowej. Nie jest jeszcze wiadomo, jaki wpływ wywiera Lamilept działając w ten sposób.

Skład

Substancją czynną leku jest lamotrygina, odpowiednio 25 mg, 50 mg lub 100 mg.

Pozostałe składniki leku to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana kukurydziana, powidon K-30, krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian. Tabletki 100 mg zawierają dodatkowo żółcień pomarańczową (E110).

Dawkowanie

Zazwyczaj dawka efektywna u dorosłych i u dzieci w wieku powyżej 13 lat wynosi od 100 mg do 400 mg na dobę.

U dzieci w wieku poniżej 2 lat stosowanie leku Lamilept nie jest zalecane.

U dzieci w wieku od 2 do 12 lat dawka efektywna jest zależna od masy ciała – zwykle wynosi od
1 mg do 15 mg na każdy kilogram masy ciała dziecka, maksymalnie do 400 mg na dobę.

Przedawkowanie

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli to możliwe należy pokazać opakowanie leku Lamilept.

U osoby, która zastosowała zbyt dużą dawkę leku Lamilept mogą wystąpić:
– szybkie, mimowolne ruchy gałek ocznych (oczopląs)
– niezborność ruchów, brak koordynacji, niemożność utrzymania równowagi (ataksja)
– utrata przytomności lub śpiączka

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Lamilept można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia.

Ciąża i karmienie piersią

Należy poinformować lekarza prowadzącego, jeżeli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że jest w ciąży lub planuje zajście w ciążę.

Ważne jest, aby to zrobić, ponieważ może być zwiększone ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci, których matki przyjmowały w okresie ciąży Lamilept. Wady te obejmują rozszczep wargi lub podniebienia. Lekarz może zalecić dodatkowo przyjmowanie kwasu foliowego, jeśli pacjentka planuje ciążę lub jeśli jest w ciąży.

Ciąża może również wpływać na skuteczność Lamileptu, dlatego lekarz może zlecić pobieranie próbek krwi w celu monitorowania poziomu lamotryginy oraz może zmienić dawkę.

Ulotka Lamilept

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Lamilept (forum)

Stosujesz Lamilept? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

2 komentarze do “Lamilept”

  1. Czy mozliwa jest utrata apetytu? Od kiedy biore lamilept zupelnie stracilam apetyt i caly dzien moge nie jesc, ale lubilam sobie podjadac. Lek jest bardzo dobry.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Lamilept. Podziel się doświadczeniami na forum.