Podmiot odpowiedzialny | Perffarma Sp. z o.o. |
Kod ATC | A06AD65 |
Procedura | NAR |
Substancja | Bezwodny siarczan sodu, Chlorek potasu, Chlorek sodu, Makrogol, Wodorowęglan sodu |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Klean-prep?
Klean-Prep zawiera makrogol 3350 i mieszaninę soli. Występuje w postaci proszku, z którego sporządza się roztwór do picia.
Lek stosowany jest doustnie:
– w celu oczyszczenia dolnego odcinka przewodu pokarmowego jako przygotowanie do badania diagnostycznego lub operacji chirurgicznej, szczególnie jelita grubego.
– w zaparciach, jako krótkodziałający lek przeczyszczający.
Jaki jest skład Klean-prep, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są: makrogol 3350, sodu siarczan bezwodny, sodu wodorowęglan, sodu chlorek, potasu chlorek.
Każda saszetka zawiera: 59 g makrogolu, 5,685 g sodu siarczanu bezwodnego, 1,685 g sodu wodorowęglanu, 1,465 g sodu chlorku i 0,7425 g potasu chlorku
Pozostałe składniki to: aspartam (E 951), aromat waniliowy (Vanilla flavour 17410067).
Po rozpuszczeniu zawartości jednej saszetki w litrze wody, uzyskany roztwór zawiera:
Sód 125 mmol/l
Potas 10 mmol/l
Siarczany 40 mmol/l
Chlorki 35 mmol/l
Wodorowęglany 20 mmol/l
Dawkowanie preparatu Klean-prep – jak stosować ten lek?
Dorośli:
Stosowanie leku do oczyszczania przewodu pokarmowego i przygotowania do badania diagnostycznego lub operacji chirurgicznej:
Zaleca się, aby pacjent pozostał na czczo co najmniej na 2 godziny przed podaniem preparatu Klean-Prep i nie spożywał pokarmów do czasu zakończenia prowadzonej operacji chirurgicznej i/lub badań diagnostycznych.
W celu rekonstytucji należy rozpuścić całą zawartość saszetki produktu Klean-Prep w 1000 ml (1 litrze) wody, mieszając w celu ułatwienia rozpuszczenia proszku. Przygotowany roztwór jest bezbarwny i ma charakterystyczny zapach wanilii. Zwykle dawka preparatu Klean-Prep wynosi 4 litry roztworu (4 saszetki), wypijanego po 200-250 ml co 10-15 minut do momentu spożycia całego przygotowanego roztworu (4 litry) lub do momentu, gdy płyn wydobywający się z odbytu stanie się klarowny.
Wymaganą ilość roztworu można przyjąć w całości w ciągu 4-6 godzin wieczorem przed porannym badaniem lub podzielić w następujący sposób: 2 litry wieczorem przed planowanym badaniem, a następnie do 2 litrów rano w dniu badania. W celu zapewnienia całkowitego oczyszczenia przewodu pokarmowego zaleca się wypić ostatnią szklankę przygotowanego roztworu co najmniej godzinę przed badaniem.
Po około jednej godzinie od przyjęcia leku powinna pojawić się biegunka. Jest to normalny objaw oznaczający, że lek zaczął działać.
Przygotowany roztwór jest smaczniejszy po schłodzeniu.
Przy podawaniu za pomocą sondy nosowo-żołądkowej szybkość wlewu powinna wynosić 20–30 ml/minutę.
Uwaga:
Jeśli pacjent poczuje wzdęcia lub zacznie odczuwać dyskomfort w jamie brzusznej, należy zwolnić tempo picia, lub spacerować do momentu uczucia ulgi. Należy skontaktować się z osobą, która będzie wykonywała badanie bądź zabieg chirurgiczny w przypadku obaw, że nie zdąży się wypić całej ilości roztworu przed badaniem.
Do stosowania jako krótkodziałający preparat przeczyszczający w zaparciach:
Jak w przypadku wszystkich preparatów przeczyszczających, długotrwałe stosowanie nie jest zalecane. Okres stosowania produktu leczniczego Klean-Prep w zaparciach zwykle nie powinien być dłuższy niż 2 tygodnie, chociaż w razie potrzeby, leczenie po upływie tego czasu może zostać powtórzone i produkt może być stosowany przez kolejne 2 tygodnie. Należy mieszając rozpuścić zawartość jednej saszetki w 1000 ml wody, a następnie wypić przygotowany roztwór w czasie 4-6 godzin.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Klean-Prep nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Brak danych.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Klean-prep – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Klean-prep w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ulotka Klean-prep – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Klean-prep przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Klean-prep - -, Proszek do sporządzania roztworu doustnego (Produkt złożony) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Klean-prep m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Klean-prep - -, Proszek do sporządzania roztworu doustnego (Produkt złożony) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Klean-prep w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Klean-prep - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Klean-prep? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.