Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Klarytromycyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Klabion?
Tabletki Klabion zawierają klarytromycynę. Jest to antybiotyk makrolidowy, który działa
przeciwbakteryjnie w zakażeniach wywołanych różnymi bakteriami chorobotwórczymi.
Klabion wskazany jest w leczeniu lekkich i średnio ciężkich zakażeń, wywołanych przez bakterie wrażliwe na działanie tego antybiotyku:
– zapaleń gardła i migdałków,
– ostrego zapalenia zatok,
– ostrego zapalenia ucha środkowego u dzieci,
– zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli,
– zapalenia płuc,
– niepowikłanych zakażeń skóry i tkanek miękkich,
– choroby wrzodowej dwunastnicy przebiegającej z zakażeniem Helicobacter pylori (w leczeniu skojarzonym z inhibitorami pompy protonowej i np. amoksycyliną),
– rozsianych zakażeń Mycobacterium avium lub Mycobacterium intracellulare oraz w zapobieganiu uogólnionym zakażeniom wywołanym przez kompleks Mycobacterium avium (MAC) u pacjentów z obniżoną odpornością, a zwłaszcza zakażonych HIV.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Klabion, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Klabion – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Klabion – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Klabion w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Klabion – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Klabion, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest klarytromycyna.
1 tabletka powlekana zawiera 250 mg lub 500 mg klarytromycyny.
Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana (Starch 1500), Powidon 30, kroskarmeloza sodowa, talk, kwas stearynowy, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna.
Otoczka: Hypromeloza, glikol propylenowy, tytanu dwutlenek, Tween 80, kwas sorbowy, aromat waniliowy, lak żółcieni chinolinowej.
Dawkowanie preparatu Klabion – jak stosować ten lek?
Lek należy przyjmować tak jak zalecił lekarz.
Dawki dla dorosłych są ustalone w zależności od rodzaju i ciężkości zakażenia.
• Zapalenie gardła i migdałków: 250 mg dwa razy na dobę przez 10 dni.
• Ostre zapalenie zatok szczękowych: 500 mg dwa razy na dobę przez 14 dni.
• Zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli spowodowanego przez:
– S. pneumoniae lub M. catarrhalis: 250 mg dwa razy na dobę przez 7 do 14 dni
– H. influenzae: 500 mg dwa razy na dobę przez 7 do 14 dni.
• Zapalenie płuc wywołane przez S. pneumoniae, M. pneumoniae: 250 mg dwa razy na dobę przez 7 do 14 dni.
• Niepowikłane zakażenia skóry: 250 mg dwa razy na dobę przez 7 do 14 dni.
• Zakażenia wywołane przez kompleks Mycobacterium avium (leczenie i zapobieganie): 500 mg dwa razy na dobę.
W eradykacji H. pylori klarytromycynę stosuje się w skojarzeniu z innymi lekami, w jednym z kilku schematów terapeutycznych, podając 500 mg klarytromycyny co 12 godzin przez 14 do 28 dni. U pacjentów, u których terapia klarytromycyną nie przyniosła rezultatów, należy wykonać test wrażliwości i ewentualnie wdrożyć inne leczenie.
Czas trwania leczenia wynosi zazwyczaj od 6 do 14 dni.
Dzieci w wieku 12 lat i starsze: dawkowanie jak u dorosłych.
Dzieci w wieku poniżej 12 lat: stosowanie klarytromycyny w postaci tabletek w tej grupie pacjentów nie jest zalecane.
Pacjenci z niewydolnością nerek lub wątroby
U pacjentów z prawidłową czynnością nerek nie ma konieczności modyfikacji dawki klarytromycyny w niewydolności wątroby. Jednak jeśli współistnieje ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny <30 ml/min), niezależnie od czynności wątroby, dawkę należy zmniejszyć o połowę lub wydłużyć przerwy między kolejnymi podaniami.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent przypadkowo przyjął więcej niż dwie tabletki leku Klabion w ciągu doby lub dziecko przypadkowo połknęło tabletkę, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, nawet jeśli nie występują objawy lub dolegliwości. Lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu leczenia podtrzymującego i usunięciu niewchłoniętego leku.
Przedawkowaniu leku Klabion mogą towarzyszyć objawy ze strony przewodu pokarmowego jak wymioty i ból żołądka.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Klabion – czy mogę spożywać alkohol?
Klarytromycyna może być przyjmowana razem z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.
Tabletki można popić niewielką ilością wody lub mlekiem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Klabion w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku Klabion. Bezpieczeństwo stosowania leku Klabion tabletki w okresie ciąży
i karmienia piersią nie zostało określone. Lekarz podejmie decyzję o stosowaniu leku Klabion po dokładnej ocenie korzyści do ryzyka.
Ulotka Klabion – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Jako pacjentka z POChP i alergią na pyłki w okresie wiosenno-letnim, muszę podzielić się swoim doświadczeniem z lekiem Klabion Uno 500. Niestety, mimo przyjęcia już czterech dawek, nie zauważyłam żadnej poprawy stanu zdrowia. Świszczący oddech i problemy z oskrzelami nadal się utrzymują, co znacząco utrudnia mi sen i codzienne funkcjonowanie. Jest to dla mnie szczególnie frustrujące, ponieważ prosiłam o przepisanie sprawdzonego wcześniej antybiotyku, jednak lekarka zdecydowała się na inny preparat. Po czterech dniach stosowania nie widzę żadnych pozytywnych efektów, a jedynie narażam organizm na niepotrzebne obciążenie lekiem, który w moim przypadku wydaje się nieskuteczny.
Po długiej walce z uporczywym zapaleniem oskrzeli, Klabion okazał się dla mnie prawdziwym wybawieniem. Już po przyjęciu dwóch pierwszych dawek zauważyłam znaczną poprawę stanu zdrowia. Wcześniej konsultowałam się z kilkoma lekarzami, jednak przepisywane przez nich leki nie przynosiły oczekiwanych efektów, a mój stan był na tyle poważny, że groziła mi hospitalizacja. Na szczęście trafiłam w końcu do specjalisty, który przepisał mi właśnie Klabion. Kuracja trwała 10 dni i przyniosła znakomite rezultaty. Antybiotyk skutecznie zwalczył infekcję, a ja mogłam wrócić do pełni zdrowia. Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej skutecznych antybiotyków, z jakimi miałam do czynienia.
Lekarz przepisał mi Klabion na zapalenie gardła, jednak po trzech dniach stosowania nie zauważam żadnej znaczącej poprawy stanu zdrowia. Co więcej, występują dość uciążliwe dolegliwości – w nocy, gdy się budzę, odczuwam bardzo silną suchość w gardle połączoną z nieprzyjemnym, bolesnym szczypaniem. Dodatkowo niepokoi mnie fakt, że coraz częściej pojawiają się kłujące bóle w gardle. Na ten moment, pomimo regularnego stosowania zgodnie z zaleceniami, lek wydaje się nie przynosić oczekiwanych efektów terapeutycznych. Dotychczasowy przebieg leczenia jest rozczarowujący, gdyż spodziewałem się szybszej poprawy samopoczucia i ustąpienia objawów zapalenia.
Stosuję Klabion 500 od trzech dni w związku z kompleksowym zakażeniem górnych dróg oddechowych – zapaleniem gardła, zatok oraz uporczywym kaszlem. Niestety, nie obserwuję żadnej poprawy stanu zdrowia. Wręcz przeciwnie, mój stan ogólny systematycznie się pogarsza. Odczuwam narastające osłabienie organizmu, któremu towarzyszą niepokojące objawy, takie jak zimne poty, ucisk w okolicy mostka oraz uporczywa suchość i gorzki posmak w jamie ustnej. Jest to dla mnie szczególnie niepokojące, ponieważ spodziewałam się, że antybiotykoterapia przyniesie już pierwsze efekty.
Zostałam skierowana na antybiotykoterapię Klabionem z powodu zapalenia zatok. To wyjątkowo silny antybiotyk, którego działanie wywołało u mnie szereg niepokojących skutków ubocznych. Już po trzeciej dawce pojawiło się znaczne osłabienie organizmu oraz dokuczliwe zawroty głowy. Sytuacja pogorszyła się w nocy, gdy obudziła mnie intensywna suchość w jamie ustnej, której towarzyszyło nieprzyjemne pieczenie oraz uporczywy gorzki posmak. Początkowo sądziłam, że te objawy są przejściowe i ustąpią po 12 godzinach, jednak przyjęcie kolejnej dawki leku spowodowało powrót wszystkich dolegliwości – już po godzinie ponownie pojawiło się odrętwienie ust oraz charakterystyczny, nieprzyjemny posmak. Te działania niepożądane znacząco wpłynęły na mój komfort podczas terapii.
Od tygodnia stosuję Klabion w leczeniu zapalenia gardła i obserwuję stopniową poprawę stanu zdrowia. Dolegliwości bólowe gardła znacząco się zmniejszyły, a ogólne samopoczucie uległo wyraźnej poprawie. Jako skutek uboczny występuje niezbyt intensywny dyskomfort w okolicach brzucha, który jest jednak możliwy do zniesienia i nie wpływa znacząco na codzienne funkcjonowanie. Ważne jest przyjmowanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza i dokończenie pełnej kuracji, nawet gdy czujemy się lepiej. Warto również podczas antybiotykoterapii stosować probiotyki, aby zminimalizować wpływ leku na florę bakteryjną jelit.