Kiedy i po jaki lek przeciwbólowy sięgnąć?

Kiedy i po jaki lek przeciwbólowy sięgnąć?

Lek przeciwbólowy zawsze powinien być dopasowany w zależności od etiologii i charakteru bólu. Osoby zmagające się z migreną potrzebują środka o szybkim i mocnym działaniu, z kolei przy zmianach zwyrodnieniowych lepsze będą farmaceutyki z długim efektem działania. Ważny jest również skład leku.

Jak znaleźć odpowiedni lek przeciwbólowy?

Leki ukierunkowane na neutralizowanie dolegliwości bólowych i objawów towarzyszących reakcji zapalnej, stanowią niezbędny element wyposażenia domowej apteczki. Tymczasem wiele sytuacji, w których trzeba sięgnąć po farmaceutyki oraz ich powszechny dostęp sprawiają, że coraz mniejszą uwagę przykłada się do zaleceń ich dawkowania i dobierania substancji czynnej do rodzaju i intensywności nieprzyjemnych dolegliwości. Nieodpowiedzialne zażywanie leków sprzyja powstawaniu skutków ubocznych, dlatego ważne jest, aby nie stosować silnych leków do bólu o słabym natężeniu oraz nie mieszać różnych leków podczas jednej kuracji. Znaczna część farmaceutyków dostępna jest bez recepty. To głównie środki z grupy NLPZ. Wybierając się do apteki czy sklepu, warto mieć na uwadze, że leki różnią się przede wszystkim rodzajem substancji czynnej. To właśnie jej należy bacznie się przyjrzeć, ponieważ warunkuje ona szybkość i siłę działania leku.

Jedną z cieszących się największym zaufaniem i uznaniem wśród konsumentów jest ketoprofen, który posiada Ketonal Active. To lek o silnym i szybkim działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym przeznaczony do walki z objawami choroby zwyrodnieniowej układu ruchu oraz wielu zespołów bólowych innego pochodzenia, jak bóle menstruacyjne, migreny, bóle zębów czy nerwobóle o umiarkowanym natężeniu. Szczególną ostrożność podczas doboru środków przeciwbólowych należy zachować w stosunku do dzieci. Rynek oferuje szeroki asortyment produktów zawierających w swoim składzie substancje czynne o łagodnym działaniu, ale na tyle skutecznym, aby ból i nieprzyjemne objawy obciążające malucha ustąpiły w ciągu kilkunastu minut. Większość z nich wykazuje jednotorowe działanie, np. tylko przeciwgorączkowe, dlatego podczas wysokiej temperatury ciała należy podać konkretny farmaceutyk, a nie pierwszy lepszy lek przeciwbólowy.

lek przeciwbólowy

Bezpieczne dawkowanie

Leki przeciwbólowe wywołują indywidualną odpowiedź organizmu na terapię, dlatego, aby kuracja przyniosła wymierne korzyści, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania. Równie ważne co nieprzekraczanie jednorazowo maksymalnej ilości leku oraz dobowego najwyższego stężenia substancji czynnej, jest sposób przyjmowania leków przeciwbólowych. Leki należy połykać w całości, nie rozgryzać, nie dzielić i nie rozdrabniać, a saszetki z proszkiem do przygotowania zawiesiny należy przygotować zgodnie z przepisem. Ponadto większość leków bez względu na skład powinno się zażywać w trakcie lub po posiłku popijając szklanką wody. Zdarza się, że farmaceutyk zostanie podany w niewystarczającej ilości do skali problemu. Wówczas należy rozważyć powtórzenie dawki lub zastosowanie innego środka na bazie tej samej substancji czynnej, ale niewskazane jest kojarzenie różnych leków o odmiennym składzie, nawet kiedy ból nie ustępuje. Bezpieczeństwo i efektywność środków przeciwbólowych u dzieci w dużej mierze zależy od odpowiedniej porcji farmaceutyku w stosunku do masy ciała malucha.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.