Aescin

Aescin to lek o działaniu przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym, który poprawia stan napięcia naczyń krwionośnych. Jest dostępny bez recepty. Substancją czynną leku jest alfa-escyna. Lek jest stosowany w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, żylaków kończyn dolnych, zapalenia żył kończyn dolnych oraz w profilaktyce i leczeniu krwiaków i obrzęków pooperacyjnych i pourazowych.

Cyclo 3 Fort

Cyclo 3 Fort to lek, który działa ochronnie na naczynia krwionośne i poprawia napięcie ścian naczyń żylnych. Składa się z trzech substancji czynnych: wyciągu z ruszczyka, metylochalkonu hesperydyny i kwasu askorbinowego (witaminy C). Jest stosowany w leczeniu objawów związanych z niewydolnością naczyń żylnych (uczucie ciężkości w kończynach dolnych, ból) oraz pomocniczo w dolegliwościach związanych z żylakami odbytu. Lek jest dostępny bez recepty.

DIH

DIH to lek zawierający diosminę, która działa ochronnie na naczynia krwionośne, zmniejsza ich przepuszczalność i zwiększa napięcie ich ścian. Stosowany jest w profilaktyce stanów zapalnych naczyń żylnych oraz żylaków. Wskazany jest do stosowania w przypadku objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia bardzo drobnych naczyń żylnych, tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki nóg (opuchlizna / puchnięcie nóg) oraz w objawowym leczeniu żylaków odbytu (hemoroidów). DIH jest dostępny bez recepty.

DIH Max

DIH Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną diosminę. Zalicza się go do grupy bioflawonoidów. Lek ten zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia krwionośne. Jest wskazany do stosowania w objawach przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia bardzo drobnych naczyń żylnych, tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki nóg. Może być również stosowany w objawowym leczeniu żylaków odbytu.

DIH Max Comfort

DIH Max Comfort to lek, który chroni ściany naczyń krwionośnych i wzmacnia naczynia włosowate. Zawiera diosminę, związek zaliczany do tzw. bioflawonoidów. Lek zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia. Wskazania do stosowania to objawy przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takie jak bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia drobnych naczyń żylnych – tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki oraz objawowe leczenie żylaków odbytu. Lek jest dostępny bez recepty.

Diohespan

Diohespan to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną o nazwie diosmina. Diosmina zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia. Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak uczucie ciężkości nóg, ból nóg, nocne kurcze nóg. Ponadto, jest stosowany w objawowym leczeniu żylaków odbytu (hemoroidów).

Diohespan Forte

Diohespan Forte to lek w formie tabletek, który zawiera substancję czynną o nazwie diosmina. Lek ten zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia. Jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak bóle nóg, nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, obrzęki nóg. Diohespan Forte jest dostępny bez recepty.

Diohespan max

Diohespan Max to lek zawierający diosminę, substancję czynną, która zwiększa napięcie naczyń żylnych i działa ochronnie na naczynia. Stosowany jest w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak uczucie ciężkości nóg, bóle i nocne kurcze nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia drobnych naczyń żylnych – tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki. Lek jest dostępny bez recepty.

Diosminex

Diosminex to lek zawierający substancję czynną – diosminę, która zwiększa napięcie naczyń żylnych i działa ochronnie na naczynia. Stosowany jest w leczeniu objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego i limfatycznym, takich jak ból nóg, uczucie ciężkości nóg czy nocne kurcze łydek. Może być również stosowany w leczeniu objawowym nasilonych dolegliwości związanych z żylakami odbytu. Diosminex jest dostępny bez recepty.

Diosminex Max

Diosminex Max to lek zawierający 1000 mg zmikronizowanej diosminy. Jest polecany w leczeniu objawów związanych z niewydolnością krążenia żylnego i limfatycznym, takimi jak uczucie ciężkości nóg, ból nóg, nocne kurcze łydek. Lecznicze działanie diosminy wykorzystuje się również w leczeniu objawowym w przypadku zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu. Lek jest dostępny bez recepty.

Dobenox / Dobenox Forte

Dobenox i Dobenox Forte to leki zawierające dobezylan wapnia, który działa ochronnie na naczynia krwionośne i usprawnia krążenie żylne. Są stosowane w objawowym leczeniu przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych (bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, parestezje, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi), żylaków kończyn dolnych oraz żylaków odbytu. Leki te są dostępne bez recepty.

Esceven

Esceven to lek dostępny bez recepty, który zawiera suchy wyciąg z nasion kasztanowca. Głównym składnikiem aktywnym jest escyna, która zwiększa napięcie naczyń żylnych. Lek stosowany jest w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej, takich jak obrzęki, kurcze łydek, świąd, bóle i uczucie ciężkości nóg, żylaki. Produkt jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Heparin-Hasco

Heparin-Hasco to lek w postaci żelu, który zawiera heparynę jako substancję czynną. Heparyna stosowana miejscowo działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Wskazany jest w leczeniu wspomagającym chorób żył powierzchniowych takich jak zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych oraz w obrzękach, stłuczeniach i krwiakach podskórnych. Lek jest dostępny bez recepty.

Heparin-Hasco forte

Heparin-Hasco forte to lek w postaci żelu, przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Zawiera substancję czynną heparynę, która działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowany jest w leczeniu wspomagającym chorób żył powierzchniowych takich jak zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych oraz w obrzękach, stłuczeniach i krwiakach podskórnych. Jest dostępny bez recepty.

Heparizen 1000

Heparizen 1000 to żel przeznaczony do stosowania miejscowego, który zawiera heparynę sodową. Preparat wykazuje działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne, przyspiesza wchłanianie krwiaków i nacieków oraz łagodzi ból i uczucie napięcia. Lek jest wskazany w leczeniu zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych, stanów zapalnych żył kończyn dolnych, żylaków kończyn dolnych oraz stanów pourazowych: krwiaków, stłuczeń, obrzęków. Heparizen 1000 jest dostępny bez recepty.

Lioton 1000

Lioton 1000 to lek w postaci żelu do stosowania na skórę. Zawiera heparynę, substancję czynną, która wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazany jest do stosowania wspomagająco w leczeniu chorób żył powierzchownych, takich jak zapalenia żył, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki kończyn dolnych, a także w przypadku krwiaków podskórnych, stłuczeń i obrzęków.

Otrex 600

Otrex 600 to lek w postaci tabletek, który zawiera substancję czynną diosminę. Substancja ta zwiększa napięcie ścian naczyń żylnych oraz wytrzymałość małych naczyń krwionośnych. Lek jest stosowany w leczeniu objawów związanych z zaburzeniami krążenia żylnego w kończynach dolnych, takich jak uczucie ciężkości nóg. Może być również stosowany w przypadku dolegliwości związanych z odleżynami i w zaostrzeniu dolegliwości związanych z chorobą hemoroidalną. Otrex 600 jest dostępny bez recepty.

Redblocker med

jest lekiem zawierającym jako substancję czynną diosminę, należącą do grupy leków poprawiających krążenie żylne. Lek wpływa na mikrokrążenie poprzez zwiększanie napięcia naczyń żylnych oraz działanie ochronne na naczynia. Zwiększa drenaż limfatyczny przez nasilenie perystaltyki naczyń chłonnych i przepływu limfy. Zmniejsza przepuszczalność małych naczyń krwionośnych, redukuje okołonaczyniowe stany zapalne oraz zastój w mikrokrążeniu. Dodatkowo lek zmniejsza podatność małych naczyń krwionośnych na pękanie. Wskazaniem do stosowania leku

Reparil

Reparil to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną escynę. Escyna jest główną saponiną nasion kasztanowca. Substancja ta zmniejsza przepuszczalność ścian włosowatych naczyń krwionośnych, działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Poprawia mikrokrążenie, wzmacnia naczynia włosowate. Preparat jest wskazany do stosowania w obrzękach po urazach miejscowych.

Rostil

Rostil to lek poprawiający krążenie obwodowe, dostępny bez recepty. Jego substancją czynną jest jednowodny dobezylan wapnia, który działa na śródbłonek ścian naczyń włosowatych, ścian żył oraz naczyń limfatycznych. Lek zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, zwiększa ich wytrzymałość, zapobiega tworzeniu wysięków i usprawnia mikrokrążenie. Wskazany jest do stosowania w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak ból, kurcze, mrowienie, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi.

Rostil max

Rostil Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera dobezylan wapnia. Jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak ból, kurcze, uczucie ciężkości nóg, mrowienie, drętwienie, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi. Znajduje również zastosowanie w przypadku żylaków odbytu (hemoroidów). Dawkowanie leku dla osób dorosłych to 1 lub 2 tabletki na dobę, podczas posiłku. Leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Rutoven

Rutoven to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną trokserutynę. Ta substancja wykazuje działanie ochronne na naczynia krwionośne, poprzez utrzymanie odpowiedniej ich elastyczności oraz zmniejszanie ich przepuszczalności. Rutoven jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej, takich jak obrzęki podudzi, uczucie ciężkości nóg czy uczucie mrowienia.

Sapoven

Sapoven to lek dostępny bez recepty, który zawiera trokserutynę oraz wyciąg z nasion kasztanowca. Jest to preparat chroniący ściany naczyń krwionośnych i wzmacniający naczynia włosowate. Stosuje się go w przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych, w tym w leczeniu zaburzeń krążenia żylnego w obrębie kończyn dolnych (z objawami obrzęków, uczuciem świądu), w dolegliwościach związanych z żylakami i w stanach przedżylakowych, a także pomocniczo w obrzękach pourazowych oraz po zabiegach chirurgicznych.

Sapoven T

Sapoven T to lek dostępny bez recepty, który zawiera trokserutynę i wyciąg z nasion kasztanowca. Działa przeciwwysiękowo i przeciwobrzękowo, poprawiając elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych. Jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych, takich jak uczucie bólu, obrzęk nóg, nocne kurcze łydek oraz uczucie ciężkości nóg.

Troxerutin Chema

Troxerutin Chema to żel do stosowania miejscowego, zawierający trokserutynę, należącą do grupy bioflawonoidów. Stosowany jest miejscowo na skórę w bólach i obrzękach nóg spowodowanych przewlekłą niewydolnością żylną oraz jej objawami, takimi jak uczucie „ciężkich nóg”, bóle kończyn dolnych, obrzęki oraz żylaki podudzi.

Venescin

Venescin to lek dostępny bez recepty, który zawiera w swoim składzie wyciąg z nasion kasztanowca, rutozyd i eskulinę. Jest to preparat chroniący ściany naczyń krwionośnych, wzmacniający naczynia włosowate. Stosuje się go w łagodzeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Nie jest zalecany dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Venescin forte

Venescin Forte to lek dostępny bez recepty, który zawiera suchy wyciąg z nasion kasztanowca i rutozyd. Jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej różnego pochodzenia, takich jak obrzęki, kurcze łydek, świąd, ból i uczucie ciężkości nóg. Może być również stosowany pod kontrolą lekarza w przypadku żylaków.

Venoruton

Venoruton to lek, który chroni naczynia żylne i stabilizuje ścianę żylną, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku. Jest stosowany w leczeniu objawowym przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków podudzi), a także w leczeniu objawowym hemoroidów. Może być stosowany pomocniczo w mikroangiopatiach w przebiegu cukrzycy. Lek jest dostępny bez recepty.

Venoruton 300

Venoruton 300 to lek, który chroni naczynia żylne. Jego działanie polega na stabilizacji ściany żylnych, co prowadzi do zmniejszenia przepuszczalności naczyń i w konsekwencji do zmniejszenia obrzęku. Lek jest stosowany w leczeniu objawowym przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków podudzi), hemoroidów oraz pomocniczo w mikroangiopatiach w przebiegu cukrzycy. Venoruton 300 jest dostępny bez recepty.

Venoruton Forte

Venoruton Forte to lek w postaci tabletek, który chroni naczynia żylne, stabilizuje ścianę żylną, co powoduje zmniejszenie obrzęku. Stosowany jest w leczeniu objawowym przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków podudzi), hemoroidach oraz w mikroangiopatiach w przebiegu cukrzycy. Jest dostępny bez recepty.

Venoruton Gel

Venoruton Gel to lek, który działa na najmniejsze naczynia krwionośne (kapilary) poprzez zmniejszenie przepuszczalności uszkodzonych ścian kapilar dla płynów i morfotycznych elementów krwi. Jest stosowany w bólach i obrzękach wywołanych przewlekłą niewydolnością żylną oraz jej objawami, takimi jak: uczucie ciężkości i bóle kończyn dolnych, obrzęki kończyn dolnych. Lek jest dostępny bez recepty.

Venotrex

Venotrex to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną trokserutynę. Działa ochronnie na naczynia krwionośne i limfatyczne. Stosowany jest w leczeniu objawowym niewydolności krążenia żylnego i limfatycznego, szczególnie w obrębie kończyn dolnych (uczucie ciężkości nóg, bóle nóg, nocne kurcze, żylaki). Jest również wskazany w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu.

Żylaki i niewydolność żylna – kompleksowe leczenie obrzęków i ciężkich nóg

Niewydolność żylna to powszechny problem dotykający wielu osób, szczególnie kobiet. Jej najbardziej widocznym objawem są żylaki kończyn dolnych – rozszerzone naczynia krwionośne widoczne przez skórę. Chociaż dla niektórych stanowią one głównie defekt kosmetyczny, nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. W tym artykule przedstawimy przyczyny i objawy niewydolności żylnej oraz różne metody leczenia farmakologicznego i domowe sposoby, które pomogą złagodzić dolegliwości i poprawić komfort życia.

Czym są żylaki i jak powstają?

Żylaki to poszerzone i pokręcone naczynia żylne, widoczne pod skórą najczęściej w obrębie kończyn dolnych. Powstają w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania zastawek żylnych, które w normalnych warunkach zapobiegają cofaniu się krwi. Gdy zastawki te tracą swoją sprawność, krew zalega w żyłach, prowadząc do wzrostu ciśnienia i rozszerzenia naczyń.

Problem ten dotyka szczególnie żył powierzchniowych, które nie są przystosowane do transportu zwiększonej ilości krwi. Żylaki najczęściej pojawiają się na łydkach i wokół kostek, ponieważ im dalej od serca, tym większe ryzyko wystąpienia problemów z odpływem krwi.

Główne przyczyny żylaków

Na rozwój żylaków wpływa wiele czynników, z których najważniejsze to:

  • Predyspozycje genetyczne (pierwotna niewydolność zastawek żylnych)
  • Wiek – elastyczność naczyń zmniejsza się z upływem lat
  • Płeć – kobiety cierpią na żylaki częściej niż mężczyźni
  • Ciąża i zmiany hormonalne
  • Nadwaga i otyłość
  • Siedzący lub stojący tryb życia
  • Brak aktywności fizycznej
  • Dieta uboga w błonnik
  • Przebyta zakrzepica żył głębokich
  • Stosowanie antykoncepcji hormonalnej
  • Noszenie obcisłej odzieży utrudniającej krążenie

Objawy niewydolności żylnej

Żylaki to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny, któremu towarzyszą liczne dolegliwości:

  • Widoczne przez skórę rozszerzone i pokręcone żyły
  • Uczucie ciężkości i zmęczenia nóg
  • Obrzęki kończyn dolnych, nasilające się pod koniec dnia
  • Ból i dyskomfort, zwłaszcza po długim staniu lub siedzeniu
  • Nocne kurcze mięśni łydek
  • Swędzenie i mrowienie skóry nad zmienionymi żyłami
  • Przebarwienia skóry w okolicy kostek
  • W zaawansowanych przypadkach – owrzodzenia żylne

Metody leczenia żylaków

Leki i suplementy doustne

Nowoczesna medycyna oferuje szereg leków i suplementów diety wspierających zdrowie naczyń krwionośnych:

  • Preparaty zawierające diosminę – zmniejszają przepuszczalność naczyń i poprawiają napięcie żylne
  • Leki z hesperydyną – wzmacniają ściany naczyń krwionośnych
  • Suplementy z wyciągiem z ruszczyka kolczastego – przeciwdziałają rozszerzaniu naczyń żylnych i uszczelniają naczynia włosowate
  • Preparaty zawierające saponiny – zwiększają odporność mechaniczną naczyń
  • Bioflawonoidy z winogron, głogu, jagód i żurawiny – wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe

Wśród popularnych preparatów można wymienić: Aflavic, Aescin, Cyclo 3 Forte, Cyclovena, Detramax, DIH, Dobenox, Esceven, Phlebodia, Sapoven T, Venescin, Venoruton oraz Diosmilegs.

Preparaty do stosowania zewnętrznego

Kremy, maści i żele stanowią istotne uzupełnienie terapii doustnej:

  • Preparaty z wyciągiem z kasztanowca – uszczelniają naczynia włosowate i zapobiegają ich kruchości
  • Maści i żele z diosminą – działają kojąco, przeciwzapalnie i pobudzają krążenie
  • Żele z arniką górską – zmniejszają obrzęki i stany zapalne
  • Preparaty z heparyną – wykazują działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne

Te produkty są szczególnie polecane osobom przebywającym długo w pozycji stojącej lub siedzącej. Dzięki lekkiej konsystencji szybko się wchłaniają, nie pozostawiając tłustej warstwy na skórze.

Kompresjoterapia

Rajstopy i pończochy uciskowe stanowią ważny element terapii żylaków:

  • Stymulują krążenie krwi w nogach
  • Zmniejszają obrzęki i uczucie ciężkości nóg
  • Redukują stany zapalne
  • Zapobiegają powstawaniu nowych żylaków

Produkty kompresyjne są dostępne w różnych klasach ucisku, dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Domowe sposoby na żylaki

Oprócz leczenia farmakologicznego, warto stosować naturalne metody łagodzenia objawów:

  • Unoszenie nóg do góry w pozycji leżącej
  • Regularna aktywność fizyczna (pływanie, jazda na rowerze, spacery)
  • Masaż stóp i łydek
  • Unikanie gorących kąpieli i sauny
  • Noszenie luźnej odzieży i wygodnego obuwia
  • Dbanie o prawidłową wagę ciała
  • Dieta bogata w błonnik i witaminę C
  • Stosowanie zimnych okładów na nogi
  • Masaż z oliwą z oliwek wzbogaconą witaminą E
  • Kąpiele z dodatkiem soli Epsom

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Choć wiele produktów na żylaki jest dostępnych bez recepty, w pewnych sytuacjach niezbędna jest konsultacja lekarska:

  • Gdy żylaki szybko się powiększają
  • Przy nasilonych dolegliwościach bólowych
  • W przypadku wystąpienia owrzodzeń
  • Gdy pojawia się zaczerwienienie i nadmierne ocieplenie skóry
  • Przy nagłym i znacznym obrzęku kończyny

Podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku żylaków jest USG Doppler, które pozwala ocenić stan naczyń krwionośnych i przepływ krwi.

Profilaktyka żylaków

Zapobieganie żylakom jest znacznie łatwiejsze niż ich leczenie. Kluczowe elementy profilaktyki to:

  • Regularna aktywność fizyczna
  • Kontrola masy ciała
  • Dieta bogata w błonnik i witaminę C
  • Unikanie długotrwałego stania lub siedzenia
  • Picie odpowiedniej ilości wody
  • Rezygnacja z palenia papierosów
  • Unikanie obcisłej odzieży
  • Stosowanie preparatów wzmacniających naczynia krwionośne

Najczęściej zadawane pytania

Czy maści i kremy na żylaki są skuteczne?

Preparaty do stosowania zewnętrznego mogą skutecznie łagodzić objawy, takie jak uczucie ciężkości nóg czy obrzęki. Zawierają składniki aktywne, które wzmacniają naczynia krwionośne i poprawiają krążenie, jednak w zaawansowanych przypadkach powinny być stosowane jako uzupełnienie terapii doustnej.

Jak długo należy stosować suplementy na żylaki?

Leczenie niewydolności żylnej to często proces długotrwały. Kuracja powinna trwać minimum 2-3 miesiące, a w przypadku przewlekłych problemów może być konieczne regularne przyjmowanie preparatów wspierających naczynia krwionośne.

Czy produkty na żylaki są odpowiednie dla osób ze skórą wrażliwą?

Większość maści i kremów ma łagodne formuły i lekką konsystencję, co sprawia, że są odpowiednie dla osób z wrażliwą skórą. Preparaty te nie tylko wspierają naczynia włosowate, ale także nawilżają skórę, poprawiając jej kondycję i zmniejszając dyskomfort.

Kiedy warto sięgnąć po tabletki, a kiedy po maści na żylaki?

Tabletki i kapsułki działają systemowo, od wewnątrz, i są zalecane w przypadkach przewlekłej niewydolności żylnej. Maści i żele zapewniają szybką ulgę w miejscu aplikacji i są idealne do doraźnego łagodzenia objawów. Najlepsze efekty daje jednak terapia łączona – preparaty doustne wsparte produktami do stosowania zewnętrznego.

W naszej aptece internetowej znajdziesz szeroki wybór preparatów na żylaki, obrzęki i uczucie ciężkich nóg. Oferujemy produkty renomowanych producentów, które pomogą złagodzić dolegliwości związane z niewydolnością żylną i poprawią komfort życia.