Adproctin

Adproctin to lek w postaci kapsułek twardych, który zawiera substancję czynną wapnia dobezylan jednowodny. Działa on na ściany naczyń włosowatych, zmniejszając ich nadmierną przepuszczalność i łamliwość, a jednocześnie zwiększając ich wytrzymałość. Lek stosuje się w przypadku zmian zachodzących w naczyniach krwionośnych w przebiegu cukrzycy (mikroangiopatie, zwłaszcza w przypadku retinopatii cukrzycowej). Ze względu na swoje właściwości znalazł również zastosowanie w łagodzeniu objawów w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych (bóle, skurcze mięśni, parestezje, obrzęki, zmiany skórne związane z zastojem żylnym). Adproctin jest dostępny bez recepty.

Aflavic Max

Aflavic Max to lek zawierający substancję czynną – zmikronizowaną diosminę, która wpływa na poprawę napięcia ściany naczyń żylnych. Jest wskazany do stosowania w leczeniu przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, objawiającej się m.in. bólem i uczuciem ciężkości nóg oraz nocnymi kurczami. Lek sprawdza się także w krótkotrwałym leczeniu zaostrzenia objawów związanych z żylakami odbytu. Aflavic Max jest dostępny bez recepty.

Avenoc

Avenoc to homeopatyczny produkt leczniczy, dostępny bez recepty, który jest stosowany jako środek wspomagający w dolegliwościach towarzyszących żylakom odbytu (hemoroidom), takich jak: ból, pieczenie i świąd. Preparat łagodzi objawy hemoroidów i przywraca komfort codziennych czynności fizjologicznych. Dostępny jest w formie maści oraz czopków.

Biostrepta

Lek na receptę stosowany na owrzodzenia jamy ustnej i gardła, rany jamy ustnej ropiejące i źle gojące się, stany ropne i zapalne zębodołów i szczęk po ekstrakcji zębów i innych zabiegach w chirurgii szczękowej. Antybiotyk zawierający substancję streptokinazę.

Calcium dobesilate Galena

Calcium Dobesilate Galena to lek o działaniu naczynioprotekcyjnym i naczyniotonizującym. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych oraz nadmierną lepkość krwi i osocza, co pomaga zmniejszyć zastój krwi w krążeniu żylnym. Stosowany jest w objawowym leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej oraz retinopatii cukrzycowej. Jest dostępny na receptę.

DIH

DIH to lek zawierający diosminę, która działa ochronnie na naczynia krwionośne, zmniejsza ich przepuszczalność i zwiększa napięcie ich ścian. Stosowany jest w profilaktyce stanów zapalnych naczyń żylnych oraz żylaków. Wskazany jest do stosowania w przypadku objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia bardzo drobnych naczyń żylnych, tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki nóg (opuchlizna / puchnięcie nóg) oraz w objawowym leczeniu żylaków odbytu (hemoroidów). DIH jest dostępny bez recepty.

DIH Max

DIH Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną diosminę. Zalicza się go do grupy bioflawonoidów. Lek ten zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia krwionośne. Jest wskazany do stosowania w objawach przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia bardzo drobnych naczyń żylnych, tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki nóg. Może być również stosowany w objawowym leczeniu żylaków odbytu.

DIH Max Comfort

DIH Max Comfort to lek, który chroni ściany naczyń krwionośnych i wzmacnia naczynia włosowate. Zawiera diosminę, związek zaliczany do tzw. bioflawonoidów. Lek zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia. Wskazania do stosowania to objawy przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takie jak bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia drobnych naczyń żylnych – tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki oraz objawowe leczenie żylaków odbytu. Lek jest dostępny bez recepty.

Diohespan Forte

Diohespan Forte to lek w formie tabletek, który zawiera substancję czynną o nazwie diosmina. Lek ten zwiększa napięcie naczyń żylnych oraz działa ochronnie na naczynia. Jest wskazany do stosowania w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak bóle nóg, nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, obrzęki nóg. Diohespan Forte jest dostępny bez recepty.

Diohespan max

Diohespan Max to lek zawierający diosminę, substancję czynną, która zwiększa napięcie naczyń żylnych i działa ochronnie na naczynia. Stosowany jest w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak uczucie ciężkości nóg, bóle i nocne kurcze nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia drobnych naczyń żylnych – tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki. Lek jest dostępny bez recepty.

Diosminum Aflofarm

Diosminum Aflofarm to lek w formie tabletek, który zawiera substancję czynną – diosminę. Diosmina zwiększa napięcie naczyń żylnych, działa ochronnie na naczynia, poprawia mikrokrążenie, zmniejsza przepuszczalność małych naczyń krwionośnych oraz okołonaczyniowe stany zapalne. Lek jest dostępny bez recepty. Stosowany jest w leczeniu objawów związanych z przewlekłą niewydolnością krążenia żylnego, takich jak uczucie ciężkości nóg, bóle nóg, nocne skurcze w obrębie nóg, pajączki naczyniowe oraz dolegliwości powiązanych z odleżynami. Ponadto, stosowany jest w leczeniu nasilonych objawów związanych z żylakami odbytu.

Distreptaza

Distreptaza to lek w postaci czopków doodbytniczych, zawierający substancje czynne streptokinazę i streptodornazę. Działa poprzez upłynnienie skrzepów krwi oraz składników morfotycznych ropy, co ułatwia antybiotykom, chemioterapeutykom i przeciwciałom dotarcie do źródeł zakażenia. Stosowany jest w zapaleniu narządów miednicy mniejszej, chorobie zrostowej, chorobie hemoroidalnej oraz jako wsparcie w leczeniu ropni okołoodbytniczych i przetok z rozległym naciekiem zapalnym. Jest to lek na receptę.

Dobenox / Dobenox Forte

Dobenox i Dobenox Forte to leki zawierające dobezylan wapnia, który działa ochronnie na naczynia krwionośne i usprawnia krążenie żylne. Są stosowane w objawowym leczeniu przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych (bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, parestezje, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi), żylaków kończyn dolnych oraz żylaków odbytu. Leki te są dostępne bez recepty.

Duphalac

Duphalac to lek przeczyszczający o działaniu osmotycznym, dostępny bez recepty. Zawiera substancję czynną – laktulozę. Jest stosowany w leczeniu zaparć, pomagając w regulacji fizjologicznej czynności okrężnicy oraz zmiękczaniu stolca. Może być również używany w leczeniu i zapobieganiu śpiączce wątrobowej lub stanom przedśpiączkowym.

Duphalac Fruit

Duphalac Fruit to lek o działaniu przeczyszczającym, który zawiera substancję czynną – laktulozę. Jest stosowany w leczeniu objawowym zaparć oraz w przypadkach konieczności zmiękczenia stolca, na przykład w przypadku hemoroidów czy po operacjach na jelicie grubym lub odbycie. Lek jest dostępny bez recepty.

Galvenox

Galvenox to lek na receptę, który wpływa na naczynia włosowate, żyły i naczynia limfatyczne1. Zmniejsza przepuszczalność naczyń, zwiększa elastyczność i napięcie ścian żył oraz zmniejsza lepkość krwi, co usprawnia krążenie. Jest stosowany w leczeniu żylaków odbytu, przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych oraz retinopatii cukrzycowej.

Galvenox Veno

Galvenox Veno to lek w postaci kapsułek twardych, który zawiera substancję czynną wapnia dobezylan jednowodny. Działa na ściany naczyń włosowatych, zmniejszając ich nadmierną przepuszczalność i łamliwość oraz zwiększając ich wytrzymałość. Jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych oraz w objawowym leczeniu żylaków odbytu. Lek jest dostępny bez recepty.

Hemorectal

Hemorectal to lek w postaci czopków, który jest stosowany w leczeniu hemoroidów i stanów zapalnych błony śluzowej odbytnicy. Wykazuje działanie przeciwzapalne, gojące i wzmacniające śluzówkę okolic odbytu. Substancjami czynnymi leku są bizmutu (III) galusan zasadowy, bizmutu (III) tlenek, bizmutu (III) oksyjodogalusan, rezorcynol, kwas borowy, cynku tlenek, balsam peruwiański. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazany jest w żylakach odbytu (hemoroidy), stanach zapalnych błony śluzowej odbytnicy.

Hemoroidal

Hemoroidal to żel doodbytniczy, który zawiera wyciąg z kory kasztanowca i chlorowodorek lidokainy. Jest stosowany tradycyjnie w łagodzeniu objawów choroby hemoroidalnej występujących w pierwszej fazie choroby, charakteryzującej się występowaniem słabo nasilonych objawów bólowych i świądu. Lek jest dostępny bez recepty.

Hemorol

Hemorol to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w formie czopków doodbytniczych. Jest on tradycyjnie używany do łagodzenia dolegliwości bólowych oraz przewlekłych stanów zapalnych błony śluzowej odbytu, które towarzyszą hemoroidom. Składniki aktywne zawarte w Hemorolu wykazują działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, bakteriobójcze, przeciwkrwotoczne oraz spazmolityczne. Zaleca się stosowanie u dorosłych doodbytniczo 1 czopka na noc, a w cięższych przypadkach 2 do 3 czopków w ciągu dnia.

Lactulosum Espefa

Lactulosum Espefa to lek dostępny bez recepty, który zawiera laktulozę – syntetyczny dwucukier. Jest to lek przeczyszczający, który nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Stosowany jest w leczeniu przewlekłych zaparć oraz w ostrej niewydolności wątroby ze stanami przedśpiączkowymi i śpiączką, a także w przewlekłej niewydolności wątroby ze zwiększeniem stężenia amoniaku we krwi. Może być stosowany u dorosłych i dzieci, również niemowląt.

Lactulosum Forte Polfarmex

Lactulosum Forte Polfarmex zawiera laktulozę, przeczyszczający środek zmiękczający stolec i ułatwiający jego przemieszczanie poprzez zwiększenie zawartości wody w jelicie. Stosowany jest w leczeniu zaparć, łagodzeniu stolca przy hemoroidach oraz po operacjach odbytu lub jelita grubego, a także w leczeniu encefalopatii wątrobowej.

Neo-Aesculan

Neo-Aesculan to lek dostępny bez recepty w postaci żelu doodbytniczego. Zawiera dwie substancje czynne: lidokainę, która działa miejscowo znieczulająco, oraz wyciąg z kory kasztanowca, który działa ściągająco i łagodnie przeciwzapalnie. Lek jest tradycyjnie stosowany w łagodzeniu objawów choroby hemoroidalnej występujących w pierwszej fazie choroby, charakteryzującej się występowaniem słabo nasilonych objawów bólowych i świądu.

Neostreptaza

Neostreptaza to lek na receptę, który składa się z dwóch substancji czynnych: streptokinazy i streptodornazy. Dzięki swoim właściwościom, Neostreptaza może rozpuszczać skrzepy krwi, martwe komórki oraz ropę. Stosuje się go w leczeniu różnych schorzeń, takich jak ropnie okołoodbytnicze i przetoki z rozległym naciekiem zapalnym, żylaki odbytu (hemoroidy) w ostrym i przewlekłym stanie zapalnym, a także zmian naciekowych pooperacyjnych.

Phlebodia

Phlebodia to lek dostępny bez recepty, który ma postać tabletek powlekanych. Zawiera substancję czynną o nazwie diosmina, która zwiększa napięcie naczyń żylnych, działa ochronnie na naczynia i zmniejsza podatność na pękanie małych naczyń krwionośnych. Stosowany jest w leczeniu niewydolności krążenia żylnego w obrębie kończyn dolnych, uczucia ciężkości nóg a także w objawowym leczeniu hemoroidów.

Posterisan

Posterisan to lek dostępny bez recepty, który wspomaga naturalną reakcję obronną organizmu na zakażenia. Zawiera zawiesinę kultury bakterii Escherichia coli. Jest dostępny w dwóch postaciach: maść doodbytnicza i czopki doodbytnicze. Lek jest wskazany do stosowania w przypadku dolegliwości spowodowanych guzkami krwawniczymi odbytu, takimi jak świąd, sączenie i pieczenie.

Posterisan H

Posterisan H to lek dostępny w postaci maści lub czopków, który jest stosowany w szczególnie ciężkich przypadkach świądu i zapalenia okolicy odbytu. Jest skuteczny w leczeniu dolegliwości spowodowanych guzkami krwawniczymi, szczelinami i rozpadlinami odbytu oraz wypryskiem. Lek działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i przeciwświądowo, a także zwiększa odporność miejscową na zakażenia. Posterisan H jest lekiem na receptę.

Procto-Hemolan

Procto-Hemolan to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w leczeniu hemoroidów. Występuje w różnych formach, takich jak tabletki, kremy i czopki. Tabletki Procto-Hemolan Control zawierają 1000 mg ekstraktu z kasztanowca, który działa przeciwzapalnie i uszczelnia naczynia krwionośne. Krem Procto-Hemolan zawiera tribenozyd i lidokainę, które działają przeciwzapalnie i znieczulająco. Czopki Procto-Hemolan Protect zawierają galusan bizmutawy, tlenek cynku i taninę, które tworzą ochronną warstwę na powierzchni błony śluzowej. Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego i działa łagodząco na objawy spowodowane zewnętrznymi i wewnętrznymi żylakami odbytu.

PROKTOSANOL

Proktosanol to homeopatyczny produkt leczniczy w postaci maści, który jest stosowany w leczeniu wewnętrznych i zewnętrznych guzków krwawniczych odbytu, znanego również jako hemoroidy. Maść ta pomaga zmniejszyć objawy takie jak pieczenie, bolesność lub wydzielanie śluzu. Składniki aktywne zawarte w maści Proktosanol przyspieszają gojenie pęknięć, stanów zapalnych i wybroczyn w obrębie żylaków odbytu. Produkt ten jest dostępny bez recepty.

Proktosedon

Proktosedon to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w leczeniu objawów hemoroidów, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Jest również skuteczny w łagodzeniu stanów zapalnych odbytu, szczeliny odbytu oraz towarzyszącego temu świądu i podrażnienia odbytu. Lek ten jest dostępny w postaci maści doodbytniczej oraz czopków doodbytniczych.

Rostil

Rostil to lek poprawiający krążenie obwodowe, dostępny bez recepty. Jego substancją czynną jest jednowodny dobezylan wapnia, który działa na śródbłonek ścian naczyń włosowatych, ścian żył oraz naczyń limfatycznych. Lek zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, zwiększa ich wytrzymałość, zapobiega tworzeniu wysięków i usprawnia mikrokrążenie. Wskazany jest do stosowania w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak ból, kurcze, mrowienie, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi.

Rostil max

Rostil Max to lek dostępny bez recepty, który zawiera dobezylan wapnia. Jest stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych, takich jak ból, kurcze, uczucie ciężkości nóg, mrowienie, drętwienie, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi. Znajduje również zastosowanie w przypadku żylaków odbytu (hemoroidów). Dawkowanie leku dla osób dorosłych to 1 lub 2 tabletki na dobę, podczas posiłku. Leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Troxescorbin

Troxescorbin to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne – witaminę C oraz mieszaninę rutozydów (pochodnych flawonowych). Działa ochronnie na naczynia krwionośne, korzystnie wpływa na ich elastyczność, a dodatkowo zapobiega retinopatii i nefropatii. Stosowany jest w zaburzeniach krążenia, żylakach oraz w leczeniu nadmiernej przepuszczalności naczyń włosowatych.

Venacorn

Venacorn to lek złożony, którego składniki to dihydroergokrystyna, eskulina i rutyna. Działa poprzez rozszerzanie tętnic i zwiększanie napięcia żył, co poprawia odpływ krwi żylnej. Główne wskazania do stosowania to choroby naczyń żylnych kończyn dolnych z mikroangiopatią naczyń żylnych, przewlekła niewydolność żylna oraz żylaki odbytu. Lek jest dostępny bez recepty.

Venotrex

Venotrex to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną trokserutynę. Działa ochronnie na naczynia krwionośne i limfatyczne. Stosowany jest w leczeniu objawowym niewydolności krążenia żylnego i limfatycznego, szczególnie w obrębie kończyn dolnych (uczucie ciężkości nóg, bóle nóg, nocne kurcze, żylaki). Jest również wskazany w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu.

Leki na hemoroidy – przewodnik po metodach leczenia

Hemoroidy to powszechny problem zdrowotny, który dotyka nawet co drugiego Polaka. Choć temat może być krępujący, odpowiednie leczenie jest kluczowe dla zachowania komfortu życia i uniknięcia powikłań. W tym artykule omówimy szczegółowo dostępne metody leczenia hemoroidów, różne formy preparatów, ich skuteczność oraz naturalne sposoby łagodzenia objawów.

Czym są hemoroidy i jak powstają?

Hemoroidy (guzki krwawnicze) to naturalne struktury naczyniowe znajdujące się w kanale odbytu, które pełnią istotną funkcję kontroli wypróżnień i uszczelniania odbytu. Problem pojawia się, gdy dochodzi do ich nadmiernego nabrzmienia, rozciągnięcia i wypełnienia krwią, której nie są w stanie się pozbyć. Stan ten nazywamy chorobą hemoroidalną.

Rodzaje hemoroidów:

  • Hemoroidy wewnętrzne – znajdują się powyżej zwieracza odbytu, są niewidoczne z zewnątrz. Początkowo bezbolesne, mogą dawać się poznać przez krwawienie podczas wypróżniania.
  • Hemoroidy zewnętrzne – zlokalizowane poniżej zwieracza odbytu, widoczne gołym okiem. Powodują ból, świąd i krwawienie podczas defekacji.

Główne przyczyny choroby hemoroidalnej:

  • Siedzący tryb życia
  • Nadwaga i otyłość
  • Zaparcia i biegunki
  • Dieta uboga w błonnik
  • Predyspozycje genetyczne
  • Ciąża i poród u kobiet
  • Wiek (ryzyko wzrasta po 30 roku życia)

Klasyfikacja choroby hemoroidalnej

Stopień zaawansowania choroby określa się według 4-stopniowej klasyfikacji Banova:

  1. Stopień I – hemoroidy nie wystają poza kanał odbytu, widoczne tylko podczas badania anoskopem
  2. Stopień II – guzki uwypuklają się podczas defekacji, ale samoistnie wracają do środka
  3. Stopień III – żylaki wypadają podczas parcia i wymagają odprowadzenia palcem
  4. Stopień IV – hemoroidy pozostają na zewnątrz i nie da się ich odprowadzić, wymagają interwencji chirurgicznej

Objawy hemoroidów

Choroba hemoroidalna objawia się szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą znacząco obniżyć jakość życia:

  • Ból w czasie oddawania stolca
  • Krwawienie z odbytu (jasna krew na papierze toaletowym)
  • Świąd i pieczenie w okolicy odbytu
  • Uczucie niepełnego wypróżnienia
  • Dyskomfort podczas siedzenia
  • Obecność śluzu w stolcu
  • Wyczuwalne guzki w okolicy odbytu

Skuteczne leki na hemoroidy – przegląd dostępnych form

Leczenie farmakologiczne hemoroidów obejmuje różne formy preparatów dostosowane do potrzeb pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Możemy je stosować pojedynczo lub łączyć dla uzyskania lepszych rezultatów.

Czopki na hemoroidy

Czopki wprowadza się bezpośrednio do odbytnicy, najlepiej po wypróżnieniu i podmyciu. Są szczególnie skuteczne w leczeniu hemoroidów wewnętrznych, a także w przypadku bardziej zaawansowanych stadiów choroby.

Najskuteczniejsze czopki dostępne bez recepty:

  1. Procto-Glyvenol – zawiera tribenozyd (działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwbólowe) oraz lidokainę (miejscowe znieczulenie). Odpowiedni dla kobiet od 4 miesiąca ciąży.
  2. Proktosedon – zawiera hydrokortyzon (silne działanie przeciwzapalne), cynchokainę (znieczulenie) i neomycynę (antybiotyk). Szczególnie skuteczny w zaawansowanych stanach zapalnych, ale nie zalecany w ciąży.
  3. Hemorol – zawiera benzokainę (znieczulenie) oraz mieszankę składników roślinnych o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym i rozkurczowym.
  4. Procto-Zac Relief – zawiera wyciąg z kasztanowca i olej z kurkumy, działające przeciwzapalnie i ściągająco.
  5. Posterisan – zawiera martwe bakterie Escherichia coli, które pobudzają układ odpornościowy, uśmierzając świąd i pieczenie. Dostępna też wersja z hydrokortyzonem (Posterisan H) na receptę.

Maści i kremy na hemoroidy

Maści i kremy stosuje się zewnętrznie na skórę wokół odbytu lub doodbytniczo przy użyciu aplikatora, w zależności od rodzaju preparatu. Są szczególnie polecane w przypadku hemoroidów zewnętrznych.

Polecane maści i kremy:

  1. Posterisan – maść o unikalnym składzie z zawiesiny bakteryjnej, dostępna bez recepty. Może powodować miejscowe reakcje skórne.
  2. Aesculan – zawiera wyciąg z kasztanowca (właściwości uszczelniające) oraz lidokainę (znieczulenie). Zarejestrowany jako lek, może brudzić bieliznę.
  3. Procto-Glyvenol – krem zawierający tribenozyd i lidokainę, skutecznie łagodzi ból i świąd.
  4. Neo-Aesculan – żel z wyciągiem z kasztanowca i lidokainą o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym i przeciwbakteryjnym.
  5. Procto-Hemolan – krem łączący działanie przeciwzapalne i znieczulające.

Tabletki na hemoroidy

Tabletki stosuje się wspomagająco w leczeniu hemoroidów, działają systemowo, wzmacniając naczynia krwionośne i zmniejszając ryzyko nawrotów.

Skuteczne tabletki doustne:

  1. Diosminex Max – zawiera 1000 mg zmikronizowanej diosminy, która uszczelnia naczynia krwionośne, poprawia mikrokrążenie i zmniejsza ryzyko powstawania krwawiących hemoroidów.
  2. Diohespan max – preparat z diosminą poprawiający elastyczność naczyń krwionośnych.
  3. Aescin – zawiera amorficzną alfa-escynę o działaniu przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych.
  4. Phlebodia – preparat z diosminą wspierający właściwe krążenie żylne.
  5. DIH – tabletki z diosminą wspomagające leczenie objawów choroby hemoroidalnej.

Jak wybrać odpowiedni lek na hemoroidy?

Wybór leku powinien być uzależniony od kilku czynników:

  • Rodzaju hemoroidów – dla zewnętrznych zwykle maść, dla wewnętrznych czopki
  • Nasilenia objawów – przy intensywnym bólu i świądzie wybieramy preparaty zawierające środki znieczulające (lidokaina, tetrakaina)
  • Stanu zdrowia – uwzględniamy przeciwwskazania, ciążę, karmienie piersią
  • Preferencji pacjenta – niektórzy wolą preparaty nieubrudzające bielizny lub o określonej konsystencji

Naturalne sposoby na hemoroidy

Oprócz leków, znaczną ulgę mogą przynieść naturalne metody leczenia, szczególnie w początkowych stadiach choroby:

Modyfikacje diety:

  • Zwiększenie ilości błonnika w diecie – pełnoziarniste produkty zbożowe, świeże owoce i warzywa
  • Odpowiednie nawodnienie – 1,5-2 litry wody dziennie
  • Ograniczenie produktów drażniących – mocnej kawy, herbaty, ostrych przypraw, kakao, roślin strączkowych
  • Włączenie do diety herbat ziołowych – z pokrzywy, czarnego bzu, piołunu

Domowe metody łagodzenia objawów:

  • Nasiadówki ziołowe – kąpiele z dodatkiem naparu z rumianku, kasztanowca lub kory dębu (maksymalna temperatura wody 40°C)
  • Przemywanie okolic odbytu wacikiem nasączonym ziołowym naparem
  • Okłady z lodu lub wilgotnej torebki herbaty przykładane do odbytu
  • Regularna aktywność fizyczna – poprawia krążenie i zapobiega zaparciom
  • Unikanie długotrwałego siedzenia – regularne przerwy i zmiana pozycji

Zaawansowane metody leczenia hemoroidów

W przypadku gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, lekarz może zalecić bardziej zaawansowane metody:

Leczenie instrumentalne:

  • Koagulacja podczerwienią
  • Laseroterapia
  • Terapia prądem o częstotliwości radiowej
  • Krioterapia

Leczenie operacyjne:

  • Hemoroidektomia
  • Hemoroidopeksja
  • Operacja Morinagi

Profilaktyka choroby hemoroidalnej

Zapobieganie rozwojowi hemoroidów jest łatwiejsze niż ich leczenie. Warto stosować się do następujących zasad:

  • Utrzymywanie prawidłowej masy ciała
  • Regularna aktywność fizyczna
  • Dieta bogata w błonnik
  • Unikanie długotrwałego siedzenia
  • Odpowiednia higiena intymna
  • Nieodkładanie wizyty w toalecie
  • Unikanie nadmiernego parcia podczas wypróżniania

Hemoroidy w ciąży i po porodzie

Kobiety w ciąży i po porodzie są szczególnie narażone na rozwój choroby hemoroidalnej. Przyczyną jest m.in. ucisk macicy na żyły jamy brzusznej oraz zmiany hormonalne. Większość dostępnych bez recepty leków na hemoroidy nie jest przeciwwskazana dla kobiet w ciąży (od drugiego trymestru) i podczas karmienia piersią, jednak zawsze warto skonsultować ich stosowanie z lekarzem.

Czy hemoroidy są groźne?

Same w sobie hemoroidy nie zagrażają życiu, jednak nieleczone mogą prowadzić do nieprzyjemnych powikłań, takich jak:

  • Zakrzepica żylaków odbytu wymagająca szybkiej interwencji chirurgicznej
  • Przewlekły ból utrudniający codzienne funkcjonowanie
  • Problemy z nietrzymaniem stolca
  • Anemia (w przypadku długotrwałego krwawienia)

Podsumowanie

Leczenie hemoroidów powinno być kompleksowe i dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Łączenie odpowiednio dobranych preparatów farmakologicznych z modyfikacją stylu życia i diety daje najlepsze rezultaty. W przypadku utrzymujących się lub nasilających objawów, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zaproponuje optymalne rozwiązanie terapeutyczne.

Pamiętajmy, że wczesne rozpoczęcie leczenia hemoroidów znacznie zwiększa szansę na szybkie ustąpienie objawów i uniknięcie poważniejszych komplikacji wymagających interwencji chirurgicznej.