Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Tyklopidyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Iclopid?
Tyklopidyna – substancja czynna leku Iclopid hamuje agregację (zlepianie się) płytek krwi.
Maksymalne działanie występuje po 5 do 8 dni od rozpoczęcia leczenia. Lek powoduje również uwolnienie niektórych czynników płytkowych i wydłużenie czasu krwawienia. Zapobiega w ten sposób tworzeniu się zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych.
Wskazania do stosowania
– Zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu u chorych po przebytym epizodzie niedokrwienia naczyń mózgowych (udar niedokrwienny mózgu, przejściowe ataki niedokrwienne (TIA) w wywiadzie).
– Zapobieganie ciężkim incydentom niedokrwienia (szczególnie w obrębie naczyń wieńcowych) u pacjentów z zarostową miażdżycą tętnic kończyn dolnych w fazie chromania przestankowego.
– Zapobieganie wykrzepianiu w przetoce tętniczo-żylnej u pacjentów poddawanych hemodializom.
Ze względu na ryzyko wystąpienia ostrej neutropenii (zmniejszenia liczby krwinek białych obojętnochłonnych) i (lub) agranulocytozy (znaczne zmniejszenie liczby krwinek białych ziarnistych) tyklopidynę należy stosować u tych pacjentów, u których występuje nadwrażliwość lub brak skutecznej reakcji na kwas acetylosalicylowy.
Jaki jest skład Iclopid, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest tyklopidyny chlorowodorek. Jedna tabletka zawiera 250 mg tyklopidyny chlorowodorku
Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna (101), powidon (30), krospowidon, kwas cytrynowy jednowodny, magnezu stearynian, kwas stearynowy. Skład otoczki: hypromeloza (E5), hypromeloza (E 15), makrogol (8000), hydroksypropyloceluloza, tytanu dwutlenek (E171).
Dawkowanie preparatu Iclopid – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.
Zalecana dawka
Zazwyczaj stosowana dawka leku Iclopid to 250 mg (1 tabletka) dwa razy na dobę, podczas posiłków.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Iclopid jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przedawkowanie tyklopidyny może wywołać objawy nietolerancji ze strony przewodu pokarmowego.
Mogą wystąpić również takie objawy, jak krwotok, drgawki, duszność, utrata równowagi, nieprawidłowy chód. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Iclopid – czy mogę spożywać alkohol?
Lek należy stosować podczas posiłków.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Iclopid w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku Iclopid nie należy stosować u kobiet w ciąży ani podczas karmienia piersią.
Ulotka Iclopid – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Iclopid przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Iclopid m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Iclopid w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Iclopid - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Iclopid? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.