Gripotaxin

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaChlorfenamina (maleinian chlorfenaminy), Dekstrometorfan, Pseudoefedryna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Gripotaxin?

GRIPOTAXIN to lek złożony – o działaniu przeciwbólowym, obniżającym temperaturę i przeciwalergicznym.

Lek GRIPOTAXIN zmniejsza obrzęk błony śluzowej jamy nosowej i hamuje kaszel towarzyszący przeziębieniu.

Lek GRIPOTAXIN jest wskazany do krótkotrwałego leczenia ostrych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy uczucie zatkania nosa i zatok, nieżyt nosa, kichanie, suchy kaszel, łagodny ból gardła, podwyższona temperatura, ból głowy, od łagodnego do umiarkowanego bóle mięśni i stawów.

Reklama

Jaki jest skład Gripotaxin, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: paracetamol 330 mg, pseudoefedryny chlorowodorek 20 mg, dekstrometorfanu bromowodorek 10 mg, chlorofenaminy maleinian 1,3 mg.

Pozostałe składniki to: sodu cytrynian dwuwodny, kwas cytrynowy jednowodny, disodowy wersenian, sorbitol, sacharyna sodowa, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, glikol propylenowy, makrogol 400, etanol 96%, powidon K25, aromat morelowy, barwnik azorubina (karmoizyna) E122, woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Gripotaxin – jak stosować ten lek?

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 20 ml, w razie konieczności dawkę powtarzać, ale nie częściej niż co 6 godzin, maksymalnie 4 razy na dobę.

Pojedyncza dawka 20 ml
paracetamol 660 mg
pseudoefedryny chlorowodorek 40 mg
dekstrometorfanu bromowodorek 20 mg
chlorofenaminy maleinian 2,6 mg

Dawka dobowa
paracetamol 2640 mg
pseudoefedryny chlorowodorek 160 mg
dekstrometorfanu bromowodorek 80 mg
chlorofenaminy maleinian 10,4 mg

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku GRIPOTAXIN, mogą wystąpić następujące objawy:
• nerwowość, zawroty głowy, senność
• zwiększona drażliwość, szczególnie u dzieci
• bladość, utrata apetytu, niepokój, złe samopoczucie, nudności, wymioty, bóle brzucha, co świadczy o przedawkowaniu paracetamolu.

W ciężkich przypadkach może wystąpić uszkodzenie mózgu, wątroby oraz śpiączka. W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki syropu należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, najbliższą przychodnią lub szpitalem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, ze względu na ryzyko wystąpienia opóźnionego, poważnego uszkodzenia wątroby.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gripotaxin – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy stosować tego syropu równocześnie z alkoholem

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gripotaxin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie stosować leku GRIPOTAXIN w czasie ciąży i karmienia piersią

Ulotka Gripotaxin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz