Gamunex 10%

Podmiot odpowiedzialnyGrifols Deutschland GmbH
Kod ATCJ06BA02
ProceduraMRP
SubstancjaImmunoglobulina ludzka

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Gamunex 10%?

Gamunex 10% zawiera niezmodyfikowaną immunoglobulinę G (IgG) z szerokim spektrum przeciwciał przeciw różnym czynnikom zakaźnym.

Zastosowanie leku Gamunex 10%:
Leczenie dorosłych, dzieci i młodzieży (0-18 lat), którzy nie posiadają dostatecznej ilości przeciwciał (leczenie substytucyjne), takich jak:
– pacjenci z zespołami pierwotnego niedoboru odporności (PID) (wrodzony brak przeciwciał)
– Hipogammaglobulinemia (choroba związana niskim stężeniem immunoglobulin we krwi) i nawracające zakażenia bakteryjne u pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (rak krwi, w którym wytwarzanych jest zbyt wiele białych krwinek), w których nie powiodło się profilaktyczne leczenie antybiotykami.
– Hipogammaglobulinemia i nawracające zakażenia bakteryjne u pacjentów ze szpiczakiem (guz składający się z komórek pochodzących ze szpiku kostnego), u których nie wystąpiła reakcja na szczepienie przeciw pneumokokom.
– Hipogammaglobulinemia u pacjentów po przeszczepieniu komórek macierzystych (przeszczepienie allogenicznych macierzystych komórek hematopoetycznych, HSCT), gdy komórki krwiotwórcze macierzyste pochodzą od innej osoby.
– Wrodzony AIDS z nawracającymi zakażeniami bakteryjnymi.

Leczenie dorosłych, dzieci i młodzieży (0-18 lat) z pewnymi chorobami autoimmunologicznymi (immunomodulacja). Istnieją cztery grupy pacjentów.
– Pierwotna małopłytkowość immunologiczna (ITP); choroba, w której liczba płytek krwi w krwiobiegu jest znacznie zmniejszona. Płytki stanowią istotną część procesu krzepnięcia krwi i zmniejszenie ich liczby może powodować niepożądane krwawienia i powstawianie krwiaków. Produkt jest stosowany również u pacjentów z dużym ryzykiem krwawień lub w celu skorygowania liczby płytek przed zabiegiem chirurgicznym,
– Zespół Guillain-Barré, w którym system immunologiczny uszkadza nerwy i zakłóca ich prawidłowe działanie,
– Przewlekła demielinizacyjna polineuropatia zapalna (CIDP) oraz
Choroba Kawasaki (w leczeniu skojarzonym z kwasem acetylosalicylowym), choroba dziecięca, w której powiększeniu ulegają naczynia krwionośne (tętnice) w organizmie.

Jaki jest skład Gamunex 10%, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest immunoglobulina ludzka normalna (IVIg).
1 ml Gamunex 10% zawiera 100 mg białka, z czego IgG stanowi co najmniej 98%

Jedna fiolka po 10 ml zawiera: 1 g ludzkiej normalnej immunoglobuliny
Jedna fiolka po 50 ml zawiera: 5 g of ludzkiej normalnej immunoglobuliny
Jedna fiolka po 100 ml zawiera: 10 g of ludzkiej normalnej immunoglobuliny
Jedna fiolka po 200 ml zawiera: 20 g of ludzkiej normalnej immunoglobuliny

Odsetek podklas IgG to około: 62,8% (IgG1), 29,7% (IgG2), 4,8% (IgG3), 2,7% (IgG4).
(zawartość IgA: średnio 59 mikrogramów/ml; maksymalnie 84 mikrogramy/ml; n=5) w wodzie do wstrzykiwań.

Pozostałe składniki to: glicyna. Ten produkt leczniczy zawiera sód w ilości mniejszej niż 1 mmol (23
mg) na maksymalną pojedynczą dawkę wynoszącą do 2 g/kg, tzn. jest „praktycznie pozbawiony sodu”.

Dawkowanie preparatu Gamunex 10% – jak stosować ten lek?

Gamunex 10% podawany jest przez lekarza, dożylnie, w sposób opisany na końcu tej ulotki. Wielkość dawki i odstępy między dawkami zależą od wskazania w jakim jest stosowany, od wagi i wieku pacjenta i powinny być ustalane indywidualnie. Należy zwrócić się do lekarza o poinformowanie o zalecanych dawkach.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nieznane jest ryzyko przedawkowania Gamunex 10%. Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gamunex 10% – czy mogę spożywać alkohol?

Nie ma danych o występowaniu istotnych klinicznie interakcjach między posiłkiem a jednocześnie stosowanym Gamunex 10%.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gamunex 10% w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży lub okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje, czy lek Gamunex 10% można zastosować podczas ciąży i karmienia piersią.

Ulotka Gamunex 10% – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Gamunex 10% przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Gamunex 10% - 100 mg/ml, Roztwór do infuzji (Immunoglobulinum humanum normale ad usum intravenosum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Gamunex 10% m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Gamunex 10% - 100 mg/ml, Roztwór do infuzji (Immunoglobulinum humanum normale ad usum intravenosum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Gamunex 10% w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Gamunex 10% - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Gamunex 10%? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz