Gabacol

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyAccord Healthcare Polska Sp. z o.o.
Kod ATCN03AX12
ProceduraDCP
SubstancjaGabapentyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Gabacol?

Gabacol należy do grupy leków używanych w leczeniu padaczki i obwodowego bólu neuropatycznego (długotrwały ból spowodowany uszkodzeniem nerwów).

Substancją czynną leku Gabacol jest gabapentyna.

Gabacol jest wskazany w leczeniu:
• różnych postaci padaczki (napadów drgawkowych, które początkowo zlokalizowane są w określonych miejscach mózgu i które rozprzestrzeniają się na resztę mózgu lub nie). Gabacol przepisywany jest jako lek wspomagający w leczeniu padaczki, kiedy dotychczas stosowane leczenie nie zapobiega w pełni napadom. Gabacol należy przyjmować jako lek dodatkowy w leczeniu padaczki, chyba że lekarz zaleci inaczej. Gabacol można też stosować w monoterapii (jako jedyny lek) u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat;
• obwodowego bólu neuropatycznego (długotrwałego bólu spowodowanego uszkodzeniem nerwów). Obwodowy (występujący przede wszystkim w kończynach dolnych i (lub) górnych) ból neuropatyczny wywoływany jest przez różne choroby, np.cukrzycę czy półpasiec.

Pacjenci opisują odczuwany przez siebie ból jako palący, piekący, pulsujący, przeszywający, kłujący, ostry, podobny do towarzyszącego kurczom mięśni, jako pobolewanie, mrowienie, drętwienie itp.

Reklama

Jaki jest skład Gabacol, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest gabapentyna.

Każda kapsułka twarda zawiera 100 mg, 300 mg lub 400 mg gabapentyny.

Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana, kopowidon, poloksamer 407, magnezu stearynian

Otoczka kapsułki: żelatyna i sodu laurylosiarczan, woda oczyszczona

W skład kapsułki wchodzą także barwniki: tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czerwony (E 172) (kapsułki 400 mg), żelaza tlenek żółty (E 172) (kapsułki 300 i 400 mg).

Skład tuszu do nadruku: szelak, glikol propylenowy, amonowy wodorotlenek stężony, indygokarmin (E 132)

Dawkowanie preparatu Gabacol – jak stosować ten lek?

Padaczka — zalecana dawka

Dorośli i młodzież
Należy przyjmować taką liczbę kapsułek, jaką zaleci lekarz. Zazwyczaj dawki zwiększane są stopniowo. Najczęściej stosowana dawka początkowa wynosi 300 mg do 900 mg na dobę. Następnie może być ona stopniowo zwiększana zgodnie z instrukcją lekarza do dawki maksymalnej wynoszącej 3600 mg na dobę, podzielonej na 3 oddzielne dawki (jedna rano, jedna po południu i jedna wieczorem).

Dzieci w wieku 6 lat i starsze
Wielkość dawki, jaką należy podać dziecku, ustalana lekarz na podstawie masy ciała dziecka. Leczenie rozpoczyna się od małej dawki początkowej, która jest zwiększana stopniowo przez okres około 3 dni. Zazwyczaj stosowana dawka zapewniająca opanowanie padaczki wynosi 25 do 35 mg/kg mc./dobę. Dawka ta zazwyczaj stosowana jest w trzech oddzielnych dawkach, czyli podaje się kapsułkę (kapsułki) codziennie, zwykle rano, po południu i wieczorem. Nie zaleca się stosowania leku Gabacol u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Obwodowy ból neuropatyczny — zalecana dawka

Dorośli
Należy przyjmować taką liczbę kapsułek, jaką zaleci lekarz. Zazwyczaj dawki zwiększane są stopniowo. Najczęściej stosowana dawka początkowa wynosi 300 mg do 900 mg na dobę. Następnie może być ona stopniowo zwiększana do dawki maksymalnej wynoszącej 3600 mg na dobę, podzielonej na 3 mniejsze dawki (rano, po południu i wieczorem). Stosowanie u pacjentów z niewydolnością nerek lub u pacjentów leczonych hemodializą Lekarz może zalecić inny schemat dawkowania i (lub) inną dawkę leku u pacjentów z niewydolnością nerek lub u pacjentów leczonych hemodializą.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) powinni przyjmować normalnie zalecaną dawkę leku Gabacol, chyba że mają chore nerki. U pacjentów z chorymi nerkami lekarz może zalecić inny schemat dawkowania i (lub) inną dawkę.

Jeśli wydaje się, że działanie leku Gabacol jest zbyt silne lub za słabe, należy jak najszybciej porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.

Sposób podawania
Gabacol stosuje się doustnie. Kapsułki należy połykać, popijając dużą ilością wody. Stosowanie leku Gabacol wolno przerwać dopiero, gdy zaleci to lekarz.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Stosowanie większych niż zalecane dawek może spowodować zwiększenie liczby działań niepożądanych, w tym utratę przytomności, zawroty głowy, podwójne widzenie, niewyraźną mowę, senność oraz biegunkę. W przypadku zażycia większej dawki leku Gabacol niż zalecana, należy niezwłocznie wezwać lekarza lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR). W takiej sytuacji należy również zabrać ze sobą wszystkie pozostałe kapsułki, opakowanie oraz ulotkę, by personel szpitala od razu wiedział, jaki lek został przyjęty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gabacol – czy mogę spożywać alkohol?

Gabacol można przyjmować niezależnie od posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gabacol w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Leku Gabacol nie należy przyjmować w ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji. Choć nie przeprowadzono specyficznych badań nad stosowaniem gabapentyny u kobiet w ciąży, istnieją doniesienia, że inne leki stosowane w leczeniu padaczki zwiększają ryzyko uszkodzenia rozwijającego się dziecka, szczególnie w przypadku jednoczesnego stosowania kilku leków przeciwpadaczkowych. Zawsze, kiedy jest to możliwe, ale wyłącznie w porozumieniu z lekarzem, kobiety w ciąży powinny przyjmować jeden lek przeciwpadaczkowy. W przypadku zajścia w ciążę, podejrzenia ciąży lub planowania ciąży podczas przyjmowania leku Gabacol, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie należy nagle zaprzestawać przyjmowania leku, gdyż może to prowadzić do pojawienia się napadów drgawkowych z odstawienia, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla kobiety w ciąży, jak i jej dziecka.

Karmienie piersią
Gabapentyna, substancja czynna leku Gabacol przenika do mleka ludzkiego. Ponieważ nie wiadomo, jaki wpływ ma ona na karmione piersią dziecko, nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku Gabacol.

Ulotka Gabacol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Gabacol - 400 mg, Kapsułki twarde (Gabapentinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Gabacol - 400 mg, Kapsułki twarde (Gabapentinum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 2 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
100%
Fatalny
0%

2 komentarze do “Gabacol”

  1. ★★☆☆☆

    Podczas stosowania leku Gabacol zaobserwowałam u siebie niepokojące działanie uboczne w postaci znacznych obrzęków. Moje ciało zaczęło nadmiernie puchnąć, co bardzo negatywnie wpłynęło na mój wygląd i samopoczucie. Choć lek ten jest standardowo stosowany w leczeniu padaczki, ja przyjmowałam go z powodu zwyrodnienia. Ze względu na te nieprzyjemne efekty uboczne zdecydowałam się na odstawienie preparatu. Uważam, że uważna obserwacja reakcji własnego organizmu na przyjmowane leki jest niezwykle istotna i może pomóc w podjęciu właściwych decyzji dotyczących terapii. W moim przypadku ta samoobserwacja okazała się kluczowa dla identyfikacji problemu.

    Odpowiedz
  2. ★★☆☆☆

    Moja córka przyjmuje obecnie złożoną terapię przeciwbólową składającą się z Gabacolu 300 mg (jedna dawka wieczorna) oraz Gabapentinu Teva 100 mg (dwie dawki dziennie) z powodu przewlekłego zapalenia nerwu trójdzielnego. Choć po trzech latach intensywnych poszukiwań właściwej diagnozy wreszcie udało się wyeliminować dokuczliwe bóle oczodołów, terapia niestety wiąże się z szeregiem uciążliwych skutków ubocznych. Pacjentka odczuwa dyskomfort w jamie brzusznej, któremu towarzyszy uczucie rozpierania narządów wewnętrznych. Dodatkowo zaobserwowałam u córki znaczące pogorszenie koncentracji oraz nasilone wypadanie włosów. Lekarz prowadzący uprzedził nas, że utrata włosów może przypominać intensywnością proces występujący podczas chemioterapii. Jest to szczególnie frustrujące, zważywszy na fakt, że przez trzy lata konsultowaliśmy problem u najlepszych specjalistów w mieście – zarówno okulistów, jak i laryngologów, jednak żaden z nich nie potrafił postawić prawidłowej diagnozy. Zastanawiam się nad zasadnością stosowania leków o tak poważnych działaniach niepożądanych w terapii zapalenia nerwu trójdzielnego, mimo ich niewątpliwej skuteczności przeciwbólowej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz