Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Ipsen Consumer HealthCare |
Kod ATC | A06AD |
Procedura | DCP |
Substancja | Bezwodny siarczan sodu, Siarczan potasu, Siedmiowodny siarczan magnezu |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Eziclen?
Lek Eziclen zawiera trzy różne substancje czynne, noszące nazwy: sodu siarczan, magnezu siarczan oraz potasu siarczan.Lek stosuje się u osób dorosłych w celu oczyszczenia jelita przed badaniem medycznym lub zabiegiem chirurgicznym jelita.
Lek nie jest lekiem przeciw zaparciom. Lek należy przed zastosowaniem rozcieńczyć wodą.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Eziclen, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Eziclen – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Eziclen – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Eziclen w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Eziclen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Eziclen, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi są: sodu siarczan bezwodny, magnezu siarczan siedmiowodny oraz potasu siarczan. Każda butelka o zawartości około 176 ml koncentratu zawiera 17,510 g sodu siarczanu bezwodnego, 3,276 g magnezu siarczanu siedmiowodnego oraz 3,130 g potasu siarczanu.
Pozostałe składniki to sodu benzoesan (E 211), kwas cytrynowy bezwodny, sukraloza, kwas jabłkowy, woda oczyszczona oraz aromat koktajlu owocowego [mieszanina aromatów pochodzenia naturalnego i aromatów syntetycznych, glikol propylenowy (E 1520), alkohol etylowy, kwas octowy oraz kwas benzoesowy (E 210)].
Dawkowanie preparatu Eziclen – jak stosować ten lek?
Lek ten należy zawsze przyjmować zgodnie z opisem podanym w ulotce dla pacjenta lub z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Stosowanie leku
• Lek ten należy przyjmować doustnie.
• W przeddzień badania lub zabiegu można spożyć lekkie śniadanie. Po śniadaniu przyjmować należy wyłącznie czyste płyny na obiad, kolację i wszelkie inne posiłki, do czasu wykonania badania lub zabiegu. Nie należy spożywać napojów o czerwonym lub purpurowym zabarwieniu, mleka ani napojów alkoholowych.
• Lek Eziclen dostarczany jest w 2 butelkach zapakowanych w pudełko z kubkiem do rozcieńczenia i podania leku. Wszystkie te elementy są potrzebne do podania leku.
• Nie należy spożywać zawartości obu butelek jednocześnie.
• Nie należy spożywać zawartości butelek przed ich rozcieńczeniem.
• Nie należy zapominać o wypiciu dodatkowej ilości wody lub dopuszczonych czystych płynów.
• Lekarz przekaże pacjentowi formularz do wpisania godziny rozpoczęcia leczenia oraz ilości przyjętych płynów w czasie przygotowawczego oczyszczania jelita.
Należy ściśle przestrzegać zaleceń i przyjmować tyle wody lub czystych płynów, ile potrzeba, aby nie odwodnić organizmu.
• „Czyste płyny” to woda, herbata lub kawa (bez mleka lub śmietanki beznabiałowej), napoje gazowane lub niegazowane, przecedzone soki owocowe bez miąższu (innej barwy niż czerwona lub purpurowa), czysta zupa lub zupa przecedzona w celu usunięcia z niej wszelkich stałych elementów.
Nie należy spożywać napojów alkoholowych.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent uważa, że przyjął zbyt dużą dawkę leku Eziclen lub nie rozcieńczył leku zgodnie z zaleceniem, bądź nie wypił wystarczającej dodatkowej ilości wody, należy poinformować lekarza i spożyć wystarczającą ilość wody lub czystych płynów, aby zapobiec odwodnieniu organizmu.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Eziclen – czy mogę spożywać alkohol?
W przeddzień badania lub zabiegu można spożyć lekkie śniadanie. Po śniadaniu przyjmować należy wyłącznie czyste płyny na obiad, kolację i wszelkie inne posiłki, do czasu wykonania badania lub zabiegu. Nie należy spożywać napojów o czerwonym lub purpurowym zabarwieniu, mleka ani napojów alkoholowych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Eziclen w okresie ciąży i karmienia piersią?
W ciąży lub w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
W okresie karmienia piersią nie należy karmić dziecka w ciągu 48 godzin od przyjęcia drugiej dawki leku Eziclen.
Ulotka Eziclen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Eziclen - (17,51 g + 3,276 g + 3,13 g)/butelkę, Koncentrat do sporządzania roztworu doustnego (Natrii sulfas anhydricus + Magnesii sulfas heptahydricus + Kalii sulfas) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Eziclen - (17,51 g + 3,276 g + 3,13 g)/butelkę, Koncentrat do sporządzania roztworu doustnego (Natrii sulfas anhydricus + Magnesii sulfas heptahydricus + Kalii sulfas) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Stosowałam Eziclen jako preparat przygotowujący do kolonoskopii i jestem bardzo zadowolona z jego działania. Początkowo miałam spore obawy po przeczytaniu różnych opinii w internecie, jednak moje doświadczenie okazało się naprawdę pozytywne. Pierwszą dawkę preparatu przyjęłam o godzinie 17:00. Smak był całkiem znośny – słodko-owocowy z delikatną goryczką, która pojawiła się mniej więcej w połowie porcji. Na spokojne wypicie pierwszej dawki poświęciłam około 40 minut. Drugą porcję przyjęłam o 4:00 rano, ponieważ badanie miałam zaplanowane na wczesne godziny poranne. Preparat zadziałał skutecznie i zgodnie z przeznaczeniem. Co istotne, nie wystąpiły u mnie żadne nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak mdłości czy zawroty głowy. Jedynym efektem były regularne wizyty w toalecie, co jest normalnym działaniem środka przeczyszczającego. Eziclen sprawdził się znakomicie jako preparat oczyszczający przed kolonoskopią – skutecznie oczyścił jelita, a przy tym był stosunkowo łatwy do przyjęcia. Z czystym sumieniem mogę polecić ten preparat innym pacjentom przygotowującym się do badania kolonoskopowego.
Chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem ze stosowania preparatu Eziclen. Lek ma charakterystyczny słono-gorzkawy smak z delikatną nutą owocową, choć jego zapach jest dość nietypowy i trudny do określenia. Co najważniejsze – preparat okazał się bardzo skuteczny i relatywnie łatwy do przyjęcia. Rozpoczęłam kurację o godzinie 19:00 i już po pierwszej dawce zauważyłam działanie przeczyszczające. Po drugiej dawce, do godziny 23:00, preparat zadziałał w pełni, co pozwoliło mi na spokojny nocny wypoczynek. Ostatnie, już bardzo łagodne działanie preparatu odczułam około godziny 6:00 rano. Największą zaletą jest uczucie lekkości i całkowitego oczyszczenia jelit po zakończonym działaniu leku. Wbrew moim wcześniejszym obawom, cały proces był znacznie mniej nieprzyjemny niż się spodziewałam.
Chciałabym opisać moje trudne doświadczenie ze stosowaniem preparatu Eziclen. Przyjmowanie tego leku okazało się dla mnie bardzo uciążliwe – każda porcja preparatu wymagała popijania czystą wodą ze względu na jego nieprzyjemny smak i konsystencję. Szczególnie nieprzyjemna była noc podczas kuracji, gdy intensywny, nieprzyjemny zapach leku utrzymywał się w pomieszczeniu, a ze względu na niską temperaturę (-10°C) nie mogłam przewietrzyć mieszkania. Następnego dnia rano, przy przyjmowaniu drugiej dawki, doświadczałam silnych odruchów wymiotnych, które starałam się łagodzić małymi łykami soku pomarańczowego. Obecnie nawet po wypiciu zwykłej wody muszę natychmiast udać się do łazienki. Mimo tych niedogodności, kuracja jest do zniesienia, choć w moim osobistym odczuciu preparat Fortrans, który stosowałam wcześniej, był lepiej tolerowany przez mój organizm.
Z mojego doświadczenia mogę jednoznacznie stwierdzić, że Fortrans znacząco przewyższa Eziclen pod względem smaku i przyjemności stosowania. Eziclen charakteryzuje się bardzo nieprzyjemnym, intensywnie perfumowanym smakiem i zapachem, który znacznie utrudnia jego przyjmowanie. Aromat przypomina mocno skoncentrowane perfumy, co sprawia, że preparat jest wyjątkowo trudny do wypicia. Zdecydowanie polecam rozważenie Fortransu jako alternatywy przy przygotowaniu do badań.
Smak preparatu jest specyficzny – połączenie nut słonych, gorzkawych i owocowych. Przyjmowanie wymaga pewnej determinacji, ale jest możliwe przy szybkim przełykaniu. Efekt działania pojawił się stosunkowo szybko, bo już po około godzinie. W ciągu pierwszych 4 godzin występowały częste wizyty w toalecie, po czym sytuacja się ustabilizowała, co pozwoliło na spokojny, nieprzerwany sen. Następnego dnia powtórzyłam dawkę, jednak tym razem organizm zareagował nieco inaczej – pojawiły się odruchy wymiotne. Mimo że po około godzinie preparat został zwrócony, zdążył częściowo zadziałać, o czym świadczyła zwiększona diureza po każdorazowym przyjęciu płynów. Warto zaznaczyć, że mimo pewnych niedogodności związanych z przyjmowaniem, preparat spełnił swoją funkcję oczyszczającą.
Zwracam się z prośbą o poradę dotyczącą stosowania leku Eziclen w mojej szczególnej sytuacji. Jako osoba z kolostomią, otrzymałam zalecenie stosowania tego preparatu w delikatnym rozcieńczeniu w celu złagodzenia problemów z zaparciami. Jednakże, analizując informacje o leku, natknęłam się na zastrzeżenie dotyczące przechowywania roztworu po rozcieńczeniu. Chciałabym dowiedzieć się, jakie są przyczyny tego ograniczenia? Czy ktoś z podobnymi doświadczeniami mógłby podzielić się swoją opinią na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania Eziclenu w przypadku pacjentów z kolostomią?
Preparat Eziclen charakteryzuje się bardzo specyficznym, mało przyjemnym zapachem, który przypomina zapach środków sanitarnych stosowanych w toaletach przenośnych. Jest to dość istotna informacja dla osób planujących jego przyjmowanie, ponieważ aromat leku może wpływać na komfort podczas terapii. Mimo to należy pamiętać, że skuteczność preparatu nie jest związana z jego właściwościami zapachowymi.
Chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem z preparatem Eziclen, który stosowałam w ramach przygotowania do kolonoskopii. Po zastosowaniu się do zaleceń dietetycznych, rozpoczęłam przyjmowanie preparatu zgodnie z instrukcją – pierwsza dawka o godzinie 14:00, z planowaną drugą dawką o 20:00.
Reakcja na preparat pojawiła się już po około 15 minutach od przyjęcia pierwszej butelki. Początkowo wydawało się, że wszystko przebiega prawidłowo, jednak po kolejnych kilku minutach sytuacja stała się bardzo trudna. Doświadczyłam niezwykle intensywnej biegunki – między godziną 14:15 a 20:00 musiałam korzystać z toalety około 30 razy. Stopniowo ewakuowane treści stały się całkowicie wodniste.
Dodatkowo wystąpiły bardzo nieprzyjemne objawy ogólnoustrojowe: silne osłabienie, intensywne pragnienie, znaczna suchość w jamie ustnej, dreszcze oraz bóle przypominające objawy grypowe. Sam preparat ma też bardzo nieprzyjemne właściwości organoleptyczne – jest słony i przypomina w smaku roztwór mydlin.
Ze względu na nasilenie objawów i znaczne osłabienie organizmu, zrezygnowałam z przyjęcia drugiej dawki preparatu, co niestety skutkowało koniecznością odwołania zaplanowanego badania kolonoskopowego. Przypuszczam, że mój organizm może wykazywać szczególną wrażliwość na składniki tego środka przeczyszczającego.
Muszę przyznać, że preparat Eziclen charakteryzuje się wyjątkowo nieprzyjemnym smakiem – zdecydowanie najbardziej nieznośnym, z jakim miałam do czynienia wśród wszystkich dotychczas przyjmowanych leków. Smak był na tyle trudny do zaakceptowania, że nie byłam w stanie wypić całej zalecanej dawki preparatu. Jednak mimo tych trudności z przyjmowaniem, należy podkreślić wysoką skuteczność leku. Działanie terapeutyczne okazało się bardzo dobre i spełniło swoją funkcję, co stanowi pewną rekompensatę za dyskomfort związany z jego aplikacją. W przyszłości warto byłoby rozważyć udoskonalenie formuły smakowej przy zachowaniu tej samej skuteczności działania.
Czy mógłby ktoś podzielić się szczegółowymi informacjami na temat smaku preparatu Eziclen? Interesuje mnie, czy ma on charakterystyczny posmak – słony, mdły, czy może gorzki? Informacja ta byłaby pomocna w lepszym przygotowaniu się do przyjęcia leku.
Muszę przyznać, że smak preparatu Eziclen jest wyjątkowo nieprzyjemny. Charakteryzuje się dziwną kombinacją słodko-słonego posmaku z dodatkiem perfumowanego aromatu, co tworzy naprawdę nieapetyczną mieszankę. Konsystencja i smak sprawiają, że przyjmowanie leku jest bardzo niekomfortowe. Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej nieprzyjemnych w smaku preparatów, jakie kiedykolwiek stosowałam.
W pełni podzielam opinię Katarzyny na temat preparatu Eziclen. Również przekonałam się, że jest to skuteczny środek do przygotowania jelita przed badaniem kolonoskopowym. Moje doświadczenia są bardzo podobne – preparat jest znacznie wygodniejszy w użyciu niż inne dostępne na rynku, a jego skuteczność jest satysfakcjonująca. Doceniam szczególnie mniejszą objętość płynu do wypicia w porównaniu z tradycyjnymi preparatami, co znacząco ułatwia przygotowanie do badania.
Z niepokojem oczekuję rozpoczęcia terapii preparatem Eziclen, które ma nastąpić za dwa tygodnie. Odczuwam pewien lęk związany z rozpoczęciem stosowania tego leku, szczególnie w kontekście potencjalnych skutków ubocznych i samego procesu leczenia. Mam nadzieję, że ktoś podzieli się swoimi doświadczeniami, które pomogą mi lepiej przygotować się do terapii.
Po zażyciu pierwszej dawki leku Eziclen o godzinie 22:00 doświadczam bardzo intensywnego działania przeczyszczającego. Od trzech godzin jestem zmuszona do ciągłego przebywania w łazience ze względu na silne działanie preparatu. Niepokoi mnie fakt, że druga dawka przewidziana jest na godzinę 13:00, a tego samego dnia czeka mnie jeszcze badanie zaplanowane na godzinę 19:00. Dodatkowo muszę pokonać trasę z Polic do Szczecina. Obawiam się, czy silne działanie leku nie utrudni mi dotarcia na miejsce badania. Mam nadzieję, że do tego czasu działanie preparatu osłabnie na tyle, żebym mogła bezpiecznie odbyć podróż i przystąpić do zaplanowanego badania.
Przyjmuję lek Eziclen i niestety pojawiły się u mnie niepokojące skutki uboczne w postaci wymiotów. Czy ktoś z przyjmujących ten preparat doświadczył podobnych dolegliwości? Zastanawiam się, czy w takiej sytuacji powinnam kontynuować przyjmowanie leku, czy może lepiej je przerwać? Byłabym wdzięczna za podzielenie się doświadczeniami w tej kwestii.
Z mojego doświadczenia z preparatem Eziclen mogę powiedzieć, że jest to stosunkowo łagodny środek przygotowujący do kolonoskopii, z umiarkowanym słonym posmakiem. Choć ten słony smak może wywoływać mdłości u bardziej wrażliwych osób, to i tak jest znacznie lepszą opcją niż Fortrans. Największą zaletą jest niewielka objętość preparatu do wypicia oraz mała ilość wymaganej do popicia wody.
Skuteczność oczyszczania jest bardzo dobra – jelito było idealnie przygotowane do badania, co zapewniło wysoką jakość obrazowania podczas kolonoskopii. Ważne jest jednak precyzyjne przestrzeganie godzin przyjmowania dawek w zależności od terminu badania. W moim przypadku kolonoskopia była wyznaczona na 17:00, więc zgodnie z zaleceniami przyjąłem pierwszą dawkę o 4:00 rano, a drugą o 10:00. Dzięki temu na 4 godziny przed badaniem byłem już w pełni przygotowany.
Jedyną niedogodnością było to, że cały dzień spędziłem w łazience, ale przynajmniej nie musiałem poświęcać na to poprzedniej nocy. Warto zaznaczyć, że samo przygotowanie to jedno, a kolonoskopia to już zupełnie inna kwestia.
Chcę podzielić się szczegółowym opisem mojego doświadczenia z lekiem, ponieważ nie znalazłam podobnych relacji. Dawkę rozłożyłam na dwa dni:
Dzień pierwszy:
– Normalne śniadanie, na obiad rosół z makaronem, później tylko płyny
– O 17:00 pierwsza butelka + 4 litry wody
– 4 wizyty w toalecie, mniej więcej co godzinę
– Odczuwalne ruchy w jelitach, ale noc spokojna
– Rano jeszcze jedna wizyta w toalecie
Dzień drugi:
– Tylko woda
– Druga butelka Eziclenu + 4 litry wody
– 3 wizyty w toalecie, wydalana głównie czysta woda w małych ilościach
– Poziom oczyszczenia oceniam na 9/10
Wbrew opiniom o 20 wizytach w toalecie, lek działał łagodnie ale skutecznie. Smak przypomina syrop przeciwkaszlowy. Dawka 0,5 litra do wypicia w ciągu godziny jest komfortowa. Zdecydowanie polecam ten preparat.
Przyjmuję preparat w wersji o smaku wiśniowym. Muszę przyznać, że aromat nie jest idealny i początkowo wydawał mi się dość specyficzny, jednak po dokładniejszym zapoznaniu się z produktem stwierdziłem, że jest całkiem akceptowalny. Smak również nie należy do najbardziej wyrazistych, ale biorąc pod uwagę, że jest to lek, a nie napój, można go spokojnie tolerować. Warto zaznaczyć, że skuteczność działania w pełni rekompensuje te drobne niedogodności związane z walorami smakowymi. Po kilku dawkach człowiek przyzwyczaja się zarówno do zapachu, jak i smaku. Zdecydowanie nie jest to coś, co powinno zniechęcać do stosowania tego skutecznego preparatu. Polecam skupić się na efektach terapeutycznych, które są naprawdę zadowalające, a nie na chwilowym dyskomforcie związanym z przyjmowaniem leku.
Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem ze stosowania preparatu Eziclen. Niestety, muszę przyznać, że przyjmowanie tego leku okazało się dla mnie wyjątkowo trudne ze względu na jego bardzo nieprzyjemny smak i konsystencję. Każda próba wypicia wywoływała u mnie silny odruch wymiotny, co znacząco utrudniało przeprowadzenie zaleconej terapii. Mimo że rozumiem medyczną konieczność stosowania tego preparatu przed badaniami diagnostycznymi, uważam, że producent powinien popracować nad poprawą jego właściwości organoleptycznych. Być może warto rozważyć konsultację z lekarzem w sprawie alternatywnych preparatów o podobnym działaniu, ale lepszej tolerancji.
Z przyjemnością podzielę się moimi bardzo pozytywnymi doświadczeniami ze stosowaniem preparatu Eziclen. Ten środek przeczyszczający ma zaskakująco przyjemny smak, co znacząco ułatwia jego przyjmowanie przed badaniem kolonoskopowym. Co najistotniejsze, preparat wykazał niezwykłą skuteczność w oczyszczaniu jelita grubego, co zostało potwierdzone przez lekarza prowadzącego podczas badania. Jelito było perfekcyjnie przygotowane, co umożliwiło przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. Zdecydowanie rekomenduję Eziclen jako skuteczny i komfortowy w użyciu preparat do przygotowania jelita przed kolonoskopią.