Enzepi

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaTrzustka wieprzowa

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Enzepi?

Lek Enzepi jest stosowany w terapii zastępczej enzymami trzustkowymi u osób, których organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości enzymów umożliwiających trawienie pokarmu.

Lek Enzepi zawiera mieszaninę naturalnych enzymów trawiennych wykorzystywanych do trawienia pokarmu. Zalicza się do nich: lipazę do trawienia tłuszczów, proteazę do trawienia białek i amylazę do trawienia węglowodanów. Enzymy są pozyskiwane z trzustek wieprzowych.

Lek Enzepi jest przeznaczony do stosowania u dorosłych, młodzieży, dzieci i niemowląt z zewnątrzwydzielniczą niewydolnością trzustki, chorobą, która zmniejsza zdolność organizmu do rozkładania i trawienia pokarmu.

Jaki jest skład Enzepi, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest sproszkowana trzustka wieprzowa.

Enzepi 5000 jednostek, kapsułki dojelitowe twarde
Jedna kapsułka zawiera 39,8 mg sproszkowanej trzustki wieprzowej o aktywności enzymatycznej:
– lipazy: 5000 jednostek*
– amylazy: nie mniej niż 1600 jednostek*
– proteazy: nie mniej niż 130 jednostek*

Enzepi 10 000 jednostek, kapsułki dojelitowe twarde
Jedna kapsułka zawiera 83,7 mg sproszkowanej trzustki wieprzowej o aktywności enzymatycznej:
– lipazy: 10 000 jednostek*
– amylazy: nie mniej niż 3200 jednostek*
– proteazy: nie mniej niż 270 jednostek*

Enzepi 25 000 jednostek, kapsułki dojelitowe twarde
Jedna kapsułka zawiera 209,3 mg sproszkowanej trzustki wieprzowej o aktywności enzymatycznej:
– lipazy: 25 000 jednostek*
– amylazy: nie mniej niż 4800 jednostek*
– proteazy: nie mniej niż 410 jednostek*

Enzepi 40 000 jednostek, kapsułki dojelitowe twarde
Jedna kapsułka zawiera 334,9 mg sproszkowanej trzustki wieprzowej o aktywności enzymatycznej:
– lipazy: 40 000 jednostek*
– amylazy: nie mniej niż 7800 jednostek*
– proteazy: nie mniej niż 650 jednostek*

* jednostka Ph. Eur.

– Pozostałe składniki to:

o Zawartość kapsułki: sodu kroskarmeloza, utwardzony olej rycynowy, krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, hypromelozy ftalan, talk, trietylu cytrynian.

o Otoczka kapsułki:
Enzepi 5000 jednostek: hypromeloza, karagen (E407), potasu chlorek, tytanu dwutlenek (E171), wosk Carnauba, woda.
Enzepi 10 000 jednostek: hypromeloza, karagen (E407), potasu chlorek, tytanu dwutlenek (E171), wosk Carnauba, woda, żelaza tlenek żółty (E172).
Enzepi 25 000 jednostek: hypromeloza, karagen (E407), potasu chlorek, tytanu dwutlenek (E171), wosk Carnauba, woda, żelaza tlenek żółty (E172), indygotyna (E132).
Enzepi 40 000 jednostek: hypromeloza, karagen (E407), potasu chlorek, tytanu dwutlenek (E171), wosk Carnauba, woda, indygotyna (E132).

o Tusz do nadruku: szelak, glikol propylenowy, indygotyna (E132).

Dawkowanie preparatu Enzepi – jak stosować ten lek?

Dawka mierzona jest w „jednostkach lipazy”.

Lekarz dobierze dawkę odpowiednią dla pacjenta, która będzie zależała od:
– nasilenia choroby
– ilości tłuszczu w kale
– stosowanej diety
– masy ciała.

Dawkowanie leku Enzepi

Niemowlęta (poniżej 1 roku życia)
Zalecana dawka początkowa u niemowląt poniżej 1 roku życia wynosi 5000 jednostek lipazy na 120 ml mleka modyfikowanego lub mleka ludzkiego.

Dzieci (w wieku od 1 roku życia do 4 lat)
Zalecana dawka początkowa u dzieci w wieku od 1 roku do 4 lat wynosi 1000 jednostek lipazy na kilogram masy ciała, przyjmowanych podczas każdego posiłku.

Dzieci (powyżej 4 roku życia), młodzież i dorośli (w tym pacjenci w podeszłym wieku)
Zalecana dawka początkowa u dzieci w wieku powyżej 4 lat, młodzieży (w wieku od 12 do 18 lat) i dorosłych wynosi 500 jednostek lipazy na kilogram masy ciała na posiłek. Jeśli lekarz zaleci zwiększenie ilości przyjmowanych kapsułek każdego dnia, ilość kapsułek należy zwiększać powoli w ciągu kilku dni. Jeśli utrzymują się stolce tłuszczowe (cuchnące, luźne, oleiste, jasne stolce) lub inne dolegliwości ze strony żołądka lub jelit (objawy żołądkowo-jelitowe), należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może być konieczne dostosowanie dawki.

Nie przyjmować więcej kapsułek na dobę niż zalecił lekarz (całkowita dawka dobowa). W zależności od przyjmowanej mocy leku Enzepi, lekarz poinformuje pacjenta, ile kapsułek należy przyjmować podczas każdego posiłku lub przekąski.

Całkowita dawka dobowa nie powinna być większa niż 2500 jednostek lipazy na kilogram masy ciała na posiłek (lub 10 000 jednostek lipazy na kilogram masy ciała na dobę).

Jak przyjmować lek Enzepi

Dzieci (powyżej 1 roku życia), młodzież i dorośli
Lek Enzepi należy zawsze przyjmować podczas posiłku lub przekąski. Kapsułki należy połknąć w całości i popić wodą lub sokiem. Jeśli pacjent spożywa wiele posiłków lub przekąsek w ciągu doby, należy zachować ostrożność, aby nie przekroczyć całkowitej dawki dobowej leku Enzepi.

Jeśli połykanie kapsułek leku Enzepi sprawia trudności, należy ostrożnie otworzyć kapsułkę i wymieszać jej zawartość (granulki) z niewielką ilością kwaśnego pokarmu, np. musu owocowego (jabłkowego, gruszkowego), jogurtu lub soku (pomarańczowego, ananasowego, jabłkowego). Nie mieszać granulek leku Enzepi z wodą, mlekiem, mlekiem ludzkim, mlekiem modyfikowanym, mlekiem smakowym lub gorącym pokarmem. Należy zapytać lekarza o inne rodzaje pokarmu, z którymi można mieszać granulki leku Enzepi.

Po wymieszaniu granulek leku Enzepi z pokarmem należy natychmiast połknąć mieszaninę lub podać ją dziecku i popić wodą lub sokiem. Należy upewnić się, że mieszanina leku i pokarmu została całkowicie połknięta i że w jamie ustnej nie pozostały żadne granulki.

Nie przechowywać mieszaniny leku Enzepi z pokarmem.

Nie należy rozgniatać ani gryźć kapsułek leku Enzepi lub zawartego w nich granulatu, oraz nie należy przetrzymywać kapsułek lub zawartego w nich granulatu w jamie ustnej lub w jamie ustnej dziecka. Rozgniatanie, gryzienie lub przetrzymywanie kapsułek leku Enzepi w jamie ustnej lub w jamie ustnej dziecka, może spowodować podrażnienie jamy ustnej lub jamy ustnej dziecka, lub zmienić działanie leku Enzepi.

Niemowlęta (poniżej 1 roku życia)
U niemowląt poniżej 1 roku życia lek Enzepi należy podawać bezpośrednio przed karmieniem mlekiem modyfikowanym lub mlekiem ludzkim. Nie mieszać zawartości kapsułki bezpośrednio z mlekiem modyfikowanym lub mlekiem ludzkim. Ostrożnie otworzyć kapsułkę i wymieszać granulki z niewielką ilością kwaśnego pokarmu (patrz powyżej). Jeśli granulki leku Enzepi zostały wymieszane z pokarmem, mieszaninę leku i pokarmu należy natychmiast podać dziecku i nie przechowywać leku Enzepi wymieszanego z pokarmem. Dziecko powinno spożyć całą mieszaninę pokarmu, a następnie wypić wystarczającą ilość płynu, aby połknąć cały lek.

Można również wsypać granulki bezpośrednio do jamy ustnej dziecka. Należy natychmiast podać dziecku do popicia mleko, mleko modyfikowane lub mleko ludzkie, aby upewnić się, że lek został całkowicie połknięty i że żadne granulki nie pozostały w jamie ustnej dziecka.

Należy zajrzeć do jamy ustnej dziecka, aby upewnić się, że cały lek został połknięty

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Enzepi należy wypić dużo wody i jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Enzepi – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń. Szczegółowo opisane w punkcie „DAWKOWANIE LEKU [php function=6]”

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Enzepi w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią, lub jeśli jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie wiadomo, czy lek Enzepi przenika do mleka ludzkiego. Pacjentka i lekarz powinni wspólnie zdecydować, czy pacjentka będzie przyjmować lek Enzepi, czy karmić piersią.

Nie wiadomo, czy lek Enzepi wpływa na zdolność do zajścia w ciążę lub czy jest szkodliwy dla nienarodzonego dziecka.

Ulotka Enzepi – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Enzepi przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Enzepi m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Enzepi w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Enzepi - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Enzepi? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz