Entocort

Podmiot odpowiedzialnyTillotts Pharma GmbH
Kod ATCA07EA06
ProceduraNAR
SubstancjaBudezonid

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Entocort?

Budezonid, substancja czynna leku Entocort, należy do grupy leków nazywanych glikokortykosteroidami. Dokładny mechanizm działania glikokortykosteroidów w leczeniu choroby Crohna nie jest w pełni poznany. Prawdopodobnie polega na działaniu przeciwzapalnym.

Lek Entocort wykazuje działanie miejscowe.

Wskazaniem do stosowania jest choroba Crohna o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu obejmująca jelito kręte i (lub) okrężnicę wstępującą.

Jaki jest skład Entocort, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest budezonid. Jedna kapsułka zawiera 3 mg budezonidu.

Pozostałe składniki leku to: etyloceluloza, tributylu acetylocytrynian, kopolimer kwasu metakrylowego typu C, trietylu cytrynian, środek przeciwpieniący, polisorbat 80, talk, peletki cukrowe (sacharoza + skrobia kukurydziana), żelatyna, sodu laurylosiarczan, olej jadalny, krzemu dwutlenek koloidalny, żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek czarny (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171). Skład atramentu do napisu na kapsułkach: szelak, żelaza tlenek czarny, lecytyna sojowa, silikon, potasu wodorotlenek, amonu wodorotlenek.

Dawkowanie preparatu Entocort – jak stosować ten lek?

Lek Entocort należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Dawka leku Entocort jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta.
Kapsułki leku Entocort należy połknąć w całości i popić wodą. Nie należy ich ani żuć, ani kruszyć.
Pacjenci, którzy mogą mieć trudności z połknięciem kapsułki w całości mogą ją otworzyć i po delikatnym wymieszaniu jej zawartości z łyżką stołową soku jabłkowego, wypić.

Najczęściej zalecane dawkowanie u dorosłych
Leczenie w razie zaostrzenia się objawów choroby: zalecana dawka wynosi 9 mg (3 kapsułki) raz na dobę. W większości przypadków taka dawka leku jest stosowana do 8 tygodni.
Leczenie długotrwałe: zalecana dawka wynosi 6 mg na dobę (2 kapsułki). Zależnie od nasilenia objawów choroby lekarz
może zmienić dawkę leku Entocort.
Nie należy przerywać zażywania preparatu bez kontaktu z lekarzem, nawet jeżeli objawy choroby ustąpią lub zmniejszą się.

Dzieci
Zalecana dawka dobowa w łagodnym lub umiarkowanym nasileniu choroby Crohna u dzieci w wieku 8 lat lub starszych i masie ciała powyżej 25 kg wynosi 9 mg (3 kapsułki). Lek można stosować w tej dawce nie dłużej niż 8 tygodni. Pełny skutek leczniczy jest zwykle osiągany w ciągu 2 do 4 tygodni.
Nie ma doświadczeń w stosowaniu leku Entocort w czasie dłuższym niż 12 tygodni.

Pacjenci w podeszłym wieku
Zaleca się stosować w takich samych dawkach jak u pacjentów dorosłych. Doświadczenia kliniczne ze stosowaniem leku Entocort u pacjentów w wieku podeszłym są jednak ograniczone.
Uwaga. Jeżeli Entocort zastępuje dotychczas stosowany inny lek zawierający glikokortykosteroid (np. prednizon, prednizolon lub metyloprednizolon), mogą nawrócić objawy, które już wcześniej występowały, np. wysypka, bóle mięśniowe, bóle stawów. Jeżeli wystąpi jeden z wymienionych objawów lub pojawią się nowe objawy, takie jak ból głowy, zmęczenie, nudności lub wymioty, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
W celu prawidłowego zastąpienia prednizolonu u pacjentów zależnych od steroidów zaleca się dawkę 6 mg (2 kapsułki) raz dziennie. Po rozpoczęciu podawania leku Entocort kapsułki należy stopniowo zmniejszać dawkę prednizolonu aż do całkowitego zaprzestania.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zawsze należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Jeżeli lek Entocort został zażyty jednorazowo w dawce większej niż zalecona, nie powinny wystąpić żadne niepokojące objawy. Jeśli Entocort jest zażywany długotrwale (miesiąc lub dłużej) w dawce większej niż zalecona, mogą wystąpić działania niepożądane (patrz: „Możliwe działania niepożądane”).

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Entocort – czy mogę spożywać alkohol?

Należy unikać picia soku grejpfrutowego lub jedzenia grejpfrutów podczas zażywania leku Entocort.
Grejpfruty zwiększają biodostępność budezonidu. Inne owoce nie mają takiego działania.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Entocort w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem leku Entocort należy się poradzić lekarza.
W okresie ciąży i karmienia piersią wszystkie leki należy stosować ostrożnie.
Jeśli kobieta leczona lekiem Entocort zajdzie w ciążę, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza.
Nie należy stosować leku Entocort u kobiet karmiących piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Ulotka Entocort – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Entocort przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Entocort - 3 mg, Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Budesonidum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Entocort m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Entocort - 3 mg, Kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde (Budesonidum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Entocort w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Entocort - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Entocort? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

7 komentarzy do “Entocort”

  1. Wziąłem ten lek, masakra, jestem słaby, mam bóle mięśni i stawów. Za dwa dni wizyta u mojego rodzinnego lekarza, zapytam się, czy brać, bo nie wiem, jak wytrzymam te 3 miesiące.

    Odpowiedz
  2. Mikroskopowe zapalenie jelita stwierdzone w kolonoskopii (objawy wcześniejsze – częste wodniste wypróżnienia – w okresach krytycznych 4-5 wypróżnień na dobę). Entocort (3 mg) biorę od ponad pół roku. Najpierw 3 kapsułki dziennie (pierwszy miesiąc), potem po dwie kapsułki (kolejny miesiąc), dalej jedna kapsułka miesięcznie. Teraz powtórne dawkowanie na 2 miesiące po jednej kapsułce. – Postęp (mniej wypróżnień) zaznaczył się po ok. dwóch tygodniach od momentu pierwszej dawki. Na dzień dzisiejszy stabilizacja wypróżnień (jeden raz dziennie i konsystencja stolców bardziej gęsta – zwykle w postaci gęstej papki). Dodam, że mam do usunięcia woreczek żółciowy (liczne złogi) – termin operacji na początku maja (2021 r.) jeśli jakiś wirus nie namiesza. Co dalej – zobaczymy…

    Odpowiedz
    • Również choruję na mikroskopowe limfocytarne zapalenie jelit. To już moje drugie podejście z tym lekiem. Niestety po odstawieniu sterydu wszystko wraca i to ze zdwojoną siłą. Poza tym są dolegliwości odstawienne. Nie leczy, ale pomaga na jakiś czas, jeśli chcesz odpocząć od choroby. Niemniej jednak trzeba szukać innego rozwiązania.

      Odpowiedz
  3. Choruje od roku . Od 10 dni przyjmuję Entocort. Jest pewna poprawa. Rzadziej się wypróżniam. Mam apetyt. Utrzymują się słabe bóle brzucha. Czekam , co będzie dalej. Najbardziej niepokoi mnie to, jak długo mam lek stosować by uniknąć skutków ubocznych

    Odpowiedz

Dodaj komentarz