Alkindi

Alkindi to lek, który zawiera syntetyczny analog hormonu produkowanego przez korę nadnerczy – hydrokortyzon. Jest to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergiczny, przeciwwstrząsowy i immunosupresyjny. Stosowany jest w leczeniu różnych stanów zapalnych skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry, liszaj rumieniowaty, rumień wielopostaciowy, liszaj płaski z nasilonym świądem, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca skóry owłosionej, łuszczyca zadawniona i świerzbiączka. Lek jest dostępny na receptę.

Althyxin

Althyxin to lek na receptę, którego substancją czynną jest lewotyroksyna, syntetyczny hormon tarczycy. Jest stosowany w leczeniu różnych zaburzeń i chorób tarczycy. Wskazania do stosowania obejmują leczenie łagodnego wola u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy, zapobieganie nawrotom wola po operacji, uzupełnianie niedoboru naturalnych hormonów tarczycy, gdy tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów, oraz hamowanie wzrostu guza u pacjentów z rakiem tarczycy.

Cinacalcet Accord

Cinacalcet Accord to lek kalcymimetyczny, który bezpośrednio obniża stężenie parathormonu. Jest dostępny na receptę. Lek jest stosowany w leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc u dorosłych i dzieci powyżej 3 lat poddawanych dializom z powodu schyłkowej niewydolności nerek, u których choroba nie jest odpowiednio kontrolowana za pomocą terapii standardowej. Cinacalcet Accord znajduje również zastosowanie w zmniejszaniu hiperkalcemii u dorosłych pacjentów z rakiem przytarczyc oraz u osób z pierwotną nadczynnością przytarczyc, u których ze względu na stężenie wapnia w surowicy krwi wskazana byłaby paratyreoidektomia (operacja usunięcia przytarczyc), ale u których wykonanie takiego zabiegu jest klinicznie niewłaściwe lub jest przeciwwskazane.

Cinacalcet Apotex

Cinacalcet Apotex to lek dostępny na receptę, który jest stosowany w leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z ciężką chorobą nerek, u których niezbędne są dializy oczyszczające krew z produktów przemiany materii. Jest również stosowany w celu zmniejszenia podwyższonego stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia) u pacjentów z rakiem przytarczyc oraz u pacjentów z pierwotną nadczynnością przytarczyc, u których nie jest możliwe wykonanie operacji usunięcia przytarczyc. Mechanizm działania leku polega na kontroli stężeń hormonu przytarczyc (PTH), wapnia i fosforu w organizmie.

Cinacalcet Aurovitas

Cinacalcet Aurovitas to lek na receptę dostępny w postaci tabletek powlekanych. Zawiera substancję czynną cynakalcet, który pomaga kontrolować stężenie hormonu przytarczyc (PTH), wapnia i fosforu w organizmie. Lek stosowany jest w terapii wtórnej nadczynności przytarczyc u osób dorosłych poddawanych dializom z powodu schyłkowej niewydolności nerek. Może być również stosowany u dzieci powyżej 3 lat z tą samą chorobą, której nie można odpowiednio kontrolować za pomocą standardowej terapii. Ponadto, lek jest stosowany w leczeniu hiperkalcemii u dorosłych z rakiem przytarczyc oraz u dorosłych z pierwotną nadczynnością przytarczyc, którzy nie mogą być poddani paratyreoidektomii.

Cinacalcet Medice

Cinacalcet Medice to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, którzy są leczeni dializą. Może być stosowany jako część terapii z zastosowaniem preparatów wiążących fosforany i (lub) witaminy D, jeśli jest to konieczne. Lek jest również stosowany do zmniejszania hiperkalcemii u pacjentów z rakiem przytarczyc oraz u pacjentów z pierwotną nadczynnością przytarczyc, u których ze względu na stężenie wapnia w surowicy krwi (według odpowiednich wytycznych dotyczących leczenia) wskazana byłaby paratyreoidektomia (operacja usunięcia przytarczyc), ale u których wykonanie takiego zabiegu jest klinicznie niewłaściwe lub jest przeciwwskazane.

Cinacalcet Mylan

Cinacalcet Mylan to lek, który jest kalcymimetykiem. Bezpośrednio zmniejsza stężenie parathormonu (PTH) poprzez zwiększenie wrażliwości receptora wapniowego na wapń pozakomórkowy. Zmniejszenie stężenia PTH powoduje zmniejszenie stężenia wapnia w surowicy. Lek jest wskazany do leczenia wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z krańcową niewydolnością nerek leczonych długotrwale dializą. Może być również wykorzystywany w terapii z użyciem preparatów wiążących fosforany i witaminę D. Jest dostępny na receptę.

Cinacalcet Reddy

Cinacalcet Reddy to lek kalcymimetyczny, który działa poprzez bezpośrednie zmniejszenie stężenia parathormonu (PTH), zwiększając wrażliwość receptora wapniowego na wapń pozakomórkowy. Zmniejszenie stężenia PTH prowadzi do zmniejszenia stężenia wapnia we krwi. Lek jest stosowany w leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z zaawansowaną niewydolnością nerek, leczonych długotrwałą dializą. Może być również stosowany w terapii z użyciem preparatów wiążących fosforany i witaminę D. Ponadto, znajduje zastosowanie w zmniejszaniu hiperkalcemii u dorosłych chorych na raka przytarczyc lub z pierwotną nadczynnością przytarczyc, u których paratyreoidektomia jest wskazana, ale niemożliwa ze względów klinicznych. Cinacalcet Reddy jest dostępny na receptę.

Cinacalcet Teva

Cinacalcet Teva to lek, który jest dostępny na receptę. Jest to lek kalcymimetyczny, który działa poprzez bezpośrednie zmniejszanie stężenia parathormonu (PTH), zwiększając wrażliwość receptora wapniowego na wapń pozakomórkowy. Zmniejszenie stężenia PTH powoduje zmniejszenie stężenia wapnia w surowicy. Wskazany jest do stosowania w leczeniu wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z końcową niewydolnością nerek leczonych długotrwałą dializą. Może być również stosowany w terapii z użyciem preparatów wiążących fosforany i witaminę D. Znajduje zastosowanie w zmniejszaniu hiperkalcemii u dorosłych chorych na raka przytarczyc lub z pierwotną nadczynnością przytarczyc, u których paratyreoidektomia jest wskazana, ale niemożliwa ze względów klinicznych.

Eferox

Eferox to lek zawierający lewotyroksynę sodową, syntetyczną formę hormonu tarczycy – tyroksyny. Jest stosowany w celu uzupełnienia niedoboru hormonu tarczycy we wszystkich postaciach niedoczynności tarczycy, znanym jako hipotyroidyzm. Wskazania do stosowania obejmują wrodzoną niedoczynność tarczycy u niemowląt oraz nabytą niedoczynność tarczycy u dzieci, młodzieży i dorosłych. Eferox jest lekiem na receptę.

Eltroxin

Eltroxin to lek na receptę, którego substancją czynną jest lewotyroksyna sodowa (Levothyroxinum natricum). Jest to syntetyczny hormon tarczycy, który wpływa na wiele funkcji organizmu, głównie związanych ze wzrostem i przemianą materii. Stosowany jest w leczeniu niedoczynności tarczycy, stanu, w którym tarczyca nie wytwarza odpowiedniej ilości tyroksyny. Dawkowanie leku ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta.

Encorton

Encorton to lek o silnym działaniu przeciwzapalnym, który hamuje rozwój objawów zapalenia nie wpływając na jego przyczynę. Powoduje zmniejszenie rozszerzalności i przepuszczalności naczyń włosowatych, co prowadzi do zahamowania tworzenia obrzęków. Lek ten działa immunosupresyjnie poprzez hamowanie komórkowych reakcji immunologicznych. Jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania Encortonu są bardzo szerokie, obejmują między innymi: choroby układu krwiotwórczego, choroby nowotworowe, zespół nerczycowy, choroby neurologiczne, choroby oka, choroby układu oddechowego, choroby reumatyczne, choroby układu endokrynnego, ciężkie postacie chorób alergicznych, kolagenozy, ciężkie postacie chorób skóry oraz przewlekłe choroby przewodu pokarmowego.

Euthyrox N

Euthyrox N to lek zawierający lewotyroksynę sodową, syntetyczny hormon tarczycy, który jest stosowany do leczenia chorób i zaburzeń czynności tarczycy. Ma on takie samo działanie jak hormony tarczycy występujące naturalnie w organizmie. Stosuje się go w przypadku braku lub niedoboru naturalnych hormonów tarczycy, w niedoczynności tarczycy, w niektórych postaciach guzów tarczycy, w stanach po operacyjnym usunięciu tarczycy, w zapaleniu tarczycy. Lek jest dostępny na receptę.

Iodopol

Iodopol to radiofarmaceutyk, który zawiera promieniotwórczy izotop jodu-131. Jest stosowany w leczeniu zamkniętym, co oznacza, że jest podawany pacjentom w specjalistycznych ośrodkach medycznych. Lek ten jest używany do diagnostyki i leczenia chorób tarczycy, takich jak nadczynność tarczycy, wole guzkowe oraz zróżnicowany rak tarczycy. Jest dostępny na receptę.

Jodek sodu Na131I POLATOM, kapsułki do terapii

Jodek sodu Na131I POLATOM to radiofarmaceutyk w postaci kapsułek do terapii, który zawiera substancję czynną jodek sodu. Jest stosowany w leczeniu chorób tarczycy, takich jak nadczynność tarczycy, wola guzowatego tarczycy, choroba Gravesa-Basedowa, guzek autonomiczny, choroba Plummera, a także w leczeniu zróżnicowanych raków tarczycy1. Jod-131 jest radioizotopem krótko-życiowym, o okresie połowicznego rozpadu wynoszącym 8,04 dni1. Każda kapsułka zawiera od 37 MBq do 7400 MBq jodku sodu.

Jodid

Jodid to lek dostępny na receptę, który zawiera jodek potasu. Jest stosowany w leczeniu chorób tarczycy związanych z niedoborem jodu, takich jak wole. Lek ten pomaga zapobiegać powstawaniu wola z niedoboru jodu, zwłaszcza w okresie zwiększonego zapotrzebowania, takim jak ciąża i karmienie piersią. Jodid jest również stosowany do zapobiegania nawrotom wola po zakończeniu leczenia farmakologicznego lub po operacji chirurgicznej wola zależnego od niedoboru jodu.

Letrox

Letrox to lek, którego substancją czynną jest lewotyroksyna. Działa ona identycznie jak naturalnie występujący hormon produkowany w tarczycy. Główne wskazanie do stosowania to terapia zastępcza, a także uzupełniająca w czasie niedoczynności tarczycy. Lek jest dostępny na receptę.

Levirox

Levirox to lek zawierający lewotyroksynę sodową, syntetyczny hormon tarczycy, który jest stosowany w leczeniu różnych chorób i zaburzeń czynności tarczycy. Działa podobnie jak hormony tarczycy, które występują naturalnie w organizmie. Stosowany jest w leczeniu łagodnego wola u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy, zapobieganiu nawrotom wola po operacji, uzupełnianiu niedoboru naturalnych hormonów tarczycy, kiedy tarczyca nie wytwarza wystarczających ilości hormonów oraz zahamowaniu wzrostu guza u pacjentów z rakiem tarczycy. Lek jest dostępny na receptę.

Levothyroxine Accord

Levothyroxine Accord to lek zawierający syntetyczny hormon tarczycy – lewotyroksynę. Jego działanie jest podobne do hormonów tarczycy występujących naturalnie w organizmie. Stosowany jest w leczeniu łagodnego wola u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy, zapobieganiu nawrotom wola po operacji, uzupełnianiu niedoboru naturalnych hormonów tarczycy oraz zahamowaniu wzrostu guza u pacjentów z rakiem tarczycy. Lek jest dostępny na receptę.

Medithyrox

Medithyrox to lek zawierający lewotyroksynę, syntetyczny analog naturalnej tyroksyny (T4) – hormonu tarczycy. Lewotyroksyna wykazuje identyczne działanie jak hormon endogenny. W tkankach obwodowych tyroksyna ulega przekształceniu do bardziej aktywnej trójjodotyroniny (proces konwersji T4 do T3). Hormony tarczycy zwiększają metabolizm, są niezbędne do prawidłowego wzrostu, rozwoju i funkcjonowania organizmu. Lek jest dostępny na receptę.

Metizol

Metizol to lek przeciwtarczycowy dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną tiamazol. Jest stosowany w leczeniu nadczynności tarczycy, przełomu tarczycowego, przygotowaniu do zabiegu usunięcia tarczycy oraz w leczeniu wspomagającym jodem radioaktywnym. Działa poprzez hamowanie syntezy hormonów tarczycy.

Novothyral

Novothyral to lek w postaci tabletek, który zawiera dwa hormony tarczycy – lewotyroksynę i liotyroninę. Te hormony mają wpływ na wzrost, rozwój i metabolizm organizmu. Lek jest stosowany w leczeniu niedoczynności tarczycy każdego pochodzenia, zarówno pierwotnej jak i wtórnej, a także w leczeniu i profilaktyce nawracającego wola. Novothyral jest dostępny na receptę.

Novothyral 75

Novothyral 75 to lek zawierający dwa hormony tarczycy: lewotyroksynę i liotyroninę, które są identyczne z naturalnymi hormonami wydzielanymi przez tarczycę. Lek jest stosowany w leczeniu substytucyjnym wszystkich postaci niedoczynności tarczycy, wola obojętnego miąższowego i guzkowego, wola Hashimoto oraz w leczeniu supresyjnym niektórych przypadków raka tarczycy. Jest szczególnie użyteczny w inicjacji leczenia u chorych z ciężką niedoczynnością tarczycy. Novothyral 75 jest dostępny na receptę.

Oroxine

Oroxine to lek na receptę, który zawiera hormon tarczycy jako substancję czynną. Jest stosowany w celu uzupełnienia niedoboru hormonu tarczycy oraz łagodzenia zaburzeń czynności tarczycy. Oroxine znajduje zastosowanie w leczeniu różnych postaci niedoczynności tarczycy oraz po usunięciu tarczycy. Ponadto, może być stosowany w celu zapobiegania nawrotom wola po operacji wola u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy.

Paricalcimed

Paricalcimed to lek, który jest syntetycznym analogiem witaminy D. Działa poprzez selektywne aktywowanie receptorów witaminy D w przytarczycach, co prowadzi do zmniejszenia stężenia parathormonu. Jest stosowany w celu zapobiegania i leczenia wtórnej nadczynności przytarczyc u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, którzy są poddawani hemodializom lub dializom otrzewnowym. Lek jest dostępny na receptę.

Parsabiv

Parsabiv, znany również jako etelkalcetyd, to lek na receptę stosowany w leczeniu wtórnego nadczynności przytarczyc u dorosłych pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, którzy są na hemodializie. Lek działa poprzez wiązanie się z receptorami dla kalcytoniny na komórkach przytarczyc, co hamuje wydzielanie parathormonu. W rezultacie zmniejsza stężenie wapnia i fosforanów we krwi.

Propycil 50 mg

Progynova-21 to lek hormonalny zawierający estradiol, który jest formą żeńskiego hormonu – estrogenu. Jest stosowany w terapii hormonalnej zastępczej (HTZ) w celu łagodzenia objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, problemy z zasypianiem, zawroty głowy i suchość pochwy, które są wynikiem naturalnego spadku produkcji hormonów przez jajniki. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania to niedobór hormonów estrogenowych spowodowany naturalną menopauzą, usunięciem narządu rodnego lub pierwotną niedoczynnością jajników u kobiet.

Theracap ^131

Theracap131 to lek zawierający jodek sodu o właściwościach radioaktywnych. Stosowany jest w radioterapii. Wskazania do stosowania tego leku obejmują różne stany wymagające terapii radioaktywnej. Jest to lek dostępny na receptę.

Thyrogen

Thyrogen to lek zawierający rekombinowany ludzki hormon tyreotropowy, znany również jako tyreotropina alfa. Jest stosowany w leczeniu pacjentów z dobrze zróżnicowanym rakiem tarczycy, którzy wcześniej poddani byli niemal całkowitemu lub całkowitemu chirurgicznemu usunięciu tarczycy i których wyniki badań nie wykazują odległych przerzutów raka tarczycy. Lek jest również używany do oznaczania tyreoglobuliny w surowicy krwi z obrazowaniem lub bez obrazowania, po podaniu radiojodu w celu ablacji pozostałości tkanki tarczycy. Thyrogen jest dostępny na receptę.

Thyrosan

Thyrosan to lek przeciwtarczycowy, który hamuje syntezę hormonów tarczycy. Zawiera substancję czynną o nazwie propylotiouracyl. Lek stosowany jest w leczeniu nadczynności tarczycy, w tym choroby Gravesa-Basedowa i autonomicznego toksycznego gruczolaka gruczołu tarczowego. Może być również stosowany w celu przygotowania do wycięcia tarczycy lub leczenia jodem radioaktywnym, w przypadku nadczynności tarczycy, oraz w leczeniu przełomu tarczycowego. Kobiety w ciąży mogą stosować Thyrosan wyłącznie w sytuacji, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Jest dostępny na receptę.

Thyrozol

Thyrozol to lek na receptę, który zawiera substancję czynną tiamazol. Jest stosowany w leczeniu nadczynności tarczycy, a jego głównym zadaniem jest hamowanie nadmiernej produkcji hormonów tarczycowych. Może być również używany w przygotowaniu do operacji tarczycy, leczenia jodem radioaktywnym, a także w terapii profilaktycznej u osób z subkliniczną nadczynnością tarczycy, gruczolakami autonomicznymi lub nadczynnością tarczycy w wywiadzie.

TIROSINT SOL

Tirosint Sol to lek w postaci roztworu doustnego, który zawiera lewotyroksynę, będącą syntetycznym analogiem naturalnej tyroksyny (T4) – hormonu tarczycy. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń czynności i chorób tarczycy, w tym niedoczynności tarczycy, łagodnego wola w stanie eutyreozy, a także w zapobieganiu nawrotowi wola po operacji. Lek jest dostępny na receptę.

Wolarex

Wolarex to lek zawierający lewotyroksynę sodową, syntetyczną formę hormonu tarczycy. Jest stosowany w leczeniu niedoczynności tarczycy, zapobieganiu nawrotom po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego, leczeniu wola obojętnego oraz terapii zastępczej i supresyjnej złośliwego raka tarczycy. Wolarex jest dostępny na receptę.

Choroby endokrynologiczne – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

Choroby endokrynologiczne stanowią zróżnicowaną grupę schorzeń związanych z zaburzeniami pracy układu hormonalnego. Układ ten, poprzez wydzielane hormony, odpowiada za regulację kluczowych procesów życiowych, takich jak metabolizm, wzrost, rozwój, funkcje rozrodcze czy utrzymanie homeostazy organizmu. Zaburzenia w wydzielaniu hormonów mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, wpływając na funkcjonowanie niemal wszystkich układów i narządów. Według najnowszych danych epidemiologicznych, choroby endokrynologiczne dotykają znaczącą część populacji, a ich częstość występowania systematycznie wzrasta, co czyni je istotnym wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia ma kluczowe znaczenie dla skutecznego kontrolowania objawów i zapobiegania powikłaniom.

pacjentka u endokrynologa

Czym jest układ endokrynny?

Układ endokrynny to złożona sieć gruczołów dokrewnych, które odpowiadają za produkcję i wydzielanie hormonów – chemicznych przekaźników regulujących pracę organizmu. Hormony, uwalniane bezpośrednio do krwiobiegu, działają jako precyzyjne sygnały wysyłane do narządów docelowych, koordynując ich funkcje i zapewniając prawidłowe działanie całego organizmu.

W skład układu endokrynnego wchodzą:

  • Podwzgórze i przysadka mózgowa – nadrzędne struktury kontrolujące wydzielanie innych gruczołów
  • Tarczyca i przytarczyce – regulujące metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforanową
  • Nadnercza – odpowiedzialne za reakcje stresowe i gospodarkę wodno-elektrolitową
  • Trzustka – kontrolująca poziom glukozy we krwi
  • Gonady (jajniki i jądra) – wydzielające hormony płciowe
  • Szyszynka – regulująca rytm dobowy
  • Grasica – związana z dojrzewaniem układu odpornościowego

Prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego opiera się na precyzyjnym mechanizmie sprzężenia zwrotnego. Przykładowo, przysadka wydziela hormony tropowe pobudzające inne gruczoły (np. tarczycę) do pracy. Te z kolei produkują własne hormony, które wpływają na tkanki docelowe. Gdy stężenie tych hormonów wzrasta do odpowiedniego poziomu, przysadka otrzymuje sygnał, by zmniejszyć wydzielanie hormonów tropowych, utrzymując w ten sposób równowagę hormonalną.

Przyczyny chorób endokrynologicznych

Choroby endokrynologiczne mogą wynikać z różnorodnych czynników. Najczęstsze przyczyny to:

Uwarunkowania genetyczne

Wiele chorób hormonalnych ma podłoże genetyczne. Mutacje w genach odpowiedzialnych za produkcję hormonów lub ich receptorów mogą prowadzić do zaburzeń układu endokrynnego. Na przykład, niektóre przypadki cukrzycy typu 1 są związane z predyspozycjami genetycznymi, podobnie jak choroba Hashimoto czy niektóre przypadki niedoczynności przysadki.

Procesy autoimmunologiczne

W wielu chorobach endokrynologicznych układ odpornościowy nieprawidłowo atakuje własne tkanki gruczołowe. Przykładem takiego schorzenia jest choroba Hashimoto, w której przeciwciała atakują komórki tarczycy, prowadząc do jej przewlekłego zapalenia i stopniowego zniszczenia.

Choroby nowotworowe

Guzy gruczołów dokrewnych mogą powodować nadprodukcję hormonów (np. w przypadku niektórych guzów przysadki mózgowej lub nadnerczy) lub upośledzać funkcję wydzielniczą gruczołu poprzez fizyczne uszkodzenie jego tkanki.

Infekcje i stany zapalne

Bakterie, wirusy i grzyby mogą infekcje gruczołów endokrynnych, prowadząc do ich zapalenia i upośledzenia funkcji. Przykładem jest podostre zapalenie tarczycy, które może wystąpić po infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych.

Urazy i uszkodzenia

Fizyczne uszkodzenia gruczołów, np. w wyniku urazów, zabiegów chirurgicznych czy radioterapii, mogą prowadzić do zaburzeń ich funkcji.

Czynniki środowiskowe

Zanieczyszczenie środowiska, nieprawidłowa dieta, przewlekły stres, palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu mogą wpływać na funkcjonowanie układu hormonalnego. Szczególnie niebezpieczne są tzw. endokrynne dysruptory – substancje chemiczne zakłócające działanie układu hormonalnego, obecne w niektórych tworzywach sztucznych, pestycydach czy kosmetykach.

Zaburzenia rozwojowe

Nieprawidłowości w rozwoju gruczołów dokrewnych w okresie płodowym mogą skutkować ich dysfunkcją po urodzeniu.

Niedobory żywieniowe

Niedobór jodu jest klasycznym przykładem, jak brak określonego składnika odżywczego może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania tarczycy i rozwoju wola.

Rodzaje chorób endokrynologicznych

Choroby endokrynologiczne klasyfikuje się najczęściej według gruczołu dokrewnego, którego dotyczą. Oto najważniejsze rodzaje tych schorzeń:

Choroby tarczycy i przytarczyc

Tarczyca reguluje metabolizm, produkcję ciepła i wpływa na kondycję układu kostnego. Najczęstsze choroby tarczycy to:

Niedoczynność tarczycy

Polega na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Najczęstszą jej przyczyną jest choroba Hashimoto – przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Charakterystyczne objawy to:

  • Uczucie przewlekłego zmęczenia i osłabienia
  • Nietolerancja zimna
  • Przyrost masy ciała mimo braku zmian w diecie
  • Sucha, łuszcząca się skóra
  • Wypadanie włosów
  • Zaparcia
  • Obrzęki twarzy i kończyn
  • Spowolnienie akcji serca
  • Zaburzenia miesiączkowania u kobiet
  • Problemy z koncentracją i pamięcią

Leczenie polega na doustnej suplementacji hormonów tarczycy, najczęściej w postaci lewotyroksyny (syntetycznej formy hormonu T4).

Nadczynność tarczycy

Występuje, gdy tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów. Najczęstszą przyczyną jest choroba Gravesa-Basedowa – autoimmunologiczne schorzenie, w którym organizm wytwarza przeciwciała stymulujące receptory TSH. Objawy nadczynności tarczycy to:

  • Nerwowość i drażliwość
  • Kołatanie serca i tachykardia
  • Nietolerancja ciepła i nadmierna potliwość
  • Utrata masy ciała mimo dobrego apetytu
  • Drżenie rąk
  • Osłabienie mięśni
  • Biegunki
  • Zaburzenia miesiączkowania
  • Bezsenność
  • Wytrzeszcz oczu (w chorobie Gravesa-Basedowa)

Leczenie może obejmować farmakoterapię (tiamazol, propylotiouracyl), podanie jodu radioaktywnego lub zabieg chirurgiczny (częściowe lub całkowite usunięcie tarczycy).

Zapalenie tarczycy

Może mieć przebieg ostry, podostry lub przewlekły. Do najczęstszych postaci należą:

  • Choroba Hashimoto (przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy)
  • Podostre zapalenie tarczycy de Quervaina (zwykle po infekcji wirusowej)
  • Poporodowe zapalenie tarczycy
  • Wole Riedla (przewlekłe włókniejące zapalenie tarczycy)

Objawy zależą od rodzaju zapalenia, ale często obejmują ból i obrzęk w okolicy szyi, trudności w przełykaniu oraz zaburzenia funkcji tarczycy.

Rak tarczycy

Nowotwory tarczycy mają różne tempo wzrostu i stopień złośliwości. Najczęstsze typy to:

  • Rak brodawkowaty (najczęstszy, rokowanie zazwyczaj dobre)
  • Rak pęcherzykowy
  • Rak rdzeniasty
  • Rak anaplastyczny (najbardziej agresywny)

Objawami mogą być wyczuwalny guzek na szyi, powiększenie węzłów chłonnych, chrypka, trudności w przełykaniu oraz ból szyi promieniujący do ucha.

Choroby nadnerczy

Nadnercza to parzyste gruczoły położone nad nerkami, wydzielające hormony steroidowe (kortyzol, aldosteron) i katecholaminy (adrenalina, noradrenalina). Najczęstsze schorzenia nadnerczy to:

Choroba Addisona (pierwotna niedoczynność kory nadnerczy)

Polega na niedoborze hormonów wydzielanych przez korę nadnerczy, szczególnie kortyzolu. Najczęstszą przyczyną jest autoimmunologiczne uszkodzenie nadnerczy. Objawy obejmują:

  • Postępujące osłabienie i zmęczenie
  • Utratę masy ciała
  • Hipotensję (niskie ciśnienie krwi)
  • Hiperpigmentację skóry (ciemnienie skóry, szczególnie na odsłoniętych częściach ciała, w zgięciach i bliznach)
  • Nudności, wymioty, biegunki
  • Bóle brzucha
  • Zwiększone łaknienie soli
  • Hipoglikemię

Leczenie polega na dożywotniej suplementacji hormonów glikokortykosteroidowych (zazwyczaj hydrokortyzonu) i mineralokortykosteroidowych (fludrokortyzonu).

Zespół Cushinga

Wynika z nadmiernej ekspozycji organizmu na kortyzol. Może być spowodowany guzem nadnerczy, guzem przysadki wydzielającym zbyt dużo ACTH (choroba Cushinga) lub długotrwałym przyjmowaniem leków glikokortykosteroidowych. Charakterystyczne objawy to:

  • Otyłość centralna (twarz księżycowata, „bawoli kark”, otyłość tułowia przy stosunkowo szczupłych kończynach)
  • Rozstępy skórne o zabarwieniu fioletowym
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Osłabienie mięśniowe
  • Zaburzenia gospodarki węglowodanowej
  • Osteoporoza
  • Zaburzenia psychiczne (depresja, labilność emocjonalna)
  • Zaburzenia miesiączkowania u kobiet
  • Trądzik i hirsutyzm (nadmierne owłosienie typu męskiego u kobiet)

Leczenie zależy od przyczyny – może obejmować operację usunięcia guza, radioterapię przysadki lub stopniowe odstawianie leków sterydowych.

Guz chromochłonny

Nowotwór wywodzący się z rdzenia nadnerczy, wydzielający nadmierne ilości katecholamin (adrenaliny i noradrenaliny). Objawy obejmują:

  • Napadowe lub utrwalone nadciśnienie tętnicze
  • Bóle głowy
  • Nadmierne pocenie się
  • Kołatanie serca
  • Bladość skóry
  • Niepokój
  • Drżenie rąk
  • Nudności i wymioty
  • Hiperglikemię

Podstawową metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie guza po uprzednim przygotowaniu farmakologicznym.

Choroby przysadki mózgowej i podwzgórza

Przysadka mózgowa to niewielki gruczoł umieszczony u podstawy mózgu, produkujący hormony kontrolujące pracę innych gruczołów endokrynnych. Najczęstsze problemy związane z przysadką to:

Niedoczynność przysadki

Może dotyczyć wydzielania jednego lub kilku hormonów przysadkowych. Przyczyny obejmują guzy, urazy, zabiegi neurochirurgiczne, radioterapię, infekcje czy choroby autoimmunologiczne. Objawy zależą od tego, których hormonów brakuje:

  • Niedobór hormonu wzrostu: u dzieci – zahamowanie wzrastania, u dorosłych – zmniejszenie masy mięśniowej, zwiększenie tkanki tłuszczowej, zmniejszenie gęstości kości
  • Niedobór TSH: objawy niedoczynności tarczycy
  • Niedobór ACTH: objawy niedoczynności nadnerczy
  • Niedobór gonadotropin (FSH, LH): zaburzenia dojrzewania u dzieci, brak miesiączki i niepłodność u kobiet, impotencja i niepłodność u mężczyzn
  • Niedobór prolaktyny: brak laktacji po porodzie

Leczenie polega na suplementacji brakujących hormonów lub hormonów gruczołów docelowych.

Guzy przysadki

Najczęściej są to łagodne gruczolaki. W zależności od typu komórek, z których się wywodzą, mogą wydzielać nadmierne ilości hormonów lub uciskać na zdrową tkankę przysadki, powodując jej niedoczynność. Najczęstsze gruczolaki to:

  • Prolaktynoma – wydziela nadmierne ilości prolaktyny, powodując mlekotok, zaburzenia miesiączkowania i niepłodność
  • Gruczolak somatotropowy – wydziela nadmiar hormonu wzrostu, prowadząc do akromegalii u dorosłych lub gigantyzmu u dzieci
  • Gruczolak kortykotropowy – wydziela nadmiar ACTH, powodując chorobę Cushinga
  • Gruczolak tyreotropowy – rzadko występujący guz wydzielający TSH, powodujący nadczynność tarczycy

Duże guzy przysadki mogą powodować również bóle głowy, zaburzenia widzenia (z powodu ucisku na skrzyżowanie nerwów wzrokowych) oraz inne objawy wynikające z ucisku na struktury mózgu.

Leczenie guzów przysadki może obejmować farmakoterapię (szczególnie skuteczną w przypadku prolaktynoma), zabieg neurochirurgiczny lub radioterapię.

Choroby trzustki

Trzustka pełni zarówno funkcje egzokrynne (wydzielanie enzymów trawiennych), jak i endokrynne (wydzielanie insuliny, glukagonu i innych hormonów regulujących gospodarkę węglowodanową). Najważniejszą chorobą endokrynologiczną trzustki jest cukrzyca.

Cukrzyca

To grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią (podwyższonym poziomem glukozy we krwi) wynikającą z defektu wydzielania insuliny, jej działania lub obydwu tych zaburzeń. Główne typy cukrzycy to:

  • Cukrzyca typu 1 – spowodowana autoimmunologicznym zniszczeniem komórek beta trzustki, prowadzącym do bezwzględnego niedoboru insuliny. Wymaga dożywotniej insulinoterapii.
  • Cukrzyca typu 2 – charakteryzuje się insulinoopornością tkanek i względnym niedoborem insuliny. Początkowo może być leczona dietą, wysiłkiem fizycznym i lekami doustnymi, ale z czasem może wymagać insulinoterapii.
  • Cukrzyca ciążowa – występuje w czasie ciąży i zwykle ustępuje po porodzie, choć zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w przyszłości.

Objawy cukrzycy obejmują:

  • Wzmożone pragnienie
  • Wielomocz
  • Utratę masy ciała mimo zwiększonego apetytu
  • Zmęczenie i osłabienie
  • Zaburzenia widzenia
  • Wolniejsze gojenie się ran
  • Nawracające infekcje

Leczenie cukrzycy obejmuje:

  • Dietę z ograniczeniem węglowodanów prostych
  • Regularną aktywność fizyczną
  • Leki doustne obniżające poziom glukozy (w cukrzycy typu 2)
  • Insulinoterapię (bezwzględnie w cukrzycy typu 1, często w zaawansowanej cukrzycy typu 2)
  • Regularną kontrolę poziomu glukozy we krwi
  • Profilaktykę powikłań (regularne badania okulistyczne, nefrologiczne, neurologiczne)

Choroby gonad (jajników i jąder)

Gonady odpowiadają za produkcję hormonów płciowych i gamet (komórek rozrodczych). Zaburzenia ich funkcji prowadzą do różnorodnych problemów zdrowotnych.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

To najczęstsze zaburzenie endokrynologiczne u kobiet w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się zaburzeniami owulacji, hiperandrogenizmem (nadmiarem męskich hormonów płciowych) i obecnością licznych drobnych torbieli w jajnikach. Objawy obejmują:

  • Nieregularne miesiączki lub ich brak
  • Niepłodność
  • Nadmierne owłosienie typu męskiego (hirsutyzm)
  • Trądzik
  • Łysienie typu męskiego
  • Otyłość
  • Insulinooporność
  • Zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych i raka endometrium

Leczenie jest ukierunkowane na łagodzenie objawów i obejmuje:

  • Zmianę stylu życia (redukcja masy ciała, regularna aktywność fizyczna)
  • Leki antykoncepcyjne (regulacja cyklu, zmniejszenie androgenizacji)
  • Leki przeciwandrogenowe
  • Leki zwiększające wrażliwość na insulinę (np. metformina)
  • Leki indukujące owulację (w przypadku niepłodności)

Hipogonadyzm

To stan niedostatecznej czynności hormonalnej gonad. Może być pierwotny (wynikający z zaburzeń samych gonad) lub wtórny (spowodowany przez nieprawidłowe funkcjonowanie przysadki lub podwzgórza).

U mężczyzn hipogonadyzm prowadzi do niedoboru testosteronu, co objawia się:

  • Zmniejszeniem libido
  • Zaburzeniami erekcji
  • Zmniejszeniem masy mięśniowej
  • Zwiększeniem tkanki tłuszczowej
  • Osteoporozą
  • Zmniejszeniem owłosienia ciała
  • Ginekomastią (powiększeniem gruczołów piersiowych)
  • Niepłodnością

U kobiet hipogonadyzm prowadzi do niedoboru estrogenów i progesteronu, powodując:

  • Zaburzenia lub brak miesiączek
  • Niepłodność
  • Objawy przedwczesnej menopauzy (uderzenia gorąca, suchość pochwy)
  • Osteoporozę
  • Zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Leczenie hipogonadyzmu polega na hormonalnej terapii zastępczej – podawaniu testosteronu u mężczyzn oraz estrogenów i progesteronu u kobiet.

Diagnostyka chorób endokrynologicznych

Diagnostyka chorób endokrynologicznych obejmuje kilka etapów:

Wywiad lekarski

Szczegółowy wywiad dotyczący objawów, ich nasilenia i czasu trwania, a także chorób towarzyszących, przyjmowanych leków i historii chorób w rodzinie.

Badanie fizykalne

Ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem objawów charakterystycznych dla zaburzeń hormonalnych, takich jak:

  • Masa i rozkład tkanki tłuszczowej
  • Stan skóry i włosów
  • Ocena tarczycy i węzłów chłonnych szyi
  • Ocena układu sercowo-naczyniowego
  • Badanie narządów płciowych
  • Ocena rozwoju fizycznego u dzieci

Badania laboratoryjne

Najważniejsze badania to:

  • Oznaczenie poziomów hormonów we krwi (zarówno podstawowe, jak i w testach dynamicznych)
  • Badania biochemiczne (glukoza, lipidy, elektrolity)
  • Badania immunologiczne (przeciwciała)

Badania obrazowe

W zależności od podejrzewanej choroby mogą obejmować:

  • USG (tarczycy, jajników, jąder, nadnerczy)
  • Tomografię komputerową (TK)
  • Rezonans magnetyczny (MRI) – szczególnie ważny w diagnostyce guzów przysadki
  • Scyntygrafię – badanie wykorzystujące izotopy promieniotwórcze, np. w diagnostyce chorób tarczycy

Biopsja

Pobranie wycinka tkanki do badania histopatologicznego, szczególnie ważne w diagnostyce guzków tarczycy.

Leczenie chorób endokrynologicznych

Metody leczenia chorób endokrynologicznych są zróżnicowane i zależą od rodzaju schorzenia:

Leczenie farmakologiczne

Terapia substytucyjna

Stosowana w przypadku niedoczynności gruczołów – polega na zastąpieniu brakujących hormonów ich syntetycznymi odpowiednikami. Przykłady:

  • Lewotyroksyna w niedoczynności tarczycy
  • Hydrokortyzom i fludrokortyzon w chorobie Addisona
  • Insulina w cukrzycy typu 1
  • Testosteron u mężczyzn z hipogonadyzmem
  • Estrogeny i progesteron u kobiet z niewydolnością jajników

Leki hamujące nadmierną produkcję hormonów

Stosowane w przypadku nadczynności gruczołów. Przykłady:

  • Tiamazol i propylotiouracyl w nadczynności tarczycy
  • Agonisty dopaminy (bromokryptyna, kabergolina) w hiperprolaktynemii
  • Mitotan, ketokonazol w hiperkortyzolizmie

Leczenie chirurgiczne

Wskazane w przypadku:

  • Guzów gruczołów dokrewnych (np. guzy tarczycy, nadnerczy, przysadki)
  • Nadczynności gruczołów opornej na leczenie farmakologiczne (np. tyroidektomia w nadczynności tarczycy)

Radioterapia

Wykorzystywana głównie w leczeniu:

  • Guzów przysadki mózgowej
  • Nowotworów endokrynnych
  • Nadczynności tarczycy (terapia jodem radioaktywnym)

Leczenie uzupełniające

Obejmuje:

  • Modyfikacje stylu życia (dieta, aktywność fizyczna)
  • Suplementację niezbędnych składników odżywczych (np. jodu w chorobach tarczycy)
  • Leczenie chorób towarzyszących (np. nadciśnienia, zaburzeń lipidowych)

Profilaktyka chorób endokrynologicznych

Chociaż niektórych chorób endokrynologicznych nie można całkowicie zapobiec (np. tych o podłożu genetycznym), istnieje szereg działań, które mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju zaburzeń hormonalnych:

Zdrowy styl życia

  • Zbilansowana, bogata w niezbędne składniki odżywcze dieta
  • Regularna aktywność fizyczna
  • Utrzymanie prawidłowej masy ciała
  • Unikanie używek (tytoń, alkohol)
  • Zarządzanie stresem

Regularne badania profilaktyczne

  • Okresowe badania krwi (glikemia, profil lipidowy, hormony tarczycy)
  • USG tarczycy, szczególnie u osób z rodzinnym wywiadem chorób tarczycy
  • Badania hormonalne u osób z grup ryzyka

Suplementacja jodu

Szczególnie ważna w regionach z niedoborem jodu w wodzie i glebie, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Unikanie narażenia na substancje zaburzające gospodarkę hormonalną

Minimalizowanie kontaktu z endokrynnymi dysruptorami obecnymi w niektórych plastikach, pestycydach i kosmetykach.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy choroby endokrynologiczne są dziedziczne?

Niektóre choroby endokrynologiczne mają komponent genetyczny i mogą występować rodzinnie. Dotyczy to na przykład cukrzycy typu 1 i 2, choroby Hashimoto, zespołu policystycznych jajników czy niektórych nowotworów endokrynnych. Osoby, których bliscy krewni chorują na schorzenia endokrynologiczne, powinny regularnie wykonywać badania profilaktyczne.

Czy choroby endokrynologiczne można całkowicie wyleczyć?

To zależy od rodzaju schorzenia. Niektóre choroby endokrynologiczne, jak podostre zapalenie tarczycy, można całkowicie wyleczyć. Inne, jak niedoczynność tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto czy cukrzyca typu 1, wymagają dożywotniej terapii zastępczej. W przypadku guzów gruczołów dokrewnych, szansa na całkowite wyleczenie zależy od rodzaju guza, jego złośliwości i stadium zaawansowania w momencie rozpoznania.

Jakie są pierwsze objawy chorób endokrynologicznych?

Wczesne objawy chorób endokrynologicznych są często niespecyficzne i mogą obejmować:

  • Nieuzasadnione zmęczenie i osłabienie
  • Zmiany masy ciała (przyrost lub utrata)
  • Zaburzenia snu
  • Zmiany nastroju
  • Nietolerancja ciepła lub zimna
  • Zmiany skórne (suchość, świąd, przebarwienia)
  • Zaburzenia miesiączkowania u kobiet
  • Problemy z płodnością

Jeśli zauważysz takie objawy, szczególnie gdy występują jednocześnie, warto skonsultować się z lekarzem.

Jak odróżnić objawy chorób endokrynologicznych od zwykłego zmęczenia?

Kluczowa różnica dotyczy czasu trwania i nasilenia objawów. Zwykłe zmęczenie zazwyczaj ustępuje po odpoczynku, natomiast zmęczenie w chorobach endokrynologicznych jest przewlekłe, nieproporcjonalne do wysiłku i nie ustępuje mimo odpoczynku. Ponadto, choroby endokrynologiczne często powodują zespół objawów (np. zmęczenie + przyrost masy ciała + nietolerancja zimna w niedoczynności tarczycy), a nie pojedyncze dolegliwości.

Czy dieta ma wpływ na choroby endokrynologiczne?

Tak, odpowiednia dieta może odgrywać ważną rolę zarówno w profilaktyce, jak i wspomaganiu leczenia wielu chorób endokrynologicznych. Na przykład:

  • W cukrzycy kluczowe jest ograniczenie węglowodanów prostych i kontrola całkowitej ilości spożywanych węglowodanów
  • W niedoczynności tarczycy warto ograniczyć spożycie żywności goitrogennej (hamującej funkcję tarczycy), jak surowa kapusta czy soja
  • W zespole policystycznych jajników pomocna może być dieta o niskim indeksie glikemicznym
  • W nadczynności tarczycy istotne jest dostarczanie odpowiedniej ilości kalorii, by zapobiec niedowadze

Zawsze jednak dietę należy ustalać indywidualnie, najlepiej w konsultacji z lekarzem i dietetykiem.

Czy stres może nasilać objawy chorób endokrynologicznych?

Tak, przewlekły stres może nasilać objawy wielu chorób endokrynologicznych i utrudniać ich leczenie. Stres wpływa na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, powodując zmiany w wydzielaniu wielu hormonów. Może nasilać objawy nadczynności tarczycy, pogarszać kontrolę glikemii w cukrzycy czy zaostrzać objawy zespołu policystycznych jajników. Techniki redukcji stresu, jak medytacja, joga czy terapia poznawczo-behawioralna, mogą być pomocnym uzupełnieniem standardowego leczenia.

W jakim wieku najczęściej rozwijają się choroby endokrynologiczne?

Choroby endokrynologiczne mogą wystąpić w każdym wieku, jednak niektóre z nich mają tendencję do pojawiania się w określonych okresach życia. U dzieci i młodzieży częściej diagnozuje się cukrzycę typu 1 oraz zaburzenia wzrostu związane z dysfunkcją przysadki. U młodych dorosłych, szczególnie kobiet w wieku reprodukcyjnym (20-40 lat), często rozpoznaje się zespół policystycznych jajników, chorobę Hashimoto i chorobę Gravesa-Basedowa. Cukrzyca typu 2 najczęściej rozwija się po 40. roku życia, podczas gdy ryzyko chorób tarczycy znacząco wzrasta u kobiet po menopauzie. Ogólnie, częstość występowania chorób endokrynologicznych zwiększa się z wiekiem, z wyraźnym skokiem zachorowalności po 60. roku życia.