Aviomarin

Aviomarin to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną dimenhydraminę (dimenhydrinatum). Działa przeciwwymiotnie, przeciwuczuleniowo i łagodnie uspokajająco. Stosowany jest głównie w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej oraz leczeniu nudności i wymiotów innego pochodzenia. Początek działania występuje po około 20-30 minutach od zażycia, a efekty utrzymują się przez 3 do 6 godzin.

Avioplant 250 mg

Avioplant 250 mg to lek w postaci kapsułek, który zawiera sproszkowane kłącze imbiru. Jest stosowany w zapobieganiu objawom choroby lokomocyjnej, takim jak nudności i wymioty. Ponadto, Avioplant 250 mg jest tradycyjnie stosowany w łagodzeniu objawów niestrawności. Ten lek jest dostępny bez recepty.

Aviorexan

Aviorexan to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w celu zapobiegania chorobie lokomocyjnej. Lek ten leczy również nudności i wymioty innego pochodzenia. Aviorexan zawiera dwie substancje czynne: dimenhydraminę i kofeinę. Obie substancje wpływają na zmniejszenie objawów w przebiegu choroby lokomocyjnej.

Cinnarizinum Aflofarm

Cinnarizinum Aflofarm to lek w postaci tabletek, zawierający substancję czynną – cynaryzynę. Cynaryzyna hamuje dopływ jonów wapnia do komórek mięśni gładkich naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich rozkurczu i poprawy przepływu krwi. Lek działa przeciwalergicznie, przeciwwymiotnie oraz słabo uspokajająco. Stosowany jest w leczeniu zaburzeń przedsionkowych i choroby Meniera (objawiających się m.in. wymiotami, zawrotami głowy i szumem w uszach) oraz w chorobie lokomocyjnej. Jest dostępny na receptę.

Cinnarizinum Hasco

Cinnarizinum Hasco to lek na receptę w postaci tabletek, zawierający cynaryzynę. Jest stosowany w leczeniu objawów zaburzeń przedsionkowych i choroby Meniere’a, takich jak zawroty głowy, nudności, wymioty. Dodatkowo, jest używany do zapobiegania chorobie lokomocyjnej oraz w leczeniu objawów zaburzeń krążenia mózgowego (np. zawroty głowy, szumy uszne, ból głowy) i obwodowego (np. chromanie przestankowe, choroba Raynauda).

Cinnarizinum WZF

Cinnarizinum WZF to lek na receptę, dostępny w postaci tabletek. Głównym składnikiem jest cynaryzyna, która hamuje dopływ jonów wapnia do komórek mięśni gładkich naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich rozkurczu i poprawy przepływu krwi. Lek ten ma również działanie przeciwalergiczne, przeciwwymiotne i słabo uspokajające. Stosowany jest w leczeniu zaburzeń krążenia obwodowego (zespół Raynauda, chromanie przestankowe, kurcze mięśniowe), zaburzeń błędnika, np. choroba Meniere’a oraz w profilaktyce choroby lokomocyjnej.

Cocculine

Cocculine to homeopatyczny produkt leczniczy, który jest dostępny bez recepty. Jest stosowany jako środek wspomagający w łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej, takich jak nudności czy ogólne złe samopoczucie, które mogą występować podczas podróży samochodem, samolotem lub statkiem. Składniki aktywne to Cocculus indicus 4 CH, Nux vomica 4 CH, Tabacum 4 CH i Petroleum rectificatum 4 CH.

Diphergan

Diphergan to lek przeciwhistaminowy, który jest dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną prometazynę. Jest stosowany w leczeniu objawów alergii, choroby lokomocyjnej oraz stanów lękowych. Dodatkowo, ze względu na swoje właściwości uspokajające, może być stosowany przed i po zabiegach chirurgicznych.

Efektan

Efektan to lek, który zawiera substancję czynną dimenhydraminę. Działa przeciwwymiotnie, przeciwuczuleniowo i łagodząco na układ nerwowy. Jest skuteczny w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej oraz w leczeniu nudności i wymiotów o różnym pochodzeniu, z wyjątkiem tych wywołanych przez leki stosowane w chemioterapii nowotworów. Pierwsze efekty działania leku można zauważyć już po 30 minutach od jego podania, a jego działanie utrzymuje się przez okres od 3 do 6 godzin. Lek jest dostępny na receptę.

Efektan Max

Efektan Max to lek, który zawiera substancję czynną dimenhydraminę (dimenhydrynat). Działa przeciwwymiotnie, przeciwuczuleniowo i łagodząco. Stosuje się go w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej oraz w leczeniu nudności i wymiotów o różnym pochodzeniu (z wyjątkiem tych wywołanych przez leki stosowane w chemioterapii nowotworów). Początek działania występuje po 30 minutach, a efekty lecznicze obserwowane są przez 3 do 6 godzin po podaniu leku.

Lokomotiva

Lek ten zawiera zawiera wyciąg z kłącza imbiru, jest stosowany w czasie choroby lokomocyjnej i zawiera łagodne właściwości przeciwwymiotne. Produkt nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 6 roku życia

Polfergan

Polfergan to lek w postaci syropu, który zawiera substancję czynną chlorowodorek prometazyny. Jest to lek o działaniu przeciwalergicznym, uspokajającym i przeciwwymiotnym. Stosowany jest w leczeniu objawów alergicznych, takich jak katar sienny, pokrzywka, alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek czy alergiczne reakcje skórne. Polfergan jest dostępny na receptę.

Vomitusheel

Vomitusheel to homeopatyczny produkt leczniczy, który jest stosowany pomocniczo przy wystąpieniu nudności. Może być stosowany w przypadku uporczywych torsji, czy też wymiotach występujących w wyniku zatrucia pokarmowego. Dostępny jest bez recepty w postaci kropli doustnych. Nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Zingibir

Zingibir to lek dostępny bez recepty, który zawiera imbir lekarski (Zingiber officinale) jako substancję czynną. Jest to naturalny środek, który jest często stosowany do łagodzenia dolegliwości żołądkowych, takich jak nudności czy problemy trawienne. Imbir jest również znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych i może być stosowany do łagodzenia bólu mięśni i stawów. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do zaleceń zawartych w ulotce dołączonej do opakowania leku.

Leki i tabletki na chorobę lokomocyjną

Lista leków na chorobę lokomocyjną.

Choroba lokomocyjna – częsta przypadłość dzieci

Sytuacja, w której podczas podróży dziecko ma nudności, zawroty głowy i wymioty nie jest obca wielu rodzicom. Objawy te pojawiają się głównie u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ponieważ układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały i nie jest on w stanie zsynchronizować docierających do niego bodźców. Przez to dzieci i ich rodzice nie odczuwają w pełni radości z zaplanowanej podróży. Należy pamiętać, że środki zapobiegające wystąpieniu objawów choroby lokomocyjnej powinny być przyjmowane przed podróżą, a nie w jej trakcie. Optymalny czas przyjęcia preparatu wynosi około godziny, jednak zawsze należy dokładnie przeczytać ulotkę.

Preparaty o naturalnym składzie

Dla wielu rodziców ważne jest, aby dzieci przyjmowały środki oparte na naturalnych składnikach. W przypadku choroby lokomocyjnej warto więc wybierać preparaty oparte na imbirze, który ma za zadanie złagodzenie nudności. Dla dzieci dostępne są one w wygodnej formie lizaków czy syropów. Nieco starszym pociechom można podać także tabletki z wyciągiem z imbiru. Pomocne mogą okazać się także leki homeopatyczne w formie kropli czy granulek.

Leki dostępne bez recepty

Lek, który poradzi sobie z nieprzyjemnymi skutkami choroby lokomocyjnej oparty jest na dimenhydraminie, która wykazuje działanie przeciwwymiotne. Substancja ta jest całkowicie bezpieczna dla dzieci, jednak należy dokładnie przestrzegać wszelkich wytycznych zawartych w ulotce leku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto poradzić się lekarza lub farmaceuty.