Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | S-Lab Sp. z o.o. |
Kod ATC | S01EC03 |
Procedura | DCP |
Substancja | Dorzolamid |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Dropzol?
Dropzol jest jałowym roztworem w postaci kropli do oczu. Dropzol zawiera dorzolamid, związek pokrewny sulfonamidom.
Dorzolamid jest lekiem do stosowania do oczu, który należy do inhibitorów anhydrazy węglanowej i jest stosowany w celu zmniejszenia zwiększonego ciśnienia w oku.
Jest zalecany w leczeniu zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego w schorzeniach takich jak nadciśnienie wewnątrzgałkowe i jaskra (jaskra z otwartym kątem przesączania, jaskra torebkowa). Dropzol może być stosowany pojedynczo jak również z innymi lekami zmniejszającymi ciśnienie w oku (tzw. leki beta-adrenolityczne).
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Dropzol, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Dropzol – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dropzol – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Dropzol w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Dropzol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Dropzol, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest dorzolamid. Każdy ml roztworu zawiera 20 mg dorzolamidu (w postaci dorzolamidu chlorowodorku).
Substancje pomocnicze to: mannitol, sodu cytrynian, hydroksyetyloceluloza, sodu wodorotlenek, benzalkoniowy chlorek, oraz woda do wstrzykiwać.
Dawkowanie preparatu Dropzol – jak stosować ten lek?
Lekarz ustala właściwą dawkę i czas leczenia.
Jeżeli Dropzol jest jedynym lekiem stosowanym do oka (oczu), to zaleca się zakrapianie jednej kropli do chorego oka (oczu) trzy razy na dobę, na przykład rano, po południu i wieczorem.
Jeżeli lekarz zalecił dodatkowe stosowanie leku beta-adrenolitycznego w postaci kropli do oczu (leki zmniejszające ciśnienie w oku), to zalecaną dawką leku Dropzol jest jedna kropla do chorego oka (oczu) dwa razy na dobę, na przykład rano i wieczorem.
Jeżeli oprócz leku Dropzol stosowany jest inny lek w postaci kropli do oczu, należy zrobić co najmniej dziesięciominutową przerwę między zakrapianiem kolejnych leków. Jeżeli lek Dropzol ma zastąpić inny lek w postaci kropli do oczu stosowany w celu zmniejszenia ciśnienia w oku, należy przerwać stosowanie innego leku po przyjęciu jego odpowiedniej dawki jednego dnia, a dnia następnego należy rozpocząć stosowanie leku Dropzol.
Nie należy zmieniać dawkowania bez porozumienia z lekarzem. W przypadku konieczności przerwania stosowania leku należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Nie należy końcówką kroplomierza dotykać do oka lub jego okolic. Może to doprowadzić do zakażenia kropli bakteriami mogącymi powodować infekcje oka prowadzące do poważnego uszkodzenia oka, a nawet utraty wzroku. Aby uniknąć możliwego zakażenia roztworu, należy unikać kontaktu kroplomierza z jakąkolwiek powierzchnią.
Sposób użycia:
Przed przystąpieniem do zakrapiania do oka należy umyć ręce. Dla ułatwienia można posłużyć się lustrem.
1. Przed pierwszym użyciem należy sprawdzić czy pierścień zabezpieczający nakrętkę nie jest naruszony. W nowym opakowaniu szczelina pomiędzy butelką i nakrętką jest prawidłowa.
2. Należy odkręcić zakrętkę.
3. Należy przechylić głowę do tyłu i delikatnie odciągnąć dolną powiekę w dół, aby utworzyć kieszonkę pomiędzy powieką i gałką oczną.
4. Należy odwrócić butelkę i ścisnąć do momentu wyciśnięcia jednej kropli do oka, tak, jak zalecił lekarz. NIE NALEŻY DOTYKAĆ KOŃCÓWKĄ KROPLOMIERZA DO OKA LUB POWIEKI.
5. W celu zakropienia leku do drugiego oka, jeśli wskazane, należy powtórzyć czynności z punktów 3 i 4.
6. Po zakropieniu należy niezwłocznie zakręcić butelkę.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zakropienia nadmiernej ilości kropli lub w przypadku połknięcia jakiejkolwiek ilości leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dropzol – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Dropzol w okresie ciąży i karmienia piersią?
Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku.
Kobieta w ciąży lub planująca zajść w ciążę powinna poinformować o tym lekarza. Leku Dropzol nie należy stosować w czasie ciąży, chyba, że lekarz zdecyduje inaczej.
Nie należy stosować leku Dropzol w czasie karmienia piersią.
Ulotka Dropzol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Dropzol - 20 mg/ml, Krople do oczu, roztwór (Dorzolamidum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Dropzol - 20 mg/ml, Krople do oczu, roztwór (Dorzolamidum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
W moim przypadku Dropzol wykazuje wysoką skuteczność w redukcji ciśnienia śródgałkowego. Regularnie stosuję ten preparat i zauważam wyraźną poprawę parametrów podczas kontrolnych pomiarów ciśnienia w oczach. Jest to lek, który spełnia swoje podstawowe zadanie terapeutyczne w leczeniu jaskry i nadciśnienia ocznego, przynosząc oczekiwane rezultaty w postaci normalizacji ciśnienia wewnątrzgałkowego.