Dissenten

Dissenten to lek w postaci tabletek, który zawiera substancję czynną loperamid. Lek ten ma działanie przeciwbiegunkowe, które obniża aktywność perystaltyczną jelit poprzez oddziaływanie na podłużne i okrężne mięśnie gładkie ściany jelit. Jest stosowany w leczeniu objawowym biegunek różnego pochodzenia. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Dissenten. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Dissenten jest lekiem przeciwbiegunkowym do stosowania doustnego. Zmniejsza aktywność perystaltyczną jelit w wyniku bezpośredniego działania na podłużne i okrężne mięśnie gładkie ściany jelit.

Dissenten jest stosowany w objawowym leczeniu ostrej biegunki lub zaostrzenia biegunki przewlekłej.

Jaki jest skład Dissenten, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest chlorowodorek loperamidu. Jedna tabletka zawiera 2 mg chlorowodorku loperamidu.

Pozostałe składniki to: magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Dissenten – jak stosować?

Podanie doustne.

Zalecana dawka

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
Początkowo 2 tabletki, następnie 1 tabletka po każdym wolnym stolcu. Zwykle wystarczająca jest dawka dobowa wynosząca 3 do 4 tabletek, zaleca się nie przekraczać dawki 8 tabletek na dobę. Dawkę zmniejsza się, gdy stolce ulegną normalizacji. Leczenie należy przerwać w przypadku wystąpienia zaparcia. Leku Dissenten nie należy stosować dłużej niż przez 2 dni.

Dzieci w wieku poniżej 12 lat:
Leku Dissenten jest przeciwskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek:
U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek nie ma konieczności zmiany dawkowania.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent przyjął większą dawkę niż zalecana przez lekarza, mogą wystąpić:
– objawy działania toksycznego na ośrodkowy układ nerwowy w postaci braku reakcji na bodźce (otępienie), zaburzeń koordynacji, senności, zwężenia źrenic, wzmożonego napięcia mięśniowego, depresji oddechowej,
– niemożność oddania moczu,
– porażenna niedrożność jelita cienkiego (zahamowanie przechodzenia treści pokarmowej przez jelita objawiająca się min. wzdęciem brzucha, dolegliwościami bólowymi, zatrzymaniem gazów i stolca),
– zaparcie.

W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, zabierając ze sobą opakowanie tego leku. Lekarz zadecyduje, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Dzieci i młodzież
Dzieci są bardziej wrażliwe na przedawkowanie tego leku niż dorośli. Jego przypadkowe spożycie, zwłaszcza przez dzieci w wieku poniżej 4 lat, może wywołać zaparcie i depresję ośrodkowego układu nerwowego, z sennością i zwolnieniem częstości oddechów.

W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala, zabierając ze sobą opakowanie tego leku.

Pacjenta należy poddać ścisłej obserwacji lekarskiej przez 48 godzin..

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dissenten – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Dissenten w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciaża:
Dissenten może być stosowany u kobiet w ciąży, szczególnie w okresie pierwszych trzech miesięcy(pierwszy trymestr), jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności i pod ścisłą kontrolą lekarza.
Lekarz zdecyduje o konieczności stosowania leku w ciąży.

Karmienie piersią:
Małe ilości loperamidu mogą przenikać do mleka kobiecego, dlatego nie zaleca się stosowania leku Dissenten w okresie karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Dissenten

Ulotka Dissenten – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Dissenten przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Dissenten m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Dissenten w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Dissenten

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Dissenten? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Dissenten. Podziel się doświadczeniami na forum.