Podmiot odpowiedzialny | Bausch Health Ireland Ltd. |
Kod ATC | M01AB05 |
Procedura | NAR |
Substancja | Diklofenak |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Dicloduo?
Diklofenak należy do grupy leków niesteroidowych o działaniu przeciwzapalnym, jest pochodną kwasu aminofenylooctowego. Oprócz działania przeciwzapalnego ma właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz hamuje agregację płytek krwi.
Diklofenak nie wpływa na metabolizm glukozy. Mechanizm działania diklofenaku, tak jak i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, polega na hamowaniu syntezy cyklooksygenazy prostaglandynowej, warunkującej występowanie stanu zapalnego.
Lek DicloDuo stosuje się:
W leczeniu objawowym:
– zapalnych postaci chorób reumatycznych (np. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów);
– reumatycznych i pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł i tkanek miękkich okołostawowych.
Przeciwbólowo:
– po zabiegach chirurgicznych;
– w bolesnym miesiączkowaniu.
Jaki jest skład Dicloduo, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest diklofenak sodowy, w tym 25 mg w peletkach dojelitowych i 50 mg w peletkach o przedłużonym uwalnianiu.
Inne składniki leku w peletkach dojelitowych to: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 25, krzemionka koloidalna bezwodna, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) z dodatkiem 0,28 mg sodu wodorotlenku (1N), glikol propylenowy, talk.
Inne składniki leku w peletkach o przedłużonym uwalnianiu to: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 25, krzemionka koloidalna bezwodna, amoniowego metakrylanu kopolimer (typ B) – Eudragit RS 100, amoniowego metakrylanu kopolimer (typ A) – Eudragit RL 100, cytrynian trietylu, talk.
Inne składniki leku w otoczce kapsułki to: tytanu dwutlenek (E171), indygotyna (E132), woda oczyszczona, żelatyna. Inne składniki leku w tuszu na otoczce kapsułki to: szelak, glikol propylenowy, tytanu dwutlenek (E171).
Dawkowanie preparatu Dicloduo – jak stosować ten lek?
Lek należy stosować ściśle według wskazań lekarza. Nie należy przekraczać zalecanych dawek i okresu leczenia.
W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.
Dorośli
Dawkę należy ustalać indywidualnie, zależnie od wskazań i stanu pacjenta.
Zalecana dawka dobowa wynosi do 150 mg diklofenaku sodowego (2 kapsułki).
Dorosłym podaje się zwykle 1 kapsułkę leku DicloDuo 75 mg na dobę. W razie potrzeby dawkę tę można zwiększyć do 2 kapsułek na dobę (2 razy po 75 mg diklofenaku sodowego). W szczególnie ciężkich przypadkach można podawać po 2 kapsułki leku DicloDuo 75 mg 1 raz na dobę, przez krótki okres (raz 150 mg diklofenaku sodowego). Kapsułki należy przyjmować najlepiej w czasie posiłków. Kapsułki nie należy rozgryzać ani rozdrabniać.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe należy zwrócić się do lekarza.
Ogólnym zaleceniem jest dostosowanie przez lekarza dawki indywidualnie dla każdego pacjenta i stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez możliwie najkrótszy okres.
Stosowanie leku DicloDuo u dzieci i młodzieży:
Ze względu na wielkość dawki, lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży.
Stosowanie leku DicloDuo u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby:
Należy zachować ostrożność w przypadku podawania leku u osób z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby.
Stosowanie leku DicloDuo u pacjentów w podeszłym wieku:
Brak przeciwwskazań. Lek należy stosować ostrożnie u osób w podeszłym wieku. W przypadku osób w podeszłym wieku i osób z małą masą ciała zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego zażycia leku przez dziecko, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przedawkowanie może wywołać wymioty, krwotok z przewodu pokarmowego, biegunkę, zawroty głowy, szumy uszne lub drgawki. W przypadku znacznego zatrucia może nastąpić ostra niewydolność nerek i uszkodzenie wątroby. Nie istnieje specyficzne antidotum dla diklofenaku. Leczenie jest objawowe.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dicloduo – czy mogę spożywać alkohol?
Kapsułki należy przyjmować najlepiej w czasie posiłków, popijając płynem. Nie rozgryzać.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Dicloduo w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Diklofenak może być stosowany podczas ciąży tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za niezbędne. W związku z tym należy zawsze skonsultować się z lekarzem przed zażywaniem leku DicloDuo podczas ciąży. Stosowanie leku DicloDuo w trzecim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane.
Ulotka Dicloduo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Dicloduo przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
DicloDuo - 75 mg, Kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu (Diclofenacum natricum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Dicloduo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
DicloDuo - 75 mg, Kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu (Diclofenacum natricum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Dicloduo w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Dicloduo - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Dicloduo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Zażywam od tygodnia, mam bóle kręgosłupa szyjnego i głowy. Brałem już różne leki i nic, ten pomaga. Trzeba brać osłonowe na żołądek, biorę IPP. Nic się nie dzieje.
Lek brałam 1,5 tygodnia. Od tamtego czasu walenie w jelitach, ból brzucha, odbijanie i mdłości. Niestety osłony od lekarza nie dostałam. Biegunka 2 razy w przeciągu 10 dni, więc to wina proszka.
Masakra, myślałam, że wypluję jelita. Cała noc nieprzespana z powodu biegunki i takich skrętów brzucha, że nie mogłam wyleżeć. Jest rano, a ja wciąż cierpię. Nigdy w życiu nie wezmę tego świństwa.
Dzisiaj wykupiłam ten lek, który ma mi pomóc w zapaleniu zatok. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w podobnej sprawie?
A jaką osłonę na żołądek polecacie?
Po pierwszej tabletce wystąpiły u mnie dramatyczne skutki uboczne: potworny ból żołądka, biegunka, wymioty i ogólne osłabienie – konieczna była wizyta u lekarza. Wprawdzie lek pomógł złagodzić ból nogi spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi biodra, ale kosztem było silne podrażnienie żołądka. Co istotne, nigdy wcześniej nie miałam problemów żołądkowych ani tego typu reakcji na leki.
Ważna informacja – przy stosowaniu tego leku koniecznie należy przyjmować równolegle lek osłonowy na żołądek. Mój lekarz od razu przepisał mi odpowiednią osłonę, co znacząco zmniejsza ryzyko podrażnienia przewodu pokarmowego.
Od trzech lat zmagam się z chorobą Parkinsona i towarzyszącym jej silnym bólem ręki. Dicloduo przyniósł mi natychmiastową ulgę – ból ustąpił już po pierwszej tabletce. Zastanawiam się jednak, jak długo mogę bezpiecznie stosować ten lek, biorąc pod uwagę moje problemy z wątrobą i polipy. Czy jest to tylko doraźne łagodzenie bólu, czy może mieć działanie lecznicze przy dłuższym stosowaniu?
Stosuję Dicloduo zgodnie z zaleceniami ze wypisu szpitalnego – dwie dawki dziennie – w połączeniu z lekami neurologicznymi. Jestem bardzo zadowolona z efektów leczenia. Dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu żołądka lekiem osłonowym nie doświadczam żadnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Co najważniejsze, lek skutecznie łagodzi dolegliwości i wreszcie czuję się znacznie lepiej.
Niestety, mimo odstawienia Dicloduo nadal doświadczam niepokojących objawów – zawrotów głowy, problemów z sercem, niskiego ciśnienia oraz bólu w okolicy serca. Te dolegliwości znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie.
Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem ze stosowania Dicloduo. Kluczowe jest równoczesne przyjmowanie leku osłonowego na żołądek, który stosuję codziennie. Dzięki temu nie doświadczam żadnych dolegliwości żołądkowych. Wprawdzie zdarzyło mi się kilka razy spożyć alkohol bez negatywnych konsekwencji, jednak nie polecam tego, gdyż reakcja organizmu może być bardzo indywidualna. Po wypróbowaniu różnych leków przeciwbólowych, dopiero Dicloduo skutecznie złagodził ból związany z ostrogami.
Czy na ból zęba też zadziała ???
Jak najbardziej
czy mozna spozywac nie wielkie ilosci alkoholu biorac dicloduo
Nie można
Jeszcze jedna sprawa – na ten lek nie ma antidotum. Trzeba czekać i cierpieć.
Totalna masakra, po dwóch proszkach opróżniłam się za dwa tygodnie, bul brzucha, chyba boli mnie wszystko. Nie mam więcej pytań.
Sierotki Marysie tak mają.
Czyli właściwości odchudzające również? A tak na poważnie, żarłem je jak cukierki, gdy miałem rwę kulszową i pomogło znakomicie. Najlepiej zażywać zaraz jak zacznie słabo boleć, jak ból się rozhula, wtedy trzeba wziąć więcej tabletek niż jedna. Moja żona też bierze mimo problemów zdrowotnych innego typu i toleruje świetnie.