Podmiot odpowiedzialny | Bausch Health Ireland Ltd. |
Kod ATC | M01AB55 |
Procedura | DCP |
Substancja | Diklofenak, Omeprazol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest DicloDuo Combi?
Lek DicloDuo Combi zawiera dwie substancje czynne w jednej kapsułce. Te substancje czynne to diklofenak sodowy (75 mg) oraz omeprazol (20 mg).
Diklofenak należy do grupy leków określanych jako niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i jest stosowany w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego stawów.
Omeprazol należy do grupy leków określanych jako „inhibitory pompy protonowej”, które zmniejszają ilość kwasu wytwarzanego przez żołądek. Omeprazol zmniejsza ryzyko rozwoju wrzodów trawiennych (wrzody żołądka lub dwunastnicy) spowodowanych przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Lek DicloDuo Combi jest przepisywany osobom z objawami spowodowanymi zaburzeniami stawów, takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Podczas przyjmowania leków z grupy NLPZ pacjent może być narażony na ryzyko rozwoju wrzodów trawiennych.
Jaki jest skład DicloDuo Combi, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są diklofenak sodowy i omeprazol.
Każda twarda kapsułka żelatynowa zawiera 75 mg diklofenaku sodowego i 20 mg omeprazolu.
Pozostałe składniki leku to:
Kapsułka: celuloza mikrokrystaliczna, powidon K 25, krzemionka koloidalna bezwodna, kopolimer kwasu metakrylowego i akrylanu etylu (1:1) typu A, zobojętniony (6 mol%) sodu wodorotlenkiem, glikol propylenowy, kopolimer amoniometakrylanowy typu A, kopolimer amoniometakrylanowy typu B, mannitol, magnezu węglan ciężki, hydroksypropyloceluloza (75-150 mPa x s / 5% sol.), laurylosiarczan sodu, hypromeloza (6 mPa x s), kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1) dyspersja 30% (sucha masa), polisorbinian 80, trietylu cytrynian, talk.
Osłonka: tytanu dwutlenek (E 171), czerwony żelaza tlenek (E 172), żółty żelaza tlenek (E 172), żelatyna.
Dawkowanie preparatu DicloDuo Combi – jak stosować ten lek?
Zalecana dawka leku DicloDuo Combi to jedna kapsułka na dobę. Jeśli nie udaje się złagodzić objawów przy zastosowaniu jednej kapsułki na dobę, należy porozmawiać z lekarzem. Nie należy przyjmować dawki większej niż jedna kapsułka na dobę bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Lek DicloDuo Combi należy połykać w całości, popijając wodą (około pół szklanki). Nie należy żuć ani przegryzać kapsułek. Najlepiej jest przyjmować kapsułki podczas posiłku lub po posiłku. Łatwiej jest pamiętać o przyjmowaniu kapsułek, kiedy bierze się je o tej samej porze każdego dnia, na przykład podczas śniadania lub kolacji.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie zażycia większej liczby kapsułek niż zalecana lub w razie przypadkowego połknięcia kilku kapsułek przez dziecko należy niezwłocznie zgłosić się do najbliższego oddziału ratunkowego i wziąć ze sobą opakowanie leku.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania DicloDuo Combi – czy mogę spożywać alkohol?
Najlepiej jest przyjmować kapsułki podczas posiłku lub po posiłku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować DicloDuo Combi w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Podobnie jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lek DicloDuo Combi może utrudniać zajście w ciążę. Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeżeli planuje zajście w ciążę lub jeśli ma trudności z zajściem w ciążę.
Leku DicloDuo Combi nie wolno przyjmować podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży (zobacz punkt „Kiedy nie stosować kapsułek” w załączonej poniżej ulotce). Lek ten zazwyczaj nie jest zalecany w pozostałych okresach ciąży, ale lekarz może zalecić jego stosowanie, jeśli uzna, że jest to konieczne.
Leku DicloDuo Combi należy unikać podczas karmienia piersią, ponieważ jego niewielkie ilości mogą przenikać do mleka matki.
Ulotka DicloDuo Combi – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku DicloDuo Combi przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
DicloDuo Combi - 75 mg + 20 mg, Kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde (Diclofenacum natricum + Omeprazolum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku DicloDuo Combi m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
DicloDuo Combi - 75 mg + 20 mg, Kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde (Diclofenacum natricum + Omeprazolum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność DicloDuo Combi w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o DicloDuo Combi - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz DicloDuo Combi? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Ból brzucha potworny i biegunka od pierwszego dnia stosowania. Postanowiłam się pomęczyć do 7 dni brania leku i odstawiam.
Lidia, ja też miałam biegunkę, ale co gorsza, przez 20 godzin nie mogłam oddać moczu. Mam teraz okropny ból pęcherza i przy oddawaniu moczu. Po 3 dniach wzięłam ponownie, powtórka ta sama historia. Lek wyrzuciłam.
Jedyny NLPZ, który pomaga mi na zapalenie stawów. Na szczęście nie jestem wrażliwa na tę grupę leków i nie mam problemów gastrycznych, czasem ciśnienie mi skacze, ale ta grupa leków – również ibuprofen, Ketonal, naproksen i inne – zwęża naczynia krwionośne, stąd wyższe ciśnienie. Mi lekarz na czas brania diclo kazał zwiększyć dawkę beta-blokerów, bo one rozszerzają naczynia i wszystko jest ok. Czasem trzeba sprawdzić kilka leków, zanim trafi się ten skuteczny.
Okropny ból podbrzusza i biegunka.
Bardzo pomaga na rwę kulszową. Biorę DicloDuo Combi czwarty dzień, żadnych skutków ubocznych. Inne przeciwbólowe w ogóle nie pomagały.
Nie polecam, pierwszy dzień swędzenie całego ciała jakby mrówki oblazły, na drugi dzień obudziłam się z ustami tak spuchniętymi, że ledwo oddychałam.
Dostałam ten lek na ból pooperacyjny po zabiegu proktologicznym. Działa bardzo skutecznie, ale po 12 godzinach już przestaje. W ulotce jest napisane, żeby nie brać więcej niż jeden na dobę, więc nie biorę i wyję. Nie mam kogo zapytać, bo jest weekend. Czy mogę wziąć co 12 godzin?
Straszny ból brzucha, wymioty, biegunka. Lek pomógł na bolącą, skręconą kostkę, to prawda, niestety skutki brania tego leku są opłakane. To chyba bardzo szkodliwa substancja… Mój organizm odrzuca lek DicloDuo Combi. Pozdrawiam, Małgosia.
Straszny ból brzucha :(
Mi na razie pomaga na ból stopy, biorę 10 dzień. Miałem, a w zasadzie jeszcze mam, zapalenie stawu stopy czy jakieś przeciążenie – normalnie nie mogłem chodzić, a teraz śmigam. Na rentgenie nic nie wyszło. Objawów ubocznych nie mam, może leciutko coś odczuwam w żołądku, raz miałem leciutkie rozwolnienie.
U mnie ciśnienie zwariowało, przez dwa dni miałam 200/95, a do tego nieustający ból głowy.
Lek nie dla mnie. Ból brzucha, wzdęcia i biegunka przez kilka dni.
A u mnie ten jedyny lek pomaga na ból przy przepuklinie kręgosłupa i związanej z tym rwie. Próbowałam kilka innych, ale dopiero po DicloDuo coś drgnęło i ból zaczął ustępować. I wtedy mogłam wprowadzić wreszcie zbawienne ćwiczenia na kręgosłup. Najlepsze są „babskie pompki” – biodra leżą na macie, a przód wyciskam do góry do wyprostowanych łokci, po 3×10 razy rano i wieczorem. Bez codziennych ćwiczeń rwa zawsze powraca.
Mam podobne doświadczenie. Myślałem, że zejdę po tych tabletkach. Serce zwariowało i przez dwie godziny biło jak szalone i kołatało.
OKROPNY LEK. WIECEJ ROBI SZKODY NIZ POZYTKU. O MALO NIE UMARLAM.
Biorę od kilku dni …bardzo mi pomogły ale nastąpił obrzęk nóg , rak i twarzy
Ja biorę od kilku dni i narażone bez bolu brzucha o rozwolnienia.a kolano zaczęło funkcjonować
straszny ból brzucha do tego rozwolnienie i wymioty kilka nocy miałam z głowy masakra
boli po nim brzuch
Boże na ból pomogła ale wzdęcia i ból brzucha nie dały spac
Noga mniej boli, ale 4 dzień boli brzuch i biegunka.