Elektrostymulator przeciwbólowy TENS to urządzenie, które pozwala użytkownikowi zniwelować uciążliwy ból, odzyskać spokój i komfort w życiu codziennym. Na rynku znajdziemy sprzęt do elektrostymulacji różnych marek. Jak wybrać elektrostymulator do terapii leczenia bólu przeprowadzanej w zakresie domowym? Na co zwracać szczególną uwagę i dlaczego warto zainwestować w TRU+?
Co to jest metoda TENS i jak działa elektrostymulator do terapii przeciwbólowej?
Z roku na rok obserwujemy wzrost popularności fizjoterapii wykonywanej samodzielnie przez pacjentów w domowym zaciszu. Brak konieczności dojazdów do gabinetów fizjoterapeutycznych i możliwość stosowania terapii w dowolny momencie dnia – bez ograniczeń czasowych to niezwykła wygoda dla chorych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się podręczne urządzenia przeciwbólowe, które wykorzystują metodę TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation).
Co jest istotą działania TENS? Dzięki technologii przezskórnej stymulacji nerwów odczuwanie dolegliwości bólowych przez organizm jest ograniczone. Możemy zniwelować ból w niefarmakologiczny i nieinwazyjny sposób. Warto podkreślić, że efektywność działania terapii TENS została potwierdzona klinicznie. Elektrostymulator oparty na metodzie TENS niweluje ból, dzięki emisji impulsów elektrycznych, które stymulują zakończenia nerwowe do produkcji beta – endorfin (naturalnych substancji przeciwbólowych) i blokują bodźce bólowe, uniemożliwiając im dotarcie do mózgu.
Jakie cechy powinien posiadać dobry elektrostymulator przeciwbólowy?
Na co zwrócić uwagę, aby zakupiony elektrostymulator przeciwbólowy był trafną inwestycją? Warto uwzględnić kwestie takie, jak:
- rodzaj zasilania (bateria lub akumulator),
- opcja zmiany charakteru impulsów,
- pamięć ostatnich ustawień,
- wygoda użytkowania (urządzenie powinno mieć czytelną instrukcję, być łatwe w obsłudze),
- możliwość podłączenia urządzenia do zasilania podczas pracy,
- szybkie działanie (uśmierzanie bólu),
- rozsądny stosunek jakości do ceny urządzenia.
Dlaczego warto kupić elektrostymulator przeciwbólowy TRU+
Na rynku istnieje wiele modeli elektrostymulatorów, dlaczego warto wybrać TRU+? W czym tkwi wyjątkowość tego sprzętu? TRU+ jest prosty w użyciu i nadaje się do wielokrotnego wykorzystania. Możemy używać go samodzielnie – bez pomocy rehabilitanta, ciesząc się z efektów terapii. Aby włączyć urządzenie, po połączeniu TRU+ z elektrodą wystarczy nacisnąć „+” i przykleić elektrodę nad miejscem bólu, dostosowując poziom intensywności impulsu elektrycznego do swoich potrzeb (mamy do wyboru aż 30 poziomów natężenia). Z obsługą TRU+ poradzi sobie każdy, nawet osoba w starszym wieku. Elektrostymulator skutecznie leczy ból o różnym charakterze – zarówno ostry, jak i przewlekły. Uśmierza dolegliwości bólowe już w ciągu 30 minut. Wystarczy jedna sesja, aby uwolnić się od bólu pleców, rwy kulszowej czy lumbago na długie godziny. Wymienne, hydrożelowe elektrody umożliwiają wykonanie około 20 – 30 zabiegów. Zaletą TRU+ jest też pojemna bateria, która na jednym naładowaniu pozwala przeprowadzić użytkownikowi aż 12 sesji.
Warto dodać, że sprzęt ten został zgłoszony w Urzędzie Rejestracji Leków i zaklasyfikowany jako klasa IIa na mocy Dyrektywy Rady 93/42/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. dotyczącej wyrobów medycznych. TRU+ objęty jest też roczną gwarancją. Wysoki profil bezpieczeństwa TRU+ potwierdza certyfikat bezpieczeństwa jednostki certyfikującej TUV NORD.
Podsumowując, elektrostymulator przeciwbólowy to specjalistyczne urządzenie, które pozwala zredukować ból bez konieczności stosowania farmakoterapii obciążającej organizm. Pamiętajmy, aby inwestować w wysokiej jakości sprzęt np. taki jak elektrostymulator Tru Plus, który ma status wyrobu medycznego. Środki pieniężne zainwestowane w to urządzenie zwrócą nam się błyskawicznie w postaci pozytywnych efektów (braku bólu), a starannie wybrany elektrostymulator posłuży nam bezawaryjnie przez długie lata.
Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych.
Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc, gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności, w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie.
Działania niepożądane: podrażnienie skóry.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.