Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Etynyloestradiol, Norgestimat |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Cilest?
Cilest jest złożonym doustnym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Zawiera małe dawki dwóch hormonów: estrogenu i gestagenu. Cilest działa antykoncepcyjnie przez zahamowanie jajeczkowania oraz zmianę bariery błony śluzowej macicy co zapobiega zapłodnieniu jajeczka. Ponadto, śluz szyjkowy staje się gęstszy co utrudnia plemnikom penetrację. Działanie antykoncepcyjne rozpoczyna się wraz pierwszą przyjętą tabletką.
Wskazania
Doustna antykoncepcja u kobiet.
Lek Cilest NIE CHRONI przed zakażeniem wirusem nabytego niedoboru odporności (HIV), ani przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Cilest, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Cilest – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cilest – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Cilest w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Cilest – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Cilest, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są norgestimat i etynyloestradiol. Każda tabletka zawiera 250 mikrogramów norgestimatu (Norgestimatum) i 35 mikrogramów etynyloestradiolu (Ethinyloestradiolum).
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: laktoza bezwodna, skrobia żelowana, magnezu stearynian, indygotyna – lak.
Dawkowanie preparatu Cilest – jak stosować ten lek?
Działanie antykoncepcyjne rozpoczyna się wraz pierwszą przyjętą tabletką.
Każdy blister zawiera 21 tabletek.
Pierwszy cykl stosowania
Należy przyjąć pierwszą tabletkę w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego. Należy kontynuować przyjmowanie jednej tabletki na dobę (tabletki należy stosować w odpowiedniej kolejności, aby kontrolować przyjmowanie dobowej dawki leku każdego dnia). Tabletki należy przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej porze, np. wieczorem.
Po przyjęciu wszystkich tabletek z blistra należy zrobić 7- dniową przerwę podczas której nie należy przyjmować tabletek i kiedy można spodziewać się krwawienia z odstawienia. Po zakończeniu 7-dniowej przerwy należy rozpocząć nowy, 21 dniowy cykl nawet jeśli nie wystąpiło krwawienie z odstawienia.
Drugi i kolejne cykle stosowania
Należy rozpocząć nowy cykl stosowania / nowy blister w tym samym dniu tygodnia co w poprzednim cyklu stosowania. W przypadku, gdyby krwawienie nie wystąpiło także po drugim cyklu stosowania należy zwrócić się do lekarza.
Opóźnienie krwawienia
Gdy wszystkie tabletki z opakowania zostały przyjęte, należy rozpocząć nowe opakowanie i przyjmować tabletki przez potrzebną ilość dni. Następnie przez 7 dni nie należy przyjmować tabletek. Po zakończeniu tego 7-dniowego okresu należy rozpocząć nowy 21 dniowy cykl ustalając nowy pierwszy dzień cyklu.
Postępowanie w razie krwawienia śródcyklicznego lub plamienia
W przypadku wystąpienia krwawienia śródcyklicznego lub plamienia należy kontynuować stosowanie antykoncepcji. Tego rodzaju krwawienie często ustępuje po około 3 cyklach stosowania. W przypadku utrzymywania się krwawienia śródcyklicznego należy zgłosić się do lekarza i (lub) lekarza specjalisty.
Postępowanie w razie wymiotów lub ciężkiej biegunki
W przypadku wystąpienia wymiotów w ciągu 3 godzin od momentu przyjęcia tabletki, a także w przypadku ciężkiej biegunki utrzymującej się dłużej niż przez 24 godziny skuteczność antykoncepcyjna leku może nie być wystarczająca. Należy wówczas nieprzerwanie przez 7 dni przyjmować 1 tabletkę na dobę i jednocześnie stosować dodatkowe, niehormonalne metody antykoncepcji (np. prezerwatywę). Jeśli wymioty i (lub) biegunka
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości leku Cilest, lub gdy dziecko przypadkowo przyjmie lek należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, lub szpitalem w celu oceny ryzyka i uzyskania
zaleceń postępowania.
Nie stwierdzono ciężkich powikłań po znacznym przedawkowaniu dużych ilości doustnych środków antykoncepcyjnych. Możliwe objawy przedawkowania to: nudności, wymioty, a u młodych dziewcząt krwawienie z dróg rodnych. Nie ma antidotum i należy zastosować leczenie objawowe.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cilest – czy mogę spożywać alkohol?
Brak odrębnych zaleceń.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Cilest w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Lek Cilest jest przeciwwskazany do stosowania w okresie w ciąży. W razie zajścia w ciążę należy przerwać stosowanie antykoncepcji i zwrócić się do lekarza. Należy powiedzieć lekarzowi o przyjmowaniu leku Cilest w okresie ciąży.
Karmienie piersią
Możliwe, że stosowanie leku Cilest w okresie karmienia piersią wywiera wpływ na dziecko. Dlatego zaleca się, aby kobiety karmiące piersią nie stosowały leku Cilest, chyba ze lekarz tak zaleci. Kobiety karmiące piersią powinny kontrolować ilość wytwarzanego mleka, ponieważ Cilest może zmniejszać jego ilość.
Ulotka Cilest – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?