Cataflam 50

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyNovartis Poland Sp. z o.o.
Kod ATCM01AB05
ProceduraNAR
SubstancjaDiklofenak

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Cataflam 50?

Cataflam 50 zawiera diklofenak potasowy, należący do grupy tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), działający przeciwreumatycznie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. W mechanizmie działania leku Cataflam 50 istotne znaczenie ma hamowanie biosyntezy prostaglandyn, które odgrywają zasadniczą rolę w patogenezie procesu zapalnego, bólu i gorączki.

Cataflam 50 stosuje się w krótkotrwałym leczeniu następujących stanów ostrych:
− Bólów pourazowych, stanów zapalnych i obrzęków, np. w wyniku skręcenia stawu.
− Bólów pooperacyjnych stanów zapalnych i obrzęków, np. po zabiegach stomatologicznych i ortopedycznych.
− Stanów bólowych i (lub) zapalnych w ginekologii, np. pierwotnego bolesnego miesiączkowania lub zapalenia przydatków.
− Napadów migreny.
− Zespołów bólowych kręgosłupa.
− Reumatyzmu pozastawowego.
− Jako środek wspomagający w ciężkich bolesnych zakażeniach uszu, nosa lub gardła, np. zapalenie gardła i migdałków, zapalenie ucha. Zgodnie z ogólnymi zasadami terapeutycznymi, należy w pierwszej kolejności zastosować leczenie przyczynowe. Gorączka będąca jedynym objawem choroby nie jest wskazaniem do podania leku.

Reklama

Jaki jest skład Cataflam 50, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest diklofenak potasowy. Jedna tabletka leku Cataflam 50 zawiera 50 mg diklofenaku potasowego.

Ponadto lek zawiera: krzemionkę koloidalną, wapnia fosforan, magnezu stearynian, skrobię kukurydzianą, powidon, karboksymetyloskrobię sodową. Skład otoczki: celuloza mikrokrystaliczna, Makrogol 8000, powidon, sacharoza, talk, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Dawkowanie preparatu Cataflam 50 – jak stosować ten lek?

Cataflam 50 należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Nie należy przekraczać zalecanych dawek. W przypadku stosowania tabletek powlekanych Cataflam 50 dłużej niż kilka tygodni, należy regularnie wykonywać kontrolne badania lekarskie, w celu wykluczenia występowania niezauważonych przez siebie działań niepożądanych.
Ogólnym zaleceniem jest dostosowywanie dawki indywidualnie i stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez możliwie najkrótszy okres.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Dorośli
Zalecana początkowa dawka wynosi 100 mg na dobę do 150 mg na dobę. W łagodniejszych przypadkach zazwyczaj wystarcza podanie dawki 50 mg na dobę do 100 mg na dobę.
Tabletki do podawania doustnego. Całkowita dawka dobowa powinna być podzielona i podawana w 2 do 3 dawkach.

U pacjentek z pierwotnym bolesnym miesiączkowaniem, dawkowanie leku należy ustalać indywidualnie, jednak zazwyczaj podaje się dawkę 50 mg na dobę do 150 mg na dobę. Początkowo należy podawać 50 mg na dobę do 100 mg na dobę i w razie konieczności dawkę zwiększać w ciągu kilku kolejnych cykli menstruacyjnych maksymalnie do 200 mg na dobę. Leczenie należy rozpocząć w chwili wystąpienia pierwszych objawów i w zależności od ich nasilenia, kontynuować leczenie przez kilka dni.
W leczeniu migreny początkowa dawka leku wynosi 50 mg i należy ją przyjąć w chwili wystąpienia pierwszych objawów zwiastujących napad choroby. Jeśli w ciągu 2 godzin od podania pierwszej dawki złagodzenie bólu nie jest wystarczające, można podać kolejną dawkę w wysokości 50 mg. W razie konieczności, można przyjmować kolejne dawki po 50 mg w odstępach 4 do 6 godzin. Nie należy przekraczać dawki 200 mg na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Ze względu na moc dawki, lek Cataflam 50 nie jest zalecany dla dzieci i młodzieży poniżej 14 lat.

Dzieciom i młodzieży poniżej 14 lat zaleca się stosowanie diklofenaku w postaci czopków, w dawce 25 mg na dobę.

W przypadku młodzieży powyżej 14 roku życia zazwyczaj wystarcza podanie dawki 75 mg do 100 mg na dobę w 2 do 3 dawkach podzielonych. Nie należy przekraczać maksymalnej dobowej dawki 150 mg.

U dzieci i młodzieży (poniżej 18 lat) nie wolno stosować leku Cataflam 50 w leczeniu migreny.

Pacjenci w podeszłym wieku
Lek należy stosować ostrożnie u osób w podeszłym wieku. W przypadku osób w podeszłym wieku i u osób z małą masą ciała zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie leku Cataflam 50 nie powoduje charakterystycznych objawów, jednakże mogą wystąpić: wymioty, krwotok z przewodu pokarmowego, biegunki, zawroty głowy, szumy uszne lub drgawki. W przypadku znacznego zatrucia może nastąpić ostra niewydolność nerek i uszkodzenie wątroby.

W przypadku przypadkowego przyjęcia większej ilości tabletek niż zostało zalecone, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub udać się do szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cataflam 50 – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Cataflam 50 należy połykać w całości popijając szklanką wody lub innego płynu.
Zaleca się stosowanie leku Cataflam 50 przed posiłkiem lub na czczo.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cataflam 50 w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży, podczas pierwszych dwóch trymestrów, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne, nie należy stosować leku Cataflam 50.

Tak jak w przypadku innych leków przeciwzapalnych, stosowanie leku Cataflam 50 u pacjentek w ostatnich 3 miesiącach ciąży jest przeciwskazane, ponieważ może on poważnie zaszkodzić dziecku lub niekorzystnie wpłynąć na poród.

Należy poinformować lekarza, jeżeli pacjentka karmi piersią.

Nie należy stosować leku Cataflam 50 u kobiet karmiących piersią, gdyż może wywierać szkodliwe działanie u niemowlęcia.

Lekarz omówi z pacjentką potencjalne ryzyko stosowania leku Cataflam 50 w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.

Ulotka Cataflam 50 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Cataflam 50 - 50 mg, Tabletki powlekane (Diclofenacum kalicum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Cataflam 50 - 50 mg, Tabletki powlekane (Diclofenacum kalicum)

Bibliografia

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

1 komentarz do “Cataflam 50”

  1. Czy Cataflam może wchodzić w interakcje ze środkami antykoncepcyjnymi? Zależy mi na uzyskaniu informacji, ponieważ regularnie przyjmuję tabletki antykoncepcyjne i chciałabym wiedzieć, czy stosowanie Cataflamu może wpłynąć na ich skuteczność.

    Odpowiedz

Napisz opinię o Cataflam 50. Podziel się doświadczeniami na forum.

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i rzetelność informacji, dlatego nasi redaktorzy dokonują moderacji opinii pacjentów o lekach z najwyższą starannością. Dokładamy wszelkich starań, aby publikowane treści były przede wszystkim bezpieczne i wiarygodne. Komentarze użytkowników podlegają także stałej moderacji pod kątem stylistycznym. Nasi redaktorzy sprawdzają gramatykę, ortografię i interpunkcję, zachowując pierwotny sens wypowiedzi. Komentarze wulgarne i obraźliwe są niezwłocznie usuwane.

Oferty sprzedaży, kupna lub odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane przez redakcję, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem może być niebezpieczne dla zdrowia. Szacuje się, że ponad połowa leków oferowanych w internecie to podróbki. W przypadku leków na receptę liczba ta sięga aż 96%.

Dodaj komentarz


Oceniaj lek wyłącznie po własnym doświadczeniu.