Caramlo

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyZentiva, k.s.
Kod ATCC09DB07
ProceduraDCP
SubstancjaAmlodypina, Kandesartan

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Caramlo?

Lek Caramlo zawiera dwie substancje czynne: kandesartan oraz amlodypinę. Obie z tych substancji pomagają kontrolować wysokie ciśnienie krwi.
• Kandesartan należy do grupy substancji zwanych „antagonistami receptora angiotensyny II”. Angiotensyna II wytwarzana jest w organizmie człowieka i powoduje skurcz naczyń krwionośnych, zwiększając w ten sposób ciśnienie tętnicze krwi. Kandesartan działa poprzez zablokowanie działania angiotensyny II.
• Amlodypina należy do grupy substancji zwanych „antagonistami kanału wapniowego”. Amlodypina powstrzymuje wapń przed wnikaniem do ściany naczyń krwionośnych, co hamuje skurcz naczyń krwionośnych.

Oznacza to, iż obydwie z tych substancji pomagają zahamować skurcz naczyń krwionośnych. W efekcie naczynia krwionośne rozkurczają się i ciśnienie tętnicze krwi zostaje obniżone.

Lek Caramlo jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi u pacjentów, których ciśnienie krwi jest już odpowiednio kontrolowane w wyniku stosowania kandesartanu i amlodypiny w postaci oddzielnych tabletek, w takich samych dawkach jak w leku Caramlo.

Reklama

Jaki jest skład Caramlo, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są kandesartan cyleksetylu i amlodypina.
Caramlo 8 mg+5 mg: Każda tabletka zawiera 8 mg kandesartanu cyleksetylu i 5 mg amlodypiny (jako amlodypiny bezylan).
Caramlo 16 mg+10 mg: Każda tabletka zawiera 16 mg kandesartanu cyleksetylu i 10 mg amlodypiny (jako amlodypiny bezylan).

Pozostałe składniki to: hydroksypropyloceluloza, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, skrobia kukurydziana, trietylu cytrynian, magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Caramlo – jak stosować ten lek?

Zwykle stosowana dawka leku Caramlo 8 mg+5 mg wynosi 1 lub 2 tabletki na dobę.
Zwykle stosowana dawka leku Caramlo 16 mg+10 mg wynosi 1 tabletkę na dobę.

Lek Caramlo można stosować z jedzeniem lub niezależnie od niego.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zażycie zbyt wielu tabletek może spowodować, że ciśnienie krwi stanie się niskie lub nawet niebezpiecznie niskie. Pacjent może odczuwać zawroty głowy, zamroczenie, omdlewanie lub osłabienie. Jeśli spadek ciśnienia będzie bardzo duży, może dojść do wstrząsu. Skóra może stać się chłodna i wilgotna i pacjent może stracić przytomność. W przypadku zażycia zbyt wielu tabletek należy natychmiast zwrócić się po pomoc medyczną.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Caramlo – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas zażywania leku Caramlo nie należy pić soku grejpfrutowego ani spożywać grejpfruta. Grejpfrut i sok grejpfrutowy mogą prowadzić do zwiększenia we krwi stężenia czynnego składnika -amlodypiny, co może spowodować nieprzewidywalne nasilenie działania obniżającego ciśnienie krwi przez lek Caramlo.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Caramlo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Pacjentka musi poinformować lekarza, jeśli przypuszcza, że może być w ciąży (lub planuje mieć dziecko). Lekarz zwykle zaleci zaprzestanie stosowania leku Caramlo przed planowanym zajściem w ciążę lub niezwłocznie po stwierdzeniu ciąży i zaleci inny lek zamiast leku Caramlo. Lek Caramlo nie jest zalecany we wczesnym okresie ciąży oraz nie wolno go stosować po 3. miesiącu ciąży, gdyż może on spowodować ciężkie uszkodzenie płodu, jeśli będzie stosowany powyżej trzeciego miesiąca ciąży.

Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza zacząć karmić piersią. Lek Caramlo nie jest zalecany kobietom karmiącym piersią i jeśli kobieta chce karmić piersią, lekarz prowadzący może wybrać inne leczenie, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka.

Ulotka Caramlo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Caramlo - 16 mg + 5 mg, Tabletki (Candesartanum cilexetilum + Amlodipinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Caramlo - 16 mg + 5 mg, Tabletki (Candesartanum cilexetilum + Amlodipinum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.5 na 5 gwiazdek (na podstawie 4 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
50%
Słaby
50%
Fatalny
0%

4 komentarze do “Caramlo”

  1. ★★★☆☆

    Od dwóch tygodni przyjmuję lek Caramlo i niestety borykam się z poważnym problemem znacznego spadku ciśnienia krwi. Ostatnie pomiary wykazują niepokojąco niskie wartości – 95/65. Taka sytuacja znacząco wpływa na moje samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Ze względu na te niepokojące objawy niedociśnienia jestem zmuszona skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu ewentualnej modyfikacji dawkowania lub zmiany terapii.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    W moim przypadku Caramlo wykazuje wysoką skuteczność w regulacji ciśnienia tętniczego, jednak muszę wspomnieć o zaobserwowanych skutkach ubocznych. Po kilku tygodniach stosowania zauważyłem dwa niepokojące objawy – pojawił się uporczywy kaszel oraz zaobserwowałem wzmożone wypadanie włosów. Mimo że lek doskonale spełnia swoją podstawową funkcję w kontrolowaniu ciśnienia, te efekty uboczne są dość uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Jest to istotna informacja dla osób rozważających rozpoczęcie terapii tym preparatem.

    Odpowiedz
  3. ★★☆☆☆

    Jako pacjent w wieku 34 lat, chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami z drugim tygodniem przyjmowania leku. Niestety, moje odczucia nie są najlepsze i podejrzewam, że przepisana dawka może być zbyt wysoka. Mimo że moje ciśnienie tętnicze utrzymuje się na względnie dobrym poziomie 127/77 mmHg, borykam się z bardzo uciążliwymi skutkami ubocznymi. Najbardziej dokuczliwy jest intensywny ból zlokalizowany w tylnej części głowy, któremu towarzyszy chroniczne zmęczenie i ogólne znużenie organizmu. Dodatkowo, mam poważne problemy ze snem – śpię tylko około 5 godzin w ciągu nocy, co znacząco wpływa na moje codzienne funkcjonowanie. Czy ktoś miał podobne doświadczenia? Zastanawiam się, czy powinienem skonsultować się z lekarzem w sprawie modyfikacji dawki.

    Odpowiedz
  4. ★★☆☆☆

    Stosuję lek Caramlo w celu kontroli nadciśnienia tętniczego i muszę przyznać, że bardzo dobrze spełnia swoją podstawową funkcję – skutecznie reguluje ciśnienie krwi. Niestety, z czasem zaczęłam obserwować niepokojące skutki uboczne. Najbardziej uciążliwe jest nasilone wypadanie włosów oraz uporczywe problemy z bezsennością, które znacząco wpływają na moje samopoczucie. W związku z tymi dolegliwościami planuję konsultację z lekarzem prowadzącym w celu rozważenia alternatywnego leku przeciwnadciśnieniowego, który byłby lepiej tolerowany przez mój organizm.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz