Bupivacaine-HM

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaBupiwakaina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Bupivacaine-HM?

Lek Bupivacaine-hm, 5 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań jest długo działającym środkiem miejscowo znieczulającym. Lek Bupivacaine-hm zapobiega odczuwaniu bólu, ciepła i zimna w obrębie miejsca wstrzyknięcia. Istnieje jednak możliwość odczuwania nacisku i dotyku. W ten sposób określone części ciała w obrębie odpowiednich nerwów zostają znieczulone. W wielu przypadkach zablokowane zostają również nerwy mięśni w danej części ciała, co powoduje tymczasowe ich osłabienie lub niedowład.

Lek Bupivacaine-hm stosowany jest do znieczulenia określonych części ciała podczas zabiegu chirurgicznego, jak też do uśmierzania bólu.
Lek Bupivacaine-hm podaje się we wstrzyknięciach:
– do tkanek, w których będzie przeprowadzany zabieg chirurgiczny;
– w okolicy nerwu bądź grupy nerwów, które unerwiają operowaną część ciała, np.wstrzyknięcie pod pachą przed operacją przedramienia lub dłoni;
– zewnątrzoponowo.

Lek Bupivacaine-hm jest szczególnie zalecany w znieczuleniu pooperacyjnym lub w znieczuleniu
podczas porodu.

Jaki jest skład Bupivacaine-HM, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest bupiwakainy chlorowodorek (Bupivacaini hydrochloridum).
1 ml roztworu zawiera 5 mg bupiwakainy chlorowodorku.
Pozostałe składniki to: sodu chlorek, sodu wodorotlenek (do pH 4,0-6,5), kwas solny (do pH 4,0-6,5), woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Bupivacaine-HM – jak stosować ten lek?

Lek Bupivacaine-hm jest podawany pacjentowi przez lekarza lub przez pielęgniarkę pod nadzorem lekarza. Znieczulenia bupiwakainą przeprowadza się w odpowiednio wyposażonych ośrodkach, w których jest dostępny odpowiedni sprzęt oraz leki konieczne do monitorowania i reanimacji pacjenta. Lekarz prowadzący znieczulenie zachowa szczególne środki ostrożności w celu uniknięcia podania donaczyniowego. Jest on odpowiednio przeszkolony oraz zna metody diagnozowania i postępowania w przypadku wystąpienia działań niepożądanych, ogólnych objawów zatrucia lekiem i innych powikłań.

Lekarz decyduje, jaka jest właściwa dawka dla pacjenta, uwzględniając przy tym cel kliniczny pożądany do osiągnięcia i kondycję fizyczną pacjenta.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ciężkie działania niepożądane po przedawkowaniu występują bardzo rzadko, jednakże wymagają specjalnego leczenia. Lekarz prowadzący musi być przygotowany na taką sytuację.

Pierwszymi objawami przedawkowania są uczucie zawrotów głowy, drętwienie ust i okolic ust, drętwienie języka, zaburzenia widzenia i słyszenia. Należy natychmiast informować lekarza w razie wystąpienia nawet jednego z powyższych objawów. Poważniejszymi objawami są trudności w mówieniu, zesztywnienie mięśni, drżenie. W przypadku ciężkiego przedawkowania lub niewłaściwego miejsca wstrzyknięcia może pojawić się drżenie, drgawki lub utrata przytomności.

Gdy wystąpią pierwsze objawy przedawkowania, należy przerwać wstrzykiwanie leku Bupivacaine-hm, co znacznie ograniczy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Bupivacaine-HM – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Bupivacaine-HM w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie ma dowodów na szkodliwe działanie leku Bupivacaine-hm na przebieg ciąży.
Badania prowadzone na zwierzętach wykazały niekorzystny wpływ na rozwój zarodków i przeżywalność osesków.
Dlatego nie należy stosować bupiwakainy we wczesnym okresie ciąży.
W przypadku pacjentek w zaawansowanej ciąży należy zmniejszyć dawkę środka znieczulającego.

Ulotka Bupivacaine-HM – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Bupivacaine-HM przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Bupivacaine-HM m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Brak charakterystyki w bazie.

Dostępność Bupivacaine-HM w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Bupivacaine-HM - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Bupivacaine-HM? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz