Bostomac

Bostomac to lek, który jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości. Wskazania do jego stosowania zależą od konkretnej sytuacji klinicznej. Lek ten jest dostępny na receptę. Szczegółowe informacje na temat tego leku, takie jak skład, dawkowanie i możliwe działania niepożądane, można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Bostomac. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Bostomac w postaci kapsułek dojelitowych zawiera substancję czynną omeprazol. Należy on do grupy leków nazywanych „inhibitorami pompy protonowej”. Leki te działają poprzez zmniejszanie ilości kwasu wytwarzanego w żołądku.

Lek Bostomac stosuje się u osób dorosłych w krótkoterminowym leczeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (na przykład zgagi, cofania się kwaśnej treści).

Refluks to cofanie się kwasu z żołądka do przełyku, w którym może rozwinąć się stan zapalny i towarzyszący mu i ból. Może to powodować objawy, takie uczucie palącego bólu w klatce piersiowej wstępującego aż do gardła (zgaga) i kwaśny smak w ustach (cofanie się kwaśnej treści).

W celu złagodzenia objawów może być konieczne przyjmowanie kapsułek przez 2–3 kolejne dni.

Jeśli po upływie 14 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Jaki jest skład , jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest omeprazol: każda kapsułki zawierają 10 mg omeprazolu.

Ponadto lek zawiera:

• Zawartość kapsułek: sacharoza, ziarenka (złożone ze skrobi kukurydzianej i sacharozy), sodu laurylosiarczan, disodu fosforan bezwodny, mannitol, hypromeloza 6 cP, makrogol 6000, talk, polisorbat 80, tytanu dwutlenek (E 171) oraz kopolimer kwasu metakrylowego i akrylanu etylu (1:1).

• Osłonka kapsułki: żelatyna i woda oczyszczona, żółcień chinolinową (E 104) i tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu – jak stosować?

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Zwykle stosuje się jedną kapsułkę 20 mg lub dwie kapsułki po 10 mg raz na dobę przez 14 dni.

Jeśli po tym czasie objawy nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.

Dla uzyskania złagodzenia objawów może być konieczne przyjmowanie kapsułek przez 2–3 kolejne dni.

Stosowanie tego leku
• Zaleca się przyjmowanie kapsułek rano.
• Można przyjmować kapsułki z jedzeniem lub na pusty żołądek.
• Należy połykać kapsułki w całości, popijając połową szklanki wody. Nie wolno rozgryzać ani rozkruszać kapsułek. Wynika to z faktu, że kapsułki zawierają peletki, co zapobiega rozkładowi leku przez kwas zawarty w żołądku. Należy uważać, aby nie uszkodzić peletek.

Co zrobić, jeśli występują problemy z połykaniem kapsułek
• Jeśli występują problemy z połykaniem kapsułek:
– Należy otworzyć kapsułki i połknąć bezpośrednio zawartość popijając połową szklanki wody albo wymieszać zawartość z niewielką ilością jogurtu, dowolnym kwaśnym sokiem owocowym (np. jabłkowym, pomarańczowym lub ananasowym) albo musem jabłkowym.
– Zawsze należy wymieszać mieszaninę bezpośrednio przed jej wypiciem (mieszanina nie będzie jednorodna). Wypić mieszaninę niezwłocznie lub w ciągu 30 minut.
– Aby mieć pewność, że pacjent wypił całą dawkę leku, należy bardzo dokładnie wypłukać szklankę, napełniając ją do połowy wodą, po czym ją wypić. Stałe cząsteczki zawierają lek – nie wolno ich rozgryzać ani rozkruszać.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Bostomac, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania – czy mogę spożywać alkohol?

Kapsułki można przyjmować z jedzeniem lub na pusty żołądek.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lekarz zdecyduje, czy można w tym czasie przyjmować lek Bostomac.

Lekarz zdecyduje, czy można lek Bostomac przyjmować podczas karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Bostomac

Ulotka – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Bostomac przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Bostomac m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Bostomac w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Bostomac

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Bostomac? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Bostomac. Podziel się doświadczeniami na forum.