Bioracef

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Kod ATCJ01DC02
ProceduraNAR
SubstancjaCefuroksym

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Bioracef?

Bioracef jest antybiotykiem stosowanym u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 5 lat. Lek działa niszcząc bakterie wywołujące zakażenia. Należy do grupy leków nazywanych cefalosporynami.

Bioracef jest stosowany do leczenia zakażeń:
• gardła
• zatok
• ucha środkowego
• płuc lub klatki piersiowej
• układu moczowego
• skóry i tkanek miękkich.

Bioracef może być również stosowany:
• w leczeniu wczesnej postaci choroby z Lyme (boreliozy – zakażenia przenoszonego przez kleszcze).

Reklama

Jaki jest skład Bioracef, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest cefuroksym. Każda tabletka zawiera 125 mg, 250 mg lub 500 mg cefuroksymu w postaci cefuroksymu aksetylu.

Pozostałe składniki to:
rdzeń: skrobi glikolan sodu, krzemu dwutlenek koloidalny, kroskarmeloza sodowa, skrobia modyfikowana, sodu laurylosiarczan;
otoczka: hypromeloza, tytanu dwutlenek, olej rycynowy.

Dawkowanie preparatu Bioracef – jak stosować ten lek?

Ten lek ten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie
Dorośli
Zwykle stosowana dawka leku Bioracef wynosi od 250 mg do 500 mg dwa razy na dobę, w zależności od ciężkości i rodzaju zakażenia.

Dzieci w wieku powyżej 5 lat
Zwykle stosowana dawka leku Bioracef wynosi od 10 mg/kg mc. (nie więcej niż 125 mg) do 15 mg/kg mc. (nie więcej niż 250 mg) dwa razy na dobę, w zależności od ciężkości i rodzaju zakażenia.

W zależności od choroby oraz od tego, jak pacjent reaguje na leczenie, dawka początkowa może być zmieniona lub może być konieczny więcej niż jeden cykl leczenia.

Pacjenci z chorymi nerkami
Jeżeli pacjent ma chore nerki, lekarz może zmienić dawkowanie leku.

Jeśli pacjenta to dotyczy, powinien powiedzieć o tym lekarzowi.

Sposób podawania
Tabletki Bioracef należy połknąć w całości, popijając wodą.

Tabletek nie należy rozgryzać, kruszyć ani dzielić – może to zmniejszyć skuteczność leczenia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku Bioracef, mogą wystąpić u niego zaburzenia neurologiczne, w szczególności zwiększa się ryzyko drgawek (napadów padaczkowych).

Niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli to możliwe, należy pokazać opakowanie po leku Bioracef.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Bioracef – czy mogę spożywać alkohol?

Bioracef należy przyjmować po posiłku. Pomoże to zwiększyć skuteczność leczenia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Bioracef w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lekarz oceni, czy korzyści dla pacjentki, wynikające ze stosowania leku Bioracef podczas ciąży i karmienia piersią, przeważają nad zagrożeniami dla dziecka.

Ulotka Bioracef – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Bioracef - 500 mg, Tabletki powlekane (Cefuroximum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bioracef - 500 mg, Tabletki powlekane (Cefuroximum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.7 na 5 gwiazdek (na podstawie 11 opinii)

Znakomity
18%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
27%
Słaby
45%
Fatalny
9%

11 komentarzy do “Bioracef”

  1. ★★★☆☆

    Od czterech dni przyjmuję Bioracef 500 z powodu objawów grypowych i uporczywego kataru. Niestety, nie zauważyłam znaczącej poprawy stanu zdrowia. Szczególnie niepokoi mnie utrzymująca się od dwóch tygodni chrypka, która mimo stosowania antybiotyku nie ustępuje. Stan zapalny gardła wydaje się być wyjątkowo oporny na zastosowane leczenie, co znacząco wpływa na mój komfort życia i możliwość normalnego funkcjonowania.

    Odpowiedz
  2. ★★☆☆☆

    Stosowałem ten antybiotyk na anginę przez dwie doby, jednak musiałem przerwać kurację ze względu na nasilone skutki uboczne. Od początku leczenia występowały u mnie silne nudności, które często kończyły się wymiotami. Całkowicie straciłem apetyt, co znacząco wpłynęło na moje samopoczucie i poziom energii. Dodatkowo pojawiły się problemy ze snem oraz stałe uczucie wewnętrznego niepokoju i zdenerwowania, które utrudniało mi normalne funkcjonowanie. Te dolegliwości były na tyle uciążliwe, że zmuszony byłem skonsultować się z lekarzem w celu zmiany antybiotyku na inny preparat, który będzie lepiej tolerowany przez mój organizm.

    Odpowiedz
  3. ★★☆☆☆

    Chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem ze stosowaniem leku Bioracef, które niestety nie było pozytywne. Z przepisanej kuracji nie ukończyłam nawet drugiego opakowania, pozostawiając dwie tabletki z drugiego listka. Co warto podkreślić – nigdy wcześniej nie doświadczałam żadnych skutków ubocznych przy stosowaniu jakichkolwiek leków, dlatego czuję się w obowiązku ostrzec innych pacjentów o moich doświadczeniach.

    Od pierwszego dnia przyjmowania preparatu towarzyszyły mi uporczywe mdłości i ogólne złe samopoczucie. Jednak najpoważniejsze działania niepożądane pojawiły się pod koniec kuracji. Doświadczyłam wtedy niezwykle intensywnego bólu głowy, który można opisać jako uczucie rozsadzania czaszki. Dodatkowo wystąpiły bardzo nieprzyjemne objawy takie jak: nieustanne uczucie nadchodzących wymiotów, nasilone dreszcze oraz ekstremalne osłabienie organizmu, które całkowicie uniemożliwiło mi normalne funkcjonowanie.

    Mając świadomość, że każdy organizm może reagować inaczej na leki, zdecydowałam się podzielić swoim doświadczeniem jako przestrogą dla potencjalnych pacjentów rozważających terapię tym preparatem.

    Odpowiedz
  4. ★★☆☆☆

    Chciałabym podzielić się trudnym doświadczeniem związanym ze stosowaniem antybiotyku Bioracef u mojego 6-letniego dziecka. Lek został przepisany z powodu zapalenia ucha, jednak wywołał poważne skutki uboczne w postaci silnych bólów brzucha i uporczywej biegunki. Późniejsza diagnostyka wykazała, że objawy te były spowodowane zakażeniem bakterią Clostridium difficile, co jest znanym powikłaniem antybiotykoterapii. To doświadczenie okazało się bardzo trudne zarówno dla dziecka, jak i dla całej rodziny. Zakażenie Clostridium to poważne powikłanie, które wymagało dodatkowego leczenia i znacząco wpłynęło na stan zdrowia mojego dziecka. W naszym przypadku skutki uboczne antybiotyku okazały się znacznie poważniejsze niż pierwotna infekcja ucha.

    Odpowiedz
  5. ★★☆☆☆

    W trakcie kuracji lekiem Bioracef wystąpiły u mnie istotne skutki uboczne w postaci biegunki. Lek został przepisany na niecałkowicie wyleczoną infekcję górnych dróg oddechowych, jednak nie przyniósł oczekiwanych rezultatów – świszczący oddech utrzymuje się nadal. Dodatkowo pojawiły się niepokojące objawy w postaci świądu w okolicach pochwy, co wskazuje na rozwój infekcji grzybiczej Candida – znanego skutku ubocznego antybiotykoterapii. Stan ten wywołuje dyskomfort i niepewność odnośnie konieczności dodatkowej konsultacji ginekologicznej. Skuteczność leku w moim przypadku okazała się niewystarczająca, a działania niepożądane znacząco wpłynęły na komfort terapii.

    Odpowiedz
  6. ★★★★★

    Miałam ból gardła i gorączkę 38 stopni. Lekarka przepisała mi Bioracef 500. Po dwóch dniach stosowania ból gardła całkowicie ustąpił. W moim przypadku Bioracef 500 okazał się bardzo skuteczny.

    Odpowiedz
  7. ★★★☆☆

    Chciałbym się podzielić swoimi przemyśleniami na temat antybiotykoterapii. Prawda jest taka, że żaden antybiotyk nie jest przyjemny w stosowaniu – to nie są witaminy, lecz silne leki zwalczające infekcje. Praktycznie wszystkie antybiotyki mają podobny zestaw skutków ubocznych. Obecnie sam przechodzę leczenie zapalenia oskrzeli i ucha środkowego, więc doskonale rozumiem obawy innych pacjentów. Życzę wszystkim dużo zdrowia i wytrwałości w leczeniu.

    Odpowiedz
  8. ★★☆☆☆

    Jako pacjent w wieku 79 lat chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem z terapią lekiem Bioracef. Moja reakcja na ten antybiotyk była bardzo niekorzystna. Już po przyjęciu pierwszej dawki zaobserwowałem całkowitą utratę apetytu, a po zażyciu dziesięciu tabletek mój stan zdrowia uległ znacznemu pogorszeniu. Szczególnie niepokojące były objawy ze strony przewodu pokarmowego, które były na tyle poważne, że rozważano konieczność hospitalizacji na oddziale toksykologii. Doświadczyłem silnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, które wywołały u mnie głębokie zaniepokojenie o stan mojego organizmu. Intensywność i charakter skutków ubocznych sprawiły, że musiałem przerwać terapię. Ta sytuacja była dla mnie niezwykle stresująca i wpłynęła na moje samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Uważam, że w moim przypadku reakcja na lek była zbyt silna i nieadekwatna do oczekiwanych korzyści terapeutycznych.

    Odpowiedz
  9. ★★★★★

    Moje doświadczenie z antybiotykiem Bioracef jest zdecydowanie pozytywne. Lek okazał się niezwykle skuteczny w zwalczaniu uporczywej infekcji gardła i zatok przynosowych. Szczególnie doceniam fakt, że w trakcie całej kuracji nie wystąpiły u mnie żadne niepożądane reakcje, co jest dla mnie niezwykle istotne ze względu na wcześniejsze złe doświadczenia z innymi antybiotykami.

    Kuracja przyniosła zauważalną poprawę już w pierwszych dniach stosowania, a całkowite ustąpienie objawów nastąpiło zgodnie z przewidywanym czasem leczenia. Na podstawie własnego doświadczenia mogę z przekonaniem polecić Bioracef jako skuteczny preparat w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, szczególnie osobom, które podobnie jak ja, mają wrażliwy organizm i nie tolerują dobrze wszystkich antybiotyków.

    Odpowiedz
  10. ★☆☆☆☆

    Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem ze stosowania antybiotyku Bioracef w leczeniu zapalenia oskrzeli. Po czterech dniach terapii nie zaobserwowałam zadowalającej poprawy stanu zdrowia. Niestety, pojawiły się za to liczne skutki uboczne, z których najbardziej dokuczliwe były intensywne bóle głowy oraz dolegliwości mięśniowe. Co ciekawe, mój mąż również miał okazję stosować ten preparat (który jest zamiennikiem Xiorimaxu) w leczeniu infekcji gardła i jego doświadczenia były bardzo zbliżone do moich. Zauważyłam, że lek ten ma silne działanie osłabiające na cały organizm. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że jest to najgorszy antybiotyk, jaki kiedykolwiek przyjmowałam w życiu. Biorąc pod uwagę nasze negatywne doświadczenia, nie mogę polecić tego leku innym pacjentom.

    Odpowiedz
  11. ★★★☆☆

    Od czterech dni stosuję Bioracef w dawce 250 mg w leczeniu zapalenia gardła, jednak nie zauważam oczekiwanej poprawy stanu zdrowia. Pomimo regularnego przyjmowania leku, dolegliwości nadal się utrzymują. Ze względu na brak skuteczności obecnej terapii, zdecydowałem się na dodatkową konsultację lekarską, podczas której poproszę o rozważenie modyfikacji leczenia lub zastosowanie innego antybiotyku, który mógłby okazać się bardziej efektywny w moim przypadku.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz