Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Benzydamina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Benzydamine Mylan?
Benzydamine Mylan zawiera substancję czynną benzydaminy chlorowodorek należący do grupy leków nazywanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, czyli NLPZ.
Benzydaminy chlorowodorek działa przeciwbólowo i przeciwobrzękowo (w stanie zapalnym).
Lek stosowany jest w leczeniu bolesnych zmian w jamie ustnej i gardle:
• owrzodzenia jamy ustnej;
• ząbkowanie;
• ból gardła;
• bolesność języka lub dziąseł;
• dyskomfort związany z protezami dentystycznymi;
• na zalecenie lekarza jest on także stosowany w celu złagodzenia uczucia dyskomfortu związanego z zabiegami dentystycznymi.
Jaki jest skład Benzydamine Mylan, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest benzydaminy chlorowodorek w stężeniu wynoszącym 0,15% (m/v). Po każdym rozpyleniu leku Benzydamine Mylan uwalnianych jest około 270 mikrogramów benzydaminy chlorowodorku.
Pozostałe składniki to: metylu parahydroksybenzoesan (E 218), glicerol, etanol 96% (patrz punkt 2 ulotki „Benzydamine Mylan zawiera metylu parahydroksybenzoesan i etanol”), sodu wodorowęglan, polisorbat 20, sacharyna sodowa (E 954) i olejek eteryczny miętowy, woda oczyszczona.
Dawkowanie preparatu Benzydamine Mylan – jak stosować ten lek?
Nie stosować benzydaminy chlorowodorku do oczu lub w pobliżu oczu. W razie przedostania się aerozolu do oczu, należy niezwłocznie przemyć je zimną wodą.
Dorośli, młodzież i osoby w podeszłym wieku
Zalecana dawka to cztery do ośmiu rozpyleń na bolesne miejsce co 1,5-3 godziny.
Dzieci w wieku 6-12 lat
Zalecana dawka to cztery rozpylenia na bolesne miejsce co 1,5-3 godziny.
Dzieci w wieku poniżej 6 lat
Zalecana dawka to jedno rozpylenie na 4 kilogramy masy ciała, maksymalnie do 4 rozpyleń na bolesne miejsce co 1,5-3 godziny. Nie stosować u dzieci, które nie są w stanie wstrzymać oddechu w czasie rozpylania aerozolu.
Jeśli objawy nasilą się lub nie nastąpi poprawa w ciągu 3 dni, należy zgłosić się do lekarza. Nie należy stosować tego leku dłużej niż przez 7 dni bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Jak stosować aerozol
1. Aby zastosować aerozol, należy zdjąć białą nasadkę i przytrzymać butelkę w pozycji pionowej.
2. Używając aerozolu po raz pierwszy, należy przygotować (załadować) pompkę dozującą. Końcówkę aplikatora należy trzymać z dala od twarzy. Mocno naciskać biały tłoczek do chwili, gdy z końcówki aplikatora aerozolu uwolniona zostanie delikatna mgiełka. Teraz aerozol jest gotowy do użycia.
3. Należy skierować końcówkę aplikatora na bolesne miejsce w jamie ustnej lub gardle i płynnym, szybkim ruchem nacisnąć tłoczek, starając się podczas każdego rozpylenia wcisnąć pompkę do końca i zdejmując palec z pompki pomiędzy rozpyleniami. Jedno naciśnięcie to jedno rozpylenie. Podczas rozpylania aerozolu należy wstrzymać oddech.
4. Po pożądanej liczbie rozpyleń należy przetrzeć chusteczką końcówkę aplikatora. To zapobiega jego zablokowaniu.
5. Nałożyć nasadkę z powrotem. Dzięki temu uniknie się przypadkowego rozpylenia aerozolu.
6. Jeśli końcówka aplikatora zablokuje się, nie wolno jej niczym przepychać. Należy zwrócić aerozol farmaceucie.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie zastosowania zbyt dużej dawki lub przypadkowego połknięcia dużych ilości leku należy niezwłocznie zgłosić się po poradę do lekarza lub farmaceuty.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Benzydamine Mylan – czy mogę spożywać alkohol?
Nie należy stosować leku Benzydamine Mylan bezpośrednio przed jedzeniem lub piciem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Benzydamine Mylan w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny stosować tego leku, chyba że lekarz uzna to za konieczne.
Ulotka Benzydamine Mylan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Benzydamine Mylan przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Benzydamine Mylan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Benzydamine Mylan w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Benzydamine Mylan - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Benzydamine Mylan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.