Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Paracetamol, Tramadol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest ApoPatram?
ApoPatram jest połączeniem dwóch leków przeciwbólowych: tramadolu i paracetamolu, które działają jednocześnie w celu zmniejszenia bólu.
ApoPatram jest przeznaczony do leczenia umiarkowanego lub silnego bólu, gdy lekarz stwierdzi, że konieczne jest stosowanie leku złożonego, zawierającego: tramadol i paracetamol.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład ApoPatram, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu ApoPatram – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania ApoPatram – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować ApoPatram w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka ApoPatram – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład ApoPatram, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi są: tramadolu chlorowodorek i paracetamol.
Każda tabletka powlekana zawiera 37,5 mg tramadolu chlorowodorku i 325 mg paracetamolu.
Ponadto lek zawiera: powidon, skrobię żelowaną kukurydzianą, kwas stearynowy, celulozę mikrokrystaliczną, kroskarmelozę sodową, hypromelozę, hydroksypropylocelulozę, makrogol 8000, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172).
Dawkowanie preparatu ApoPatram – jak stosować ten lek?
Stosowanie u dorosłych i młodzieży
Jeżeli lekarz nie zalecił inaczej, zazwyczaj stosowana dawka początkowa dla osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat to 2 tabletki. W razie potrzeby można przyjąć kolejne dawki, zgodnie z zaleceniami lekarza. Najkrótszy odstęp pomiędzy dawkami musi wynosić co najmniej 6 godzin.
Dawkę należy dostosować do nasilenia bólu i indywidualnej odpowiedzi pacjenta na leczenie. Należy przyjmować najmniejszą skuteczną dawkę przeciwbólowa.
Nie wolno przyjmować więcej, niż 8 tabletek leku ApoPatram na dobę.
Nie wolno przyjmować tabletek leku ApoPatram częściej, niż zalecił lekarz.
Jeśli pacjent uważa, że działanie leku ApoPatram jest zbyt silne (np. odczuwa nasiloną senność lub trudności w oddychaniu) lub za słabe (tzn. działanie przeciwbólowe jest niewystarczające), powinien skontaktować się z lekarzem.
Lek ApoPatram należy stosować możliwie jak najkrócej.
Stosowanie u dzieci
Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w wieku powyżej 75 lat wydalanie tramadolu z organizmu może być opóźnione. U tych pacjentów lekarz może zalecić wydłużenie odstępu pomiędzy kolejnymi dawkami.
Sposób podawania:
Tabletki należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu. Nie należy dzielić ani rozgryzać tabletek.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, nawet, jeśli pacjent czuje się dobrze. Istnieje ryzyko uszkodzenia wątroby, które może się ujawnić w późniejszym czasie.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania ApoPatram – czy mogę spożywać alkohol?
Lek ApoPatram można przyjmować niezależnie od posiłków. Nie spożywać alkoholu podczas stosowania leku ApoPatram, ponieważ alkohol może nasilać uczucie senności.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować ApoPatram w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie należy stosować leku ApoPatram podczas ciąży, ponieważ zawiera on tramadolu chlorowodorek. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku ApoPatram, powinna skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem kolejnych tabletek.
Niewielkie ilości tramadolu mogą przenikać do mleka kobiet karmiących piersią. Dlatego nie należy stosować leku ApoPatram podczas karmienia piersią.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Ulotka ApoPatram – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Jako osoba zmagająca się z nadciśnieniem tętniczym, chciałabym podzielić się ważną obserwacją dotyczącą stosowania leku ApoPatram. Na podstawie własnych doświadczeń zauważyłam, że przyjmowanie dwóch tabletek jednorazowo powoduje u mnie niepokojący wzrost ciśnienia krwi. Po konsultacji dostosowałam schemat przyjmowania leku i obecnie stosuję dawkę dobową 4 tabletek, rozłożoną na dwie pory dnia z zachowaniem 12-godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami. Taki sposób dawkowania okazał się dla mnie znacznie bezpieczniejszy i pozwala uniknąć nagłych skoków ciśnienia. Jest to moje osobiste doświadczenie, które może być pomocne dla innych pacjentów z podobnymi dolegliwościami.
Z przyjemnością podzielę się moją opinią na temat leku ApoPatram. Jest to wyjątkowo skuteczny preparat w zwalczaniu różnego rodzaju dolegliwości bólowych, szczególnie w przypadku problemów z kręgosłupem. Co istotne, nie tylko eliminuje ból, ale także skutecznie likwiduje towarzyszące mu odrętwienia. W moim przypadku, co ciekawe, lek nie wywołuje typowej dla tej grupy preparatów senności – wręcz przeciwnie, działa na mnie delikatnie pobudzająco. Jest to ogromna zaleta, pozwalająca na normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Polecam osobom zmagającym się z przewlekłymi bólami.
Początkowo stosowanie leku ApoPatram przynosiło zadowalające efekty terapeutyczne. Niestety, z czasem zaobserwowałam spadek skuteczności działania przy zachowaniu tej samej dawki. Obecnie stoję przed koniecznością zwiększenia dawkowania lub rozważenia alternatywnej terapii. Jest to niepokojące zjawisko, które może świadczyć o rozwinięciu się tolerancji na lek. Zdecydowanie zalecam konsultację z lekarzem prowadzącym w celu omówienia dalszego postępowania i ewentualnej modyfikacji leczenia. Warto rozważyć również inne dostępne opcje terapeutyczne, które mogłyby okazać się skuteczniejsze w dłuższej perspektywie.
ApoPatram okazał się dla mnie prawdziwym wybawieniem w trakcie silnego ataku kolki nerkowej. Jestem pod ogromnym wrażeniem szybkości jego działania – już po 10 minutach od zażycia nieznośny ból znacząco się zmniejszył, a wkrótce potem całkowicie ustąpił. To niezwykle silny i skuteczny lek, który sprawdza się w sytuacjach kryzysowych, gdy potrzebna jest natychmiastowa ulga. Jego skuteczność w przypadku tak intensywnego bólu, jakim jest kolka nerkowa, świadczy o wysokiej jakości preparatu. Zdecydowanie polecam ten lek osobom cierpiącym na podobne dolegliwości, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Stosuję ApoPatram w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych i muszę przyznać, że lek skutecznie łagodzi ból. Jednak zdecydowałam się na jego doraźne stosowanie ze względu na występujące skutki uboczne – po przyjęciu leku regularnie doświadczam bólów głowy. Ta sytuacja zmusiła mnie do znalezienia równowagi między korzyściami z działania przeciwbólowego a dyskomfortem związanym z bólem głowy. Zauważyłam, że sporadyczne stosowanie pozwala mi kontrolować pierwotne dolegliwości bólowe, jednocześnie minimalizując ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów. Polecam dokładną obserwację reakcji organizmu i konsultację z lekarzem w celu ustalenia optymalnego schematu przyjmowania leku.