Podmiot odpowiedzialny | N.P. Pharma Sp. z o.o. |
Kod ATC | N02BA51 |
Procedura | NAR |
Substancja | Kofeina, Kwas acetylosalicylowy, Witamina C (kwas askorbowy) |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Antygrypin?
Antygrypin zawiera kwas acetylosalicylowy, witaminę C oraz kofeinę.
Lek wskazany jest do krótkotrwałego leczenia objawów występujących w przebiegu przeziębienia lub grypy (gorączka, ból głowy, bóle mięśni i stawów).
Kwas acetylosalicylowy działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Witamina C uzupełnia zwiększone zapotrzebowanie na kwas askorbowy, występujące w czasie przeziębienia lub grypy.
Kofeina poprzez bezpośrednie działanie na naczynia mózgowe wspomaga działanie przeciwbólowe kwasu acetylosalicylowego w bólach głowy związanych z przeziębieniem lub grypą.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się dolekarza.
Jaki jest skład Antygrypin, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są: kwas acetylosalicylowy, kwas askorbowy (witamina C), kofeina.
Pozostałe składniki to: sodu wodorowęglan, kwas cytrynowy bezwodny, sorbitol, skrobia kukurydziana, powidon, sodu cyklaminian, sacharyna sodowa, substancja poprawiająca smak i zapach cytrynowa, żółcień chinolinowa (E 104).
Dawkowanie preparatu Antygrypin – jak stosować ten lek?
Zalecana dawka leku Antygrypin
Dorośli: 1 do 2 tabletek jednorazowo lub kilka razy na dobę (nie więcej niż 5 tabletek na dobę).
Przed przyjęciem tabletkę należy rozpuścić w szklance wody. Lek należy przyjmować po posiłku.
Jeżeli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie zaleca się stosowania leku Antygrypin u dzieci i młodzieży poniżej 16 lat.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Mogą wystąpić: przyspieszenie częstości oddechu, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, szumy uszne, gorączka, nadmierne pocenie, pokrzywka, zmniejszenie krzepliwości krwi, krwawienia z przewodu pokarmowego, zmniejszenie stężenia glukozy we krwi, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, śpiączka, wstrząs sercowo-naczyniowy, niewydolność oddechowa, krew w moczu, drgawki.
Po przedawkowaniu kofeiny obserwuje się stan pobudzenia, drżenia rąk, zaburzenia rytmu serca, bezsenność, niepokój, zaburzenia koncentracji. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Leczenie przedawkowania polega na wykonaniu płukania żołądka, podaniu węgla aktywnego. Lekarz będzie kontrolował parametry równowagi kwasowo-zasadowej oraz prowadził ogólne leczenie objawowe.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Antygrypin – czy mogę spożywać alkohol?
Antygrypin należy zażywać po posiłku. Picie alkoholu podczas stosowania leku Antygrypin zwiększa ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Antygrypin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Zarówno kwas acetylosalicylowy jak i kofeina zawarte w leku Antygrypin przenikają przez łożysko i do mleka kobiet karmiących piersią. Leku Antygrypin nie należy stosować w okresie ciąży ani podczas karmienia piersią.
Ulotka Antygrypin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Antygrypin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
AntyGrypin - 500 mg + 150 mg + 50 mg, Tabletki musujące (Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum + Coffeinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Antygrypin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
AntyGrypin - 500 mg + 150 mg + 50 mg, Tabletki musujące (Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum + Coffeinum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Antygrypin w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Antygrypin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Antygrypin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.