Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Adrenalina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Anapen Junior?
Anapen Junior składa się z ampułko-strzykawki z adrenaliną zawartej we wstrzykiwaczu automatycznym. Urządzenie służy do wstrzykiwania w mięsień pojedynczej dawki adrenaliny. Lek Anapen przeznaczony jest do stosowania wyłącznie w nagłych przypadkach. Po zastosowaniu wstrzykiwacza automatycznego należy natychmiast zgłosić się po dalszą pomoc medyczną.
Adrenalina jest naturalnym hormonem wydzielanym w odpowiedzi na stres. W ostrych reakcjach alergicznych wpływa korzystnie na ciśnienie tętnicze, czynności serca i oddychanie oraz redukuje wydzielanie potu. Anapen Junior stosuje się w leczeniu nagłych przypadków ciężkich reakcji alergicznych lub anafilaksji, wywołanych przez orzeszki ziemne lub inne pokarmy, leki, ukąszenia i użądlenia owadów oraz inne alergeny, jak również w przypadku anafilaksji powysiłkowej i samoistnej.
Jaki jest skład Anapen Junior, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest adrenalina (epinefiyna) w ilości 150 mikrogramów na 0,3 ml.
Pozostałe składniki leku to: sodu pirosiarczyn (E223), sodu chlorek, kwas solny, woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Anapen Junior – jak stosować ten lek?
Pacjent powinien zawsze nosić 2 jednostki we wstrzykiwaczach automatycznych na wypadek, gdyby pierwsze podanie nie było pomyślne lub jedna dawka nie była wystarczająca.
– Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
– W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
– Wyłącznie do wstrzykiwania w mięśnie uda.
– Lek przeznaczony jest do jednorazowego użytku. Po użyciu pozostałość należy natychmiast usunąć w bezpieczny sposób. Lek Anapen w jednej dawce dostarcza 0,3 ml płynu, co odpowiada 0,3 mg (150 mikrogramów) adrenaliny. Po użyciu we wstrzykiwaczu automatycznym pozostanie objętość 0,75 ml, ale nie można produktu używać ponownie.
Reakcja alergiczna pojawia się zwykle w ciągu kilku minut od kontaktu z alergenem i występują następujące objawy:
– Świąd skóry, nasilająca się wysypka o charakterze pokrzywki, zaczerwienienie i obrzęk powiek, warg lub języka.
– Trudności w oddychaniu spowodowane obrzękiem krtani. Skurcz mięśni oddechowych może powodować pojawienie się świszczącego oddechu, duszności i kaszlu.
– Inne objawy reakcji anafilaktycznej to: ból głowy, wymioty i biegunka.
– Nagły spadek ciśnienia tętniczego może spowodować zasłabnięcie i utratę świadomości.
Reakcja alergiczna pojawia się zwykle w ciągu kilku minut od kontaktu z alergenem i występują następujące objawy:
– Świąd skóry, nasilająca się wysypka o charakterze pokrzywki, zaczerwienienie i obrzęk powiek, warg lub języka.
– Trudności w oddychaniu spowodowane obrzękiem krtani. Skurcz mięśni oddechowych może powodować pojawienie się świszczącego oddechu, duszności i kaszlu.
– Inne objawy reakcji anafilaktycznej to: ból głowy, wymioty i biegunka.
– Nagły spadek ciśnienia tętniczego może spowodować zasłabnięcie i utratę świadomości.
W momencie zaobserwowania któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy natychmiast zastosować lek Anapen Junior. Lek należy wstrzykiwać tylko do mięśnia zewnętrznej (przedniobocznej) części uda, natomiast nie należy wstrzykiwać do mięśni pośladka.
Stosowanie u dorosłych:
– Zwykle stosowana dawka wynosi 300 mikrogramów adrenaliny.
– U pacjentów o większej masie ciała, może być konieczne zastosowanie więcej niż jednego wstrzyknięcia w celu odwrócenia skutków reakcji alergicznej.
– W niektórych przypadkach pojedyncza dawka adrenaliny może być niewystarczająca do całkowitego odwrócenia skutków reakcji alergicznej. U tych pacjentów wstrzyknięcie dodatkowej dawki może być wykonane po 10 – 15 minutach.
Stosowanie u dzieci i młodzieży:
– Odpowiednia dawka u dzieci wynosi 150 mikrogramów lub 300 mikrogramów adrenaliny.
– Dawka zależy od masy ciała dziecka i zaleceń lekarza.
– Dostępny jest również wstrzykiwacz automatyczny zawierający 300 mikrogramów adrenaliny.
– Dawki mniejszej niż 150 mikrogramów nie można podawać z odpowiednią dokładnością. Dlatego też, u dzieci o masie ciała poniżej 15 kg leczenie zaleca się wyłącznie w sytuacjach zagrażających życiu i pod kontrolą lekarza.
Lek Anapen jest przeznaczony do leczenia w sytuacjach nagłych. Niezwłocznie po zastosowaniu leku Anapen należy uzyskać pomoc lekarską. Należy połączyć się z numerem 112, poprosić o karetkę i zgłosić „anafilaksję”, nawet jeżeli wydaje się, że objawy się zmniejszają. Pacjent powinien udać się do szpitala na obserwację i dalsze leczenie, jeżeli jest wymagane. Wiąże się to z tym, że reakcja może pojawić się ponownie kilka godzin później.
Oczekując na przyjazd karetki, pacjent powinien się położyć ze stopami uniesionymi, o ile nie powoduje to problemów z oddychaniem, gdyż w takim przypadku pacjent powinien siedzieć. Pacjent powinien poprosić drugą osobę o pozostanie z nim do czasu przyjazdu karetki, na wypadek gdyby poczuł się źle.
Pacjenta nieprzytomnego należy ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej.
Szczegółowe instrukcje dotyczące stosowania, znajdują się w dokumentacji załączonej poniżej.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki adrenaliny lub w przypadku wstrzyknięcia leku do naczynia krwionośnego lub palca, należy natychmiast zwrócić się do lekarza. W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Anapen Junior – czy mogę spożywać alkohol?
Alkohol może nasilać działanie leku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Anapen Junior w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Brak jest odpowiednich badań potwierdzających, że stosowanie adrenaliny w okresie ciąży jest szkodliwe dla płodu. Lek Anapen Junior należy stosować w ciąży tylko w przypadkach nagłego zagrożenia życia, o których możliwym wystąpieniu należy poinformować wcześniej lekarza.
Przypuszcza się, że adrenalina która przenika do mleka matki nie oddziałuje na niemowlęta karmione piersią.
Ulotka Anapen Junior – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Anapen Junior przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Anapen Junior m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Anapen Junior w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Anapen Junior - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Anapen Junior? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.