Aclexa

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyKrka, d.d., Novo mesto
Kod ATCM01AH01
ProceduraDCP
SubstancjaCelekoksyb

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Aclexa?

Lek Aclexa stosowany jest w leczeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Aclexa jest lekiem należącym do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), z podgrupy inhibitorów enzymu COX-2. Organizm wytwarza prostaglandyny, które mogą przyczyniać się do powstawania bólu i stanów zapalnych. W schorzeniach, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów, organizm produkuje ich więcej. Działanie leku Aclexa polega na ograniczeniu produkcji prostaglandyn, redukując tym samym dolegliwości bólowe oraz stany zapalne.

Reklama

Jaki jest skład Aclexa, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest celekoksyb.
Każda kapsułka, twarda, 100 mg zawiera 100 mg celekoksybu.
Każda kapsułka, twarda, 200 mg zawiera 200 mg celekoksybu.

Pozostałe składniki w kapsułkach 100 mg leku to laktoza jednowodna, powidon K30, kroskarmeloza sodowa, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian w rdzeniu kapsułki oraz żelatyna i tytanu dwutlenek (E 171), w otoczce kapsułki.

Pozostałe składniki w kapsułkach 200 mg leku to laktoza jednowodna, powidon K30, kroskarmeloza sodowa, sodu laurylosiarczan, magnezu stearynian w rdzeniu kapsułki oraz żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171) i żelaza tlenek żółty (E 172) w otoczce kapsułki.

Dawkowanie preparatu Aclexa – jak stosować ten lek?

Lekarz zaleci odpowiedni schemat dawkowania leku. Dawka i czas stosowania leku mogą nasilać działania niepożądane dotyczące serca, dlatego ważne jest aby stosować najmniejszą skuteczną dawkę leku Aclexa, nie dłużej niż to konieczne do uzyskania kontroli objawów.

Lek Aclexa należy połykać w całości, popijając wodą. Kapsułki można zażywać o dowolnej porze dnia, podczas posiłku lub niezależnie od niego. Należy jednak starać się przyjmować poszczególne dawki leku Aclexa o tej samej porze każdego dnia.

Jeżeli korzyści ze stosowania leku nie będą odczuwalne w ciągu dwóch tygodni, należy zasięgnąć porady lekarza.

Zalecana dawka:
W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów zwykle stosowana dawka wynosi 200 mg na dobę, a w razie konieczności lekarz może zwiększyć ją do 400 mg.

Zazwyczaj stosowana dawka to:
– jedna kapsułka 200 mg podana raz na dobę; lub
– jedna kapsułka 100 mg podana dwa razy na dobę.

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów zwykle stosowana dawka wynosi 200 mg na dobę, a w razie potrzeby lekarz może ją zwiększyć do 400 mg.

Zazwyczaj stosowana dawka to:
– jedna kapsułka 100 mg podana dwa razy na dobę.

W przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa zwykle stosowana dawka wynosi 200 mg na dobę, a w razie potrzeby lekarz może ją zwiększyć do 400 mg.

Zazwyczaj stosowana dawka to:
– jedna kapsułka 200 mg podana raz na dobę; lub
– jedna kapsułka 100 mg podana dwa razy na dobę.

Choroby nerek i wątroby:
Należy poinformować lekarza o schorzeniach wątroby lub nerek, jako że mogą one wymagać stosowania niższej dawki.

Osoby w podeszłym wieku, zwłaszcza o wadze ciała poniżej 50 kg:
W przypadku pacjentów powyżej 65 lat, a zwłaszcza osób o wadze ciała poniżej 50 kg, lekarz może zalecić ścisłą kontrolę leczenia.

Stosowanie u dzieci:
Lek Aclexa przeznaczony jest wyłącznie dla osób dorosłych, nie należy więc go stosować u dzieci.

Maksymalna dawka dobowa:
Nie należy zażywać dawki większej niż 400 mg na dobę (4 kapsułki 100 mg leku Aclexa lub 2 kapsułki 200 mg leku Aclexa).

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie należy przyjmować więcej kapsułek niż zalecił lekarz. W razie przypadkowego przyjęcia zbyt dużej ilości kapsułek, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty lub szpitala zabierając ze sobą opakowanie leku.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aclexa – czy mogę spożywać alkohol?

Kapsułki można zażywać o dowolnej porze dnia, podczas posiłku lub niezależnie od niego.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Aclexa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Aclexa nie wolno stosować u kobiet w ciąży lub, u planujących ciążę (np. u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują odpowiedniej antykoncepcji) w czasie leczenia. W przypadku zajścia w ciążę podczas leczenia lekiem Aclexa należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem w celu leczenia alternatywnego.

Nie wolno stosować leku Aclexa podczas karmienia piersią.

Lek Aclexa może utrudniać zajście w ciążę

Ulotka Aclexa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Aclexa - 200 mg, Kapsułki twarde (Celecoxibum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Aclexa - 200 mg, Kapsułki twarde (Celecoxibum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.1 na 5 gwiazdek (na podstawie 14 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
36%
Neutralny
36%
Słaby
29%
Fatalny
0%

19 komentarzy do “Aclexa”

  1. ★★★★☆

    Stosuję Aclexę od dwóch lat i jestem bardzo zadowolona z efektów leczenia. Mimo że zmagam się z kilkoma schorzeniami, lek skutecznie mi pomaga. Z mojego doświadczenia wynika, że nadmierne skupianie się na ulotkach może być kontraproduktywne – praktycznie każdy lek, nawet tak powszechny jak paracetamol, może wywoływać skutki uboczne.

    Odpowiedz
  2. Czy Aclexę należy przyjmować codziennie w ramach terapii przewlekłej, czy można stosować ją doraźnie tylko w okresach nasilenia dolegliwości bólowych? Rozważam rozpoczęcie leczenia i chciałbym wiedzieć, jaki schemat dawkowania byłby najbardziej odpowiedni w moim przypadku. Zależy mi szczególnie na tym, aby terapia była skuteczna, ale jednocześnie bezpieczna dla organizmu przy długotrwałym stosowaniu.

    Odpowiedz
    • ★★★☆☆

      Chciałabym podzielić się moim niepokojącym doświadczeniem z lekiem Aclexa, które zmusiło mnie do natychmiastowego przerwania terapii. Reakcja mojego organizmu była wyjątkowo gwałtowna i objawiła się rozległą wysypką pokrywającą całe ciało, wraz z charakterystycznymi czerwonymi plamami i znaczącą opuchlizną. W całej mojej historii stosowania różnych leków nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak silnej reakcji alergicznej. Po konsultacji z lekarzem dowiedziałam się, że Aclexa jest lekiem, który wymaga szczególnej ostrożności ze względu na szeroki profil działań niepożądanych. Mój lekarz podkreślił, że lek ten charakteryzuje się wysokim ryzykiem wystąpienia poważnych skutków ubocznych i wymaga starannego monitorowania podczas terapii.

      Odpowiedz
  3. ★★★★☆

    Chciałabym podzielić się moim pozytywnym doświadczeniem w leczeniu zapalenia barku za pomocą leku Aclexa. Przeprowadziłam sześciodniową kurację, a efekty były naprawdę imponujące. Już po przyjęciu pierwszej dawki zauważyłam znaczącą ulgę w ostrym bólu. Co więcej, po czterech dniach regularnego stosowania dolegliwości bólowe ustąpiły całkowicie. Co szczególnie istotne w moim przypadku – pomimo wcześniejszych problemów z wątrobą, nie zaobserwowałam żadnych skutków ubocznych podczas terapii. Zachęcona tymi pozytywnymi rezultatami, rozpoczęłam dziś kurację na drugi bark, decydując się na samodzielne zastosowanie leku. Będę obserwować, czy efekty będą równie zadowalające jak w przypadku pierwszego barku. Czy ktoś z Was miał podobne doświadczenia z tym lekiem przy dolegliwościach barkowych?

    Odpowiedz
  4. ★★☆☆☆

    Moje doświadczenie z lekiem Aclexa nie było niestety pozytywne. Już po trzech dniach stosowania pojawiły się bardzo nieprzyjemne skutki uboczne. Najbardziej dokuczliwe było intensywne kłucie pod żebrami po lewej stronie klatki piersiowej, któremu towarzyszyły wyraźne problemy z trawieniem. Te dolegliwości były na tyle uciążliwe, że zdecydowałam się przerwać terapię. Z perspektywy czasu żałuję rozpoczęcia leczenia tym preparatem, ponieważ dyskomfort znacząco wpłynął na moje samopoczucie. Szkoda, że nie zostałam wcześniej poinformowana o możliwości wystąpienia takich objawów, być może rozważyłabym inną opcję terapeutyczną.

    Odpowiedz
  5. ★★☆☆☆

    Rozpoczęłam stosowanie leku Aclexa w dawce 200 mg, jednak moje doświadczenia nie są pozytywne. Od początku terapii zaczęłam odczuwać intensywne zawroty głowy, które znacząco utrudniały mi codzienne funkcjonowanie. Sytuację dodatkowo skomplikowała moja choroba współistniejąca – astma oskrzelowa. Zauważyłam, że podczas przyjmowania leku nastąpiło wyraźne nasilenie kaszlu, co jest dla mnie szczególnie problematyczne. Ze względu na nasilające się działania niepożądane i pogorszenie objawów astmy, podjęłam decyzję o zaprzestaniu terapii. W moim przypadku ten lek okazał się nieodpowiednim wyborem terapeutycznym.

    Odpowiedz
  6. ★★★☆☆

    Po miesięcznej kuracji lekiem Aclexa (30 kapsułek) chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami. Przed rozpoczęciem stosowania bardzo dokładnie zapoznałam się z przeciwwskazaniami, co okazało się niezwykle istotne. W moim przypadku lek wykazał skuteczne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, jednak zauważyłam też kilka efektów ubocznych, takich jak okresowe problemy żołądkowe. Uważam, że szczegółowa analiza przeciwwskazań i konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem terapii jest kluczowa dla bezpieczeństwa i skuteczności leczenia.

    Odpowiedz
  7. ★★★★☆

    Chciałabym podzielić się moimi pozytywnymi doświadczeniami z lekiem Aclexa. Stosowałam go przez dwa tygodnie w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego i jestem bardzo zadowolona z jego skuteczności. Lek skutecznie łagodził dolegliwości bólowe związane z intensywną aktywnością, a co równie ważne, nie zaobserwowałam żadnych skutków ubocznych podczas całej kuracji. Była to dla mnie idealna opcja w tym okresie zwiększonego obciążenia organizmu.

    Odpowiedz
  8. ★★☆☆☆

    Chciałbym podzielić się moim doświadczeniem z nagłymi, niepokojącymi objawami, które pojawiły się podczas upałów – obrzękiem twarzy i silnymi bólami kręgosłupa. Początkowo zastosowane leczenie antybiotykiem przyniosło chwilową ulgę, jednak dolegliwości powróciły. Znajdując się z dala od placówki medycznej, zdecydowałem się na przyjęcie leku Aclexa, który otrzymałem od znajomego. Muszę przyznać, że w moim przypadku okazał się on wyjątkowo skuteczny – wszystkie nieprzyjemne objawy całkowicie ustąpiły i, co najważniejsze, nie powróciły do tej pory. Co więcej, nie zaobserwowałem żadnych skutków ubocznych podczas terapii. Jednak chciałbym podkreślić, że przyjmowanie leków bez konsultacji z lekarzem i na podstawie cudzej recepty nie jest zalecanym postępowaniem – w przyszłości zdecydowanie warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednie leczenie do indywidualnych potrzeb pacjenta. Każdy organizm może inaczej reagować na dane substancje aktywne, dlatego tak ważna jest właściwa diagnostyka i dobór terapii pod nadzorem lekarza.

    Odpowiedz
  9. ★★★★☆

    Aclexa (celekoksyb) jest niezwykle skutecznym lekiem w moim przypadku, który stosuję wyłącznie doraźnie przy silnych epizodach bólu związanych z przepukliną kręgosłupa. Szczególnie doceniam szybkość działania tego preparatu – przynosi zauważalną ulgę w bardzo krótkim czasie od przyjęcia. Jest to dla mnie istotne wsparcie w momentach zaostrzenia dolegliwości bólowych związanych z moim schorzeniem kręgosłupa.

    Odpowiedz
  10. ★★☆☆☆

    Po tygodniu stosowania leku zaobserwowałem niepokojące skutki uboczne w postaci wyraźnych obrzęków w okolicy kostek nóg oraz palców rąk. Mimo że podstawowy stan zapalny, na który przyjmowałem lek, wykazuje tendencję do ustępowania, nieprzyjemne dolegliwości związane z retencją płynów zmusiły mnie do przerwania terapii. Obrzęki znacząco wpływają na mój codzienny komfort życia i stanowią dla mnie zbyt duże ryzyko kontynuowania leczenia tym preparatem.

    Odpowiedz
  11. ★★★☆☆

    Z moich obserwacji wynika, że lek ma znacznie mniejszą skuteczność niż opisywano. Co ciekawe, nawet w połączeniu z alkoholem nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

    Odpowiedz
  12. Dziś otrzymałam receptę na ten lek, ale po przeczytaniu o skutkach ubocznych chyba zrezygnuję z jego stosowania. Mam poważne problemy zdrowotne – nadciśnienie, przebyty zator, utratę wzroku w jednym oku, problemy z sercem i astmę. Pani reumatolog przepisała mi ten lek mimo moich chorób współistniejących. Czy ktoś z podobnymi schorzeniami stosuje ten lek?

    Odpowiedz
  13. ★★★☆☆

    Muszę przyznać, że Aclexa w moim przypadku okazała się całkowicie nieskuteczna. Efekt jej działania można porównać do zwykłej witaminy C, co jest mocno rozczarowujące przy tego typu leku.

    Odpowiedz
    • Jakie dokładnie efekty terapeutyczne zaobserwował/a Pan/Pani podczas stosowania tego leku? Interesuje mnie szczególnie, po jakim czasie pojawiła się pierwsza poprawa, jak długo utrzymywało się działanie przeciwbólowe i czy wystąpiły jakiekolwiek działania niepożądane? Właśnie otrzymałam pierwszą receptę na ten lek i chciałabym dowiedzieć się więcej o doświadczeniach innych pacjentów z jego stosowaniem.

      Odpowiedz
      • ★★★☆☆

        Zostałam poinformowana przez lekarza o konieczności przyjmowania leku Aclexa, jednak po przeanalizowaniu ulotki zaniepokoiła mnie długa lista możliwych skutków ubocznych. Chciałabym poznać realne doświadczenia osób, które stosowały ten lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Czy ktoś mógłby podzielić się swoimi obserwacjami odnośnie skuteczności i tolerancji Aclexy? Szczególnie interesują mnie informacje na temat pierwszych dni stosowania oraz tego, czy pojawiły się jakiekolwiek działania niepożądane podczas kuracji. Z góry dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami, które pomogą mi podjąć świadomą decyzję o rozpoczęciu leczenia.

        Odpowiedz
        • Rozważam rozpoczęcie terapii lekiem Aclexa, jednak mam pewne obawy związane z potencjalnymi skutkami ubocznymi. Po przeanalizowaniu dostępnych informacji zdecydowałam się zasięgnąć opinii osób, które już stosowały ten preparat. Jestem szczególnie zainteresowana Państwa doświadczeniami dotyczącymi początków leczenia, ewentualnych działań niepożądanych oraz ogólnej skuteczności terapii. Interesuje mnie również, jak długo trwał okres adaptacji organizmu do leku i czy wystąpiły jakiekolwiek trudności w trakcie kuracji. Będę wdzięczna za podzielenie się swoimi spostrzeżeniami, które pomogą mi podjąć świadomą decyzję odnośnie rozpoczęcia leczenia. Wszelkie praktyczne wskazówki dotyczące stosowania leku będą dla mnie niezwykle cenne.

          Odpowiedz
          • ★★★★☆

            Stosuję Acleksę nieprzerwanie od stycznia 2022 roku w połączeniu z terapią biologiczną i moje doświadczenia są bardzo pozytywne. Nie zaobserwowałam żadnych niepożądanych efektów ubocznych podczas tego leczenia. Przyjmuję lek elastycznie, w zależności od nasilenia bólu – albo dwa razy dziennie po jednej tabletce, albo raz dziennie jedną tabletkę. Przez cały ten okres terapii przyjęłam już znaczną ilość leku, a wszystko przebiega bez komplikacji. Z mojego doświadczenia wynika, że należy zaufać zaleceniom lekarza, który dobiera odpowiednie dawkowanie do indywidualnego przypadku. Oczywiście zawsze warto być czujnym na ewentualne objawy niepożądane, gdyby się pojawiły.

Dodaj komentarz