Farfaron

Farfaron to preparat roślinny w formie syropu, który działa osłaniająco na błony śluzowe. Jest stosowany jako środek pomocniczy w objawach stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, takich jak chrypka czy kaszel. Lek jest dostępny bez recepty. Zawiera wodny gęsty wyciąg z liści podbiału pospolitego. Ze względu na obecność alkaloidów pirolizydynowych, nie powinien być stosowany dłużej niż 4-6 tygodni w ciągu roku.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Syrop Farfaron zawiera jako substancję czynną wodny gęsty wyciąg z liści podbiału pospolitego. Wyciąg z liści podbiału powleka błony śluzowe jamy ustnej i gardła. Polisacharydy śluzu zawartego w liściu podbiału dzięki właściwościom fizyko-chemicznym mają zdolność tworzenia warstwy ochronnej na powierzchniach błon śluzowych redukując ich podrażnienia.

Preparat działając osłaniająco na błony śluzowe łagodzi kaszel.

Produkt leczniczy roślinny do stosowania w określonych wskazaniach wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.

Wskazania do stosowania Farfaron
Tradycyjnie stosowany jako środek pomocniczy w objawach stanów zapalnych jamy ustnej i gardła np. chrypka, kaszel.

Skład

• Substancją czynna leku Farfaron jest wyciąg gęsty z liścia podbiału pospolitego. 100 g preparatu zawiera 5 g wyciągu (jako wyciąg gęsty) z Tussilago farfara L., folium (liścia podbiału pospolitego). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: woda, 4,5–6:1.

• Inne składniki leku to: syrop prawoślazowy, zagęszczony sok z owoców aronii, aromat waniliowy B glikolowy, sodu benzoesan.

Dawkowanie

Preparat stosuje się doustnie.

Zazwyczaj stosowana dawka leku Farfaron to
Młodzież od 13 roku życia i dorośli 5 ml syropu 2 razy na dobę.
Dzieci poniżej 13 roku życia: Nie zaleca się stosowania.

Czas stosowania:
Nie zaleca się stosowania dłużej niż 7 dni podczas jednej kuracji i nie dłużej niż 4-6 tygodni w ciągu roku.
Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.
Nie przekraczać zalecanej dawki i zalecanego czasu stosowania.

Przedawkowanie

Nie są znane objawy przedawkowania leku Farfaron. W przypadku stosowania preparatów zawierających śluz przez dłuższy okres czasu (ponad 3 tygodnie) istnieje ryzyko zmniejszonego wchłaniania witamin, soli mineralnych lub innych związków z przewodu pokarmowego.

Zgodnie z przyjętą praktyką, w razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Przewlekłe stosowanie jest niekorzystne ze względu na zawartość alkaloidów pirolizydynowych pochodzących z podbiału, które mogą szkodzić wątrobie. Poziom alkaloidów jest w produkcie kontrolowany, należy jednak przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i czasu stosowania.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ze względu na brak danych świadczących o bezpieczeństwie stosowania leku, nie zaleca się stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią.

Ulotka Farfaron

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Farfaron (forum)

Stosujesz Farfaron? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Farfaron. Podziel się doświadczeniami na forum.