Sitaformil

Sitaformil to lek przeciwcukrzycowy z grupy inhibitorów dipeptydylopeptydazy-4 (DPP-4). Działa poprzez zwiększanie stężenia hormonów inkretynowych, co prowadzi do zwiększenia wydzielania insuliny i zmniejszenia produkcji glukagonu, co skutkuje obniżeniem stężenia glukozy we krwi. Wskazaniami do stosowania Sitaformil są różne formy cukrzycy typu 2, w tym monoterapia u pacjentów, u których glikemia jest niedostatecznie kontrolowana za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Sitaformil zawiera substancję czynną sytagliptynę, która należy do grupy leków nazywanych inhibitorami DPP-4 (inhibitory dipeptydylopeptydazy-4), które zmniejszają stężenie glukozy (cukru) we krwi u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2.

Ten lek pomaga uzyskać większe stężenie insuliny uwalnianej po posiłku, a także zmniejsza stężenie cukru wytwarzanego przez organizm.

Lekarz zalecił przyjmowanie tego leku w celu zmniejszenia zbyt dużego stężenia cukru we krwi, będącego skutkiem cukrzycy typu 2.

Lek stosowany wraz z dietą i ćwiczeniami fizycznymi, pomaga zmniejszyć stężenie cukru we krwi.

Lek może być stosowany jako jedyny lek lub w skojarzeniu z innymi lekami zmniejszającymi stężenie cukru we krwi (insuliną, metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika lub glitazonami), które mogą być już przyjmowane w cukrzycy jednocześnie z zachowaniem odpowiedniej diety i wdrożonym programem ćwiczeń fizycznych.

Czym jest cukrzyca typu 2?
Cukrzyca typu 2 jest to choroba, w przebiegu której organizm nie wytwarza dostatecznej ilości insuliny, a produkowana insulina nie działa tak jak powinna. Organizm pacjenta może również wytwarzać zbyt duże ilości cukru. W takiej sytuacji glukoza (cukier) gromadzi się we krwi. Może to prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowia, takich jak choroba serca, choroba nerek, utrata wzroku i amputacja kończyny.

Skład

− Substancją czynną leku jest sytagliptyna.
Każda tabletka powlekana zawiera sytagliptyny chlorowodorek jednowodny, co odpowiada 100 mg sytagliptyny.

− Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: wapnia wodorofosforan, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, sodu stearylofumaran, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350/4000, talk, żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli
Zwykle zalecana dawka to jedna tabletka (100 mg), przyjmowana doustnie raz na dobę.

Ten lek można stosować niezależnie od posiłków i napojów.

Lekarz może zalecić stosowanie tylko tego leku lub tego leku i pewnych innych leków, które zmniejszają stężenie cukru we krwi.

Dieta i ćwiczenia fizyczne pomagają organizmowi lepiej wykorzystać cukier znajdujący się we krwi.
Podczas przyjmowania leku Sitaformil ważne jest przestrzeganie diety i wykonywanie ćwiczeń fizycznych zaleconych przez lekarza.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek, lekarz może zalecić mniejszą dawkę sytagliptyny (np. 25 mg lub 50 mg).
Dawki 25 mg i 50 mg sytagliptyny nie można uzyskać za pomocą tabletek leku Sitaformil. W celu zastosowania dawki 25 mg lub 50 mg sytagliptyny należy przyjąć inny dostępny na rynku lek zawierający sytagliptynę.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki tego leku Sitaformil, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować tego leku podczas ciąży.
Nie wiadomo, czy ten lek przenika do mleka kobiecego. Nie należy stosować tego leku w okresie karmienia piersią lub gdy planowane jest karmienie piersią.

Ulotka Sitaformil

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Sitaformil (forum)

Stosujesz Sitaformil? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Sitaformil. Podziel się doświadczeniami na forum.