Cleosensa

Lek Cleosensa jest tabletką antykoncepcyjną i jest stosowany w celu zapobiegania ciąży. Każda tabletka zawiera niewielką ilość dwóch różnych hormonów żeńskich, to znaczy drospirenonu i etynyloestradiolu.

Tabletki antykoncepcyjne zawierające dwa hormony i są nazywane tabletkami „złożonymi”.

Jaki jest skład Cleosensa, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są 0,03 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu.

Pozostałe składniki leku to:
− Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana, kukurydziana, krospowidon, powidon K-30, polisorbat 80, magnezu stearynian.
− Otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk, żelaza tlenek żółty (E 172).

Dowiedz się więcej o: ,

Dawkowanie preparatu Cleosensa – jak stosować?

Należy przyjmować jedną tabletkę leku Cleosensa codziennie, w razie potrzeby z niewielką ilością wody. Można przyjmować tabletki z jedzeniem lub bez, ale należy przyjmować je codziennie, mniej więcej o tej samej porze.

Blister zawiera 21 tabletek. Obok każdej tabletki wydrukowany jest dzień tygodnia, w którym należy przyjąć tabletkę. Jeśli, na przykład stosowanie tabletek rozpoczyna się w środę, należy wziąć tabletkę,obok której wydrukowany jest napis „śr.”. Należy przesuwać się zgodnie z kierunkiem strzałki na blistrze, aż wszystkie 21 tabletek zostanie przyjętych.

Następnie nie należy przyjmować tabletek przez 7 dni. Podczas tych 7 dni, kiedy nie przyjmuje się tabletek (inaczej zwanych też tygodniem przerwy) powinno wystąpić krwawienie. To tak zwane „krwawienie z odstawienia”, które zwykle rozpoczyna się w 2. lub 3. dniu tygodnia przerwy.

W 8. dniu po przyjęciu ostatniej tabletki leku Cleosensa (to znaczy po 7-dniowej przerwie), należy rozpocząć kolejny blister, niezależnie od tego czy krwawienie ustało czy nie. Oznacza to, że należy rozpocząć każdy kolejny blister w tym samym dniu tygodnia, a krwawienie z odstawienia powinno występować w tych samych dniach każdego miesiąca.

Jeżeli pacjentka stosuje lek Cleosensa w powyższy sposób, jest chroniona przed ciążą także w ciągu 7 dni, w których nie przyjmuje tabletek.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie ma doniesień o ciężkich, szkodliwych następstwach przyjmowania zbyt wielu tabletek leku Cleosensa.
W przypadku zastosowania kilku tabletek jednocześnie, mogą wystąpić nudności i wymioty.

U młodych dziewcząt może wystąpić krwawienie z pochwy.
W przypadku zastosowania zbyt wielu tabletek leku Cleosensa lub połknięcia ich przez dziecko, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Cleosensa może być stosowany z jedzeniem lub bez jedzenia, w razie potrzeby z niewielką ilością
wody.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować ten lek w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży, nie może przyjmować leku Cleosensa. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Cleosensa, powinna natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Jeśli pacjentka chce zajść w ciążę, może w każdym momencie przerwać stosowanie leku Cleosensa (patrz także „Przerwanie stosowania leku Cleosensa” w załączonej ulotce).

Karmienie piersią
Zwykle nie zaleca się stosowania leku Cleosensa, gdy kobieta karmi piersią. Jeżeli pacjentka chce stosować tabletki antykoncepcyjne w okresie karmienia piersią, powinna skontaktować się ze swoim lekarzem.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Cleosensa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Opinie pacjentów - forum

Stosujesz Cleosensa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cleosensa. Podziel się doświadczeniami na forum.