Iodopol

Iodopol to radiofarmaceutyk, który zawiera promieniotwórczy izotop jodu-131. Jest stosowany w leczeniu zamkniętym, co oznacza, że jest podawany pacjentom w specjalistycznych ośrodkach medycznych. Lek ten jest używany do diagnostyki i leczenia chorób tarczycy, takich jak nadczynność tarczycy, wole guzkowe oraz zróżnicowany rak tarczycy. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Iodopol to lek stosowany u dorosłych, dzieci i młodzieży w leczeniu:

  • guzów tarczycy,
  • nadczynności tarczycy,
  • dużego wola tarczycy.

 

Ten lek zawiera sodu jodek (131I) substancję radioaktywną, która gromadzi się w niektórych narządach takich jak tarczyca.

Ten lek jest radioaktywny, jednakże lekarz rozważy, czy jego korzystny wpływ na stan pacjenta przeważa nad ryzykiem związanym z narażeniem na promieniowanie.

Skład

Substancją czynną leku jest sodu jodek (131I).
Jedna kapsułka zawiera od 37 MBq do 7400 MBq sodu jodku (131I)

Pozostałe składniki to:
– sodu węglan
– sodu wodorowęglan
– sodu wodorotlenek
– disodu fosforan dwuwodny
– sodu tiosiarczan

Skład żelatynowej osłonki kapsułki :
żółcień chinolinowa (E 104)
erytrozyna (E 127)
tytanu dwutlenek (E 171)
żelatyna

Dawkowanie

Istnieją ścisłe przepisy dotyczące stosowania, posługiwania się i usuwania produktów radiofarmaceutycznych. Iodopol jest podawany wyłącznie w specjalnych, kontrolowanych pomieszczeniach i tylko przez osoby odpowiednio przeszkolone w jego bezpiecznym użyciu. Osoby te podejmują specjalne środki ostrożności w celu bezpiecznego stosowania leku i będą na bieżąco informować pacjenta o swoich działaniach.

Aktywność (dawkę) leczniczą ustali indywidualnie dla każdego pacjenta lekarz specjalista medycyny nuklearnej. Będzie to minimalna dawka niezbędna do uzyskania oczekiwanego efektu leczniczego.

Lek Iodopol jest podawany w postaci jednej kapsułki przez specjalistę, który podejmie także wszelkie niezbędne środki ostrożności.

Zalecana aktywność (dawka) dla osób dorosłych:
• 200 – 800 MBq w celu leczenia nadczynności tarczycy i dużego wola tarczycy,
• 1850 – 3700 MBq w celu częściowego lub całkowitego usunięcia gruczołu tarczowego i do leczenia rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych (przerzutów),
• 3700 – 11 100 MBq w celu dalszego leczenia przerzutów. 

MBq (megabekerel) to jednostka używana do pomiaru radioaktywności dawki leku.

Stosowanie u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat
U dzieci i młodzieży stosuje się mniejsze dawki leku.


Jak podaje się Iodopol i co obejmuje procedura
Iodopol podaje się w postaci jednej kapsułki. Kapsułkę należy przyjmować na pusty żołądek. Kapsułkę należy zażyć popijając dużą ilością wody, aby jak najszybciej dostała się do żołądka. Małe dzieci powinny przyjmować kapsułkę razem z rozdrobnionym pożywieniem. Należy pić jak najwięcej wody przez dzień po zabiegu. Dzięki temu aktywna substancja będzie szybciej usuwana z pęcherza.

Czas trwania procedury
Lekarz specjalista medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta jak długo potrwa procedura.


Po podaniu leku Iodopol
Lekarz medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta o konieczności podjęcia specjalnych środków ostrożności po otrzymaniu leku. Szczególnie ważne jest:
• unikanie bliskiego kontaktu z małymi dziećmi i kobietami w ciąży przez okres co najmniej kilku dni. Lekarz specjalista medycyny nuklearnej poinformuje pacjenta jak długo należy tak
postępować;
• picie dużej ilości płynów i częste oddawanie moczu, aby usunąć lek z organizmu,
• staranne spłukiwanie toalety i dokładne mycie rąk, ponieważ płyny ustrojowe będą radioaktywne przez kilka dni;
• picie napojów lub jedzenie słodyczy, które zawierają kwas cytrynowy np. sok pomarańczowy, cytrynowy lub limonkowy, aby zwiększyć wydzielanie śliny i powstrzymać jej gromadzenie w gruczołach ślinowych;
• przyjmowanie środków przeczyszczających, aby pobudzić jelita w przypadku wypróżnień rzadszych niż raz na dobę.

Krew, stolec, mocz lub wymiociny pacjenta mogą być radioaktywne przez kilka dni i nie można dopuścić by inne osoby miały z nimi kontakt.

W przypadku jakichkolwiek pytań należy zwrócić się do lekarza specjalisty medycyny nuklearnej.

Przedawkowanie

Przedawkowanie jest mało prawdopodobne ponieważ pacjent otrzymuje tylko jedną dawkę leku Iodopol, ściśle kontrolowaną przez lekarza specjalistę medycyny nuklearnej. Jednakże, w przypadku przedawkowania, lekarz zastosuje odpowiedni sposób leczenia.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku Iodopol należy zwrócić się do lekarza specjalisty medycyny nuklearnej.

Jedzenie i picie (alkohol)

Przed rozpoczęciem leczenia, lekarz może zalecić dietę o niskiej zawartości jodu i unikanie pokarmów takich jak skorupiaki i mięczaki.

Ciąża i karmienie piersią

Leku nie wolno stosować u kobiet w ciąży. Dlatego przed przyjęciem leku Iodopol pacjentka powinna koniecznie poinformować lekarza, jeśli istnieje możliwość, że jest w ciąży, jeśli nie wystąpiła u niej miesiączka w przewidywanym terminie, gdy przypuszcza, że może być w ciąży lub jeśli planuje zajść w ciążę.

Jeśli kobieta jest w ciąży
Nie wolno przejmować leku Iodopol podczas ciaży. Przed zastosowaniem tego leku należy wykluczyć ciążę.

Antykoncepcja u mężczyzn i kobiet
Kobiety nie powinny zachodzić w ciążę co najmniej przez 6 miesięcy od podania leku Iodopol. Zaleca się stosowanie przez kobiety antykoncepcji przez okres 6 miesięcy. Jako środek ostrożności, mężczyźni nie powinni spłodzić dziecka przez okres 6 miesięcy od podania Iodopolu, aby umożliwić zastąpienie napromieniowanych plemników przez plemniki nienapromieniowane.

Ulotka Iodopol

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Iodopol (forum)

Stosujesz Iodopol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Iodopol. Podziel się doświadczeniami na forum.